Samsung Galaxy S8 ќе ги носи процесорот Exynos 8895 и Mali-G71

Samsung

И покрај фактот дека Samsung не сакаше официјално да го открие својот нов фаблет или поточно својот нов предводник, вистината е дека информациите за новиот Samsung Galaxy S8 не престануваат да течат и да ги изненадуваат корисниците.

Последниот за кој слушнавме Новиот мобилен телефон на Samsung е процесорот и графичкиот процесор што ќе ги носи Samsung Galaxy S8. Новиот фаблет ќе го носи Процесор Exynos 8895, процесор кој има голема брзина, но сепак ќе има 10nm технологијатехнологија што веќе ја користат други брендови на процесори како што е „Медијатек“. Што ако не знаеме дали е одредена брзината, како и дали станува збор за осум-јадрен или десет-јадрен процесор. Но, знаеме дека таков процесор ќе биде придружуван од прилично моќен графички процесор, можеби најмоќниот на пазарот. Ние се однесуваме Мали-Г71, нова верзија на најпознатиот графички процесор што не само што ќе ги зголеми своите перформанси за 1,8 пати, туку и ќе биде помоќен од самиот Adreno 530.

Новиот Mali-G71 што го придружува Exynos 8895 потврдува 4K резолуција

Овој Mali-G71 не само што ќе биде поефикасен, туку и енергетски ќе понуди одлични резолуции и можност за 4K резолуција природно. Нешто што не е интересно само за корисниците, туку одговара и на информациите што ги имаме на мобилниот бидејќи се зборуваше за екран со 4K резолуција, така што Samsung Galaxy S8 ќе нуди 4K резолуција и дури ќе биде компатибилен или еден од терминалите што го подобрува искуството со VR и употребата на платформата Daydream.

Сепак, најинтересната тема не е спомената ниту во протекувањето, ниту во документите на Самсунг, односно не се зборува ако таквата моќност ќе има соодветно ладење, нешто што секогаш го земавме здраво за готово, но што во Samsung Galaxy Note 7 не се случило така и е еден од сериозните проблеми со кои Samsung треба да се соочи, дури и повеќе од хардверот на новиот Samsung Galaxy Note 7 Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.