Денес може да започне ажурирањето за црвениот екран на Samsung Galaxy S8

Во текот на вчерашниот ден ја повторивме веста дека се одвива како пена низ мрежата со проблем со црвениот екран во уредите на Samsung кои неодамна беа пуштени во продажба во некои делови на светот. Неколку корејски медиуми ги повторуваа проблемите што го зафатија екранот на некои Samsung Galaxy S8 и Galaxy S8 + кои покажаа црвен тон кој не е нормален во SuperAMOLED екраните на фирмата, а самата компанија излезе со можно ажурирање на софтверот ОТА што може да биде објавен денес што ќе го реши проблемот со погодените уреди.

Во оваа смисла, фирмата предупреди кога се појавија првите вести дека прилагодувањето на рамнотежата на боите на новиот Samsung Galaxy S8 може да ја елиминира оваа црвена боја што ја покажува панелот, но по тестовите на корисниците и со оглед дека ова не е решено, допирајќи се до ова прилагодување, Јужнокорејска компанија објави лансирање на ажурирање за да се реши неуспехот и Ова треба да пристигне денес, 25 април, иако не е официјален датум.

Вистината е дека ажурирањето ќе биде лансирано и ако е точно дека овој проблем е решен на екранот, тоа ќе биде позитивна точка за Samsung и особено за корисниците засегнати со овој проблем. Во оваа смисла, веќе предупредивме вчера дека не станува збор за проблем што ги погодува сите уреди, но се проценува дека 50% од продадените терминали може да го имаат овој проблем на екранот. Дали имате Samsung Galaxy S8 или S8 +? Дали имате проблем со црвениот екран?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.