Samsung Galaxy S8 + наспроти Samsung Galaxy S9 +

Вчера присуствувавме на презентација на втората генерација на она што Самсунг го нарече бесконечен екран, екран што едвај ни покажува рабови и на горниот и на долниот екран. На страните, корејската компанија ни нуди заоблен изглед што ни нуди доста привлечна естетика.

Естетските промени, како што можевме да видиме вчера, се практично нула. Она што се менува е ентериерот, особено во аспект на фотографијата, покрај очигледно неговиот процесор и количината на RAM меморија, бидејќи овој пат тој преминува од 4 GB до 6 GB. Тука ви покажуваме а споредба помеѓу Galaxy S8 + и Galaxy S9 +.

Samsung Galaxy S8 + Samsung Galaxy S9 +
Платформа Андроид 7.0 Андроид 8.0
Екран 6.2 инчен супер AMOLED бесконечен екран. Quad HD + резолуција (2.960 x 1.440). Формат 18.5: 9. 529 ppi 6.2 инчен супер AMOLED бесконечен екран. Quad HD + резолуција (2.960 x 1.440). Формат 18.5: 9. 529 ppi
Процесор Snapdragon 835 / Exynos 9810 Snapdragon 845 / Exynos 8895
RAM меморија 4 GB 6 GB
Внатрешно складирање 64 GB (може да се прошири до 256 GB со microSD) 64 GB - 128 GB - 256 GB (може да се прошири до 400 GB со microSD)
Задна камера Двоен пиксел 12 mpx со бленда f / 1.7 - Оптички стабилизатор 12 mpx главна камера со променлива решетка од f / 1.5 до f / 2.4 и секундарна камера 12 mpx со f / 2.4 бленда - Оптички стабилизатор
Предна камера 8 mpx со бленда f / 1.7 и автофокус 8 mpx со бленда f / 1.7 и автофокус
Биометриска автентикација Читател на отпечатоци - ирис и лице Читач на отпечатоци - ирис - лице - Интелигентно скенирање: мултимодална биометриска автентикација со скенирање на ирисот и препознавање на лице
звук Звучник сместен на дното 2 звучници (горни и долни) изработени од AKG компатибилни со технологијата Dolby
Систем на плаќање NFC и MST чип (магнетни ленти) NFC и MST чип (магнетни ленти)
Conectividad Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac (2.4 / 5GHz) - VHT80 MU-MIMO - 1024QAM - Bluetooth® v 5.0 - ANT + - USB Type-C - NFC - LTE Cat 16 Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac (2.4 / 5GHz) - VHT80 MU-MIMO - 1024QAM - Bluetooth® v 5.0 - ANT + - USB Type-C - NFC - LTE Cat 18
Други карактеристики Сертификација за вода и прашина IP68 Сертификација за вода и прашина IP68
Сензори Сензор за ирис - сензор за притисок - акцелерометар - барометар - сензор за отпечатоци - жиро сензор - геомагнетски сензор - сала за сензор - сензор за хумани ресурси - сензор за близина - сензор за RGB светло Сензор за ирис - сензор за притисок - акцелерометар - барометар - сензор за отпечатоци - жиро сензор - геомагнетски сензор - сала за сензор - сензор за хумани ресурси - сензор за близина - сензор за RGB светло
Batería 3.500 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење 3.500 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење
Димензии X x 159.5 73.4 8.1 mm 158.1 х 73.8 8.5 мм
тежина 173 грамови 189 грамови
цена 909 евра (кога беше лансиран на пазарот) 949 евра (кога ќе се појави на пазарот)
Пред-порачајте го Samsung Galaxy S9 PLus

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.