Samsung Galaxy S8 наспроти Samsung Galaxy S9

Сега е официјално. По многу месеци гласини и шпекулации, конечно успеавме да знаеме како е естетски новиот Galaxy S9 и кои се тие придобивките што ни ги нуди во споредба со неговиот претходник, Samsung Galaxy S8. Главната новина се наоѓа во камерата, камера што никој друг не ја има на пазарот.

Ја видовме само променливата бленда што ја нуди Galaxy S9 на друг терминал на пазарот, поточно друг на корејската компанија. Но, тие не се единствените естетски и функционални промени што ги нуди новиот предводник на Samsung. Ако имате какви било прашања, ќе ви покажеме подолу споредба помеѓу Galaxy S8 и Galaxy S9.

Samsung Галакси S8

Samsung Галакси S8 Samsung Галакси S9
Платформа Андроид 7.0 Андроид 8.0
Екран 5.8 инчен супер AMOLED бесконечен екран. Quad HD + резолуција (2.960 x 1.440). Формат 18.5: 9. 570 ppi 5.8 инчен супер AMOLED бесконечен екран. Quad HD + резолуција (2.960 x 1.440). Формат 18.5: 9. 570 ppi
Процесор Snapdragon 835 / Exynos 9810 Snapdragon 845 / Exynos 8895
RAM меморија 4 GB 4 GB
Внатрешно складирање 64 GB (може да се прошири до 256 GB со microSD) 64 GB - 128 GB - 256 GB (може да се прошири до 400 GB со microSD)
Задна камера Двоен пиксел 12 mpx со бленда f / 1.7 - Оптички стабилизатор Супер брзина Двоен пиксел 12 mpx со променлива решетка од f / 1.5 до f / 2.4 - Оптички стабилизатор
Предна камера 8 mpx со бленда f / 1.7 и автофокус 8 mpx со бленда f / 1.7 и автофокус
Биометриска автентикација Читател на отпечатоци - ирис и лице Читач на отпечатоци - ирис - лице - Интелигентно скенирање: мултимодална биометриска автентикација со скенирање на ирисот и препознавање на лице
звук Звучник сместен на дното 2 звучници (горни и долни) изработени од AKG компатибилни со технологијата Dolby
Систем на плаќање NFC и MST чип (магнетни ленти) NFC и MST чип (магнетни ленти)
Conectividad Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac (2.4 / 5GHz) - VHT80 MU-MIMO - 1024QAM - Bluetooth® v 5.0 - ANT + - USB Type-C - NFC - LTE Cat 16 Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac (2.4 / 5GHz) - VHT80 MU-MIMO - 1024QAM - Bluetooth® v 5.0 - ANT + - USB Type-C - NFC - LTE Cat 18
Други карактеристики Сертификација за вода и прашина IP68 Сертификација за вода и прашина IP68
Сензори Сензор за ирис - сензор за притисок - акцелерометар - барометар - сензор за отпечатоци - жиро сензор - геомагнетски сензор - сала за сензор - сензор за хумани ресурси - сензор за близина - сензор за RGB светло Сензор за ирис - сензор за притисок - акцелерометар - барометар - сензор за отпечатоци - жиро сензор - геомагнетски сензор - сала за сензор - сензор за хумани ресурси - сензор за близина - сензор за RGB светло
Batería 3.000 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење 3.000 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење
Димензии X x 148.9 68.1 8.0 mm X x 157.7 68.7 8.5 mm
тежина 155 грамови 163 грамови
цена 809 евра (кога беше лансиран на пазарот) 849 евра (кога ќе се појави на пазарот)
Резервирајте го Samsung Galaxy S9

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.