Samsung Galaxy S9 наспроти Sony Xperia XZ2

По повеќемесечни гласини, конечно успеавме да се ослободиме од сомнеж и да видиме кои се сите последни спецификации и на Galaxy S9 и на Sony Xperia XZ2. Како што видовме, Самсунг ни покажува дизајн многу сличен на оној на неговиот претходник, нешто вообичаено со оглед на тоа што компанијата обично ги искористуваат своите дизајни за 2 генерации.

Од своја страна, Сони ја обнови својата висока класа, но сепак не ги извршува своите домашни задачи и се чини дека исчезнувањето и / или намалувањето на рамките не оди со тоа, следејќи го трендот што никој друг производител не го следи. Не знаеме по кој пат сака да оди Sony, Но, јасно е дека тоа е погрешен начин и ако не сакаат да го реализираат тоа во компанијата, треба да ја преиспитаат својата позиција на пазарот.

Sony одамна престана да биде референца во телефонскиот сектор, ако некогаш успееше да биде таков. Лансирањето на XZ2 потврдува, уште уште една година, дека компанијата продолжува да има сведоштво за присуство во телефонскиот сектор, можеби за понуди ни изненадување во иднинаИако ако продолжи со ова темпо, кога ќе го фрли (ако некогаш), ќе го стори тоа повторно подоцна од неговите ривали.

Еве еден споредба во која можеме да ги видиме главните карактеристики и на Galaxy S9 и на Xperia XZ2, терминал чија разлика во цената е 50 евра, но која јасно се наведнува кон Galaxy S9, не само поради неговиот екран без странични рамки, туку и поради екранот, камерата, безбедноста, тежината, димензиите ...

Xperia XZ2 наспроти Samsung Galaxy S9

Sony Xperia XZ2 Samsung Галакси S9
Платформа Андроид 8.0 Андроид 8.0
Екран 5.7-инчен IPS HDR екран - Full HD + резолуција (2.160 x 1.080) формат 18: 9 5.8 инчен супер AMOLED бесконечен екран. Quad HD + резолуција (2.960 x 1.440). Формат 18.5: 9. 570 ppi
Процесор Кученце 845 Snapdragon 845 (Америка и Кина) / Exynos 8895 (Европа)
RAM меморија 4 GB 4 GB
Внатрешно складирање 64 GB (може да се прошири до 400 GB со microSD) 64 GB - 128 GB - 256 GB (може да се прошири до 400 GB со microSD)
Задна камера Сензор од 19 mpx со отвор на отвор f / 1.8 Супер брзина Двоен пиксел 12 mpx со променлива решетка од f / 1.5 до f / 2.4 - Оптички стабилизатор
Предна камера 5 mpx со бленда f / 2.2 и автофокус 8 mpx со бленда f / 1.7 и автофокус
Биометриска автентикација Читач на отпечатоци Читач на отпечатоци - ирис - лице - Интелигентно скенирање: мултимодална биометриска автентикација со скенирање на ирисот и препознавање на лице
звук Стерео звучници со S-Force Surround 2 звучници (горни и долни) изработени од AKG компатибилни со технологијата Dolby
Систем на плаќање NFC чип NFC и MST чип (магнетни ленти)
Conectividad USB тип C - LTE Cat 18 - MIMO 4X4-Bluetooth 5.0 - NFC Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac (2.4 / 5GHz) - VHT80 MU-MIMO - 1024QAM - Bluetooth® v 5.0 - ANT + - USB Type-C - NFC - LTE Cat 18
Други карактеристики Сертификација за IP65 / ip68 Сертификација за вода и прашина IP68
Сензори Акцелеметар - барометар - сензор за отпечатоци - жиро сензор - геомагнетски сензор - сензор за близина - RGB сензор за светло Сензор за ирис - сензор за притисок - акцелерометар - барометар - сензор за отпечатоци - жиро сензор - геомагнетски сензор - сала за сензор - сензор за хумани ресурси - сензор за близина - сензор за RGB светло
Batería 3.180 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење 3.000 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење
Димензии X x 153 72 11.1 mm X x 157.7 68.7 8.5 mm
тежина 198 грамови 163 грамови
цена 799 евра (кога беше лансиран на пазарот) 849 евра (кога ќе се појави на пазарот)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Дајран dijo

    Како што можете да видите дека оваа споредба е во прилог на Самсунг, кога ќе се случат овие работи е малку мрзливо да ги прочитате, се надевам дека сте пообјективни. Не ставате WiFI на Xz2 и каква беше споредбата: /