Samsung Galaxy S8 без физичко копче?

копче-s6

Многу се гласините што денес ги гледаме за следниот предводник на јужнокорејската компанија Самсунг, Галакси С8. Овој нов уред што наводно треба да ја види светлината на настанот во Барселона следната година Светски конгрес за мобилни телефони 2017 година, можете да го отстраните физичкото копче од предната страна за да отидете на копчето без. Некои медиуми дури тврдат дека ќе го изгубите 3,5 мм приклучокот на слушалките и се зборува и за новите процесори Exynos од Samsung, но сега ќе се фокусираме на можноста тие да не додаваат физичко копче на предниот панел што велат тие ќе имаат 4K резолуција.

Мораме да предупредиме дека ова не е ново меѓу многуте гласини што се водат за следниот уред на Samsung, но јасно е дека тоа би било важна промена во дизајнот на истата и пред се во употребата што ќе го имаме со него. Да помислиме дека сега комуницираме со копчињата за повеќето задачи на терминалите, но ако исчезне во најчистиот стил на новиот Xiaomi 5s или дури и како изгледа дека Apple планира да стори и со својот следен iPhone, тие ќе треба да користат систем што ни дава повратни информации допирајќи го.

Елиминирањето на физичките копчиња денес ни дава предности и недостатоци. Подобро е за проблеми со издржливост и можни оштетувања поради употреба, но полошо е да се „најде место“ каде што се наоѓа копчето или едноставно кога ќе го извадиме од џеб да не случајно притиснеме на тоа место каде ќе сензорот за отпечаток биде итн. Всушност, ова е гласина и не можеме да кажеме дека е нешто потврдено, но Се чини дека патот на физичките копчиња е при крај.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пол Сандовал dijo

  Можеби ќе има процеп за да го поставиме копчето со прстите, но загубата на theек ми се чини многу претерана, исто така не знам зошто да сменам нешто како Samsung Signature: Button Your Home. Познавачи: на 4K ќе му треба многу енергија, а батеријата ќе се испоти или ќе експлодира како белешката 7?

 2.   Vlm dijo

  Аналитичари кои гледаат iPhone 7 и предвидуваат дека Samsung ќе копира овој пат.
  Мора добро да се исплати на возбуда за „кинески“ копии и слаб квалитет (Белешката 7 го докажува тоа без сомнение)

  Подобро е да зборуваме за Pixel или други кои сакаат да иновираат во својата линија, а не во онаа на другите.

  1.    Т123456787654321т dijo

   Додека Apple толку многу ја стискаше главата за дизајнот на iPhone ... Тој беше копиран од Meizu и HTC, така што Apple не е најдобар за разговор