Нови Samsung Galaxy S9 и S9 Plus, прв контакт од MWC

Несомнено оваа година беше една од најпознатите без кофеин во однос на презентациите на најголемите брендови на мобилни телефони, но една од оние што ја пропуштивме минатата година се врати оваа година желна. Samsung сепак е фирма со најголемо присуство на пазарот на паметни телефони денес и неговите ривали се желни да ја грабнат позицијата, но тоа е комплицирано и повеќе со оглед на нивото на Samsung Galaxy S9 и S9 Plus.

Не можеме да кажеме дека фирмата вложи премногу напор во промената на дизајнот за овие нови уреди претставени минатата недела во рамките на Светскиот мобилен конгрес, но вистина е дека целиот напор беше вложен во подобрувањата за камерите, мала промена на локацијата на сензорот за отпечатоци, во AR и пред се во својот софтвер.

Познат дизајн

Новите модели на Samsung не го модифицираа дизајнот во споредба со претходната верзија, но тоа не значи дека не ни се допаѓа, едноставно дека не очекувате премногу промени во овој поглед надвор од промената на локацијата на сензорот за отпечатоци што беше толку многу се зборуваше во претходната верзија. Новата локација на сензорот, исто така, можам да кажам дека директно влијае на „допир или не допирај“ камера или двојна задна камера, па не можеме да кажеме дека станува збор за толку радикална промена и Не ни е јасно дека овој неволен допир ќе се реши.

Во врска со дизајнот, мора да се додаде дека розовата боја е навистина убава, впечатлива, но убава. За останатото, оние што имаат Galaxy S8 нема да забележат премногу промени кога ставаат еден модел покрај другиот, најдоброто нешто што го имате S8 веднаш велам да го чувате уште една година за да уживате во терминалот и за следната година веќе гледаме што ќе се случи. Ова е несомнено многу лично, но естетиката во никој случај не е причина за промена, барем оваа година оттогаш двата модели се практично подеднакво спектакуларни во нивниот дизајн.

Моќни спецификации, особено во камерата и звукот

Новите модели на Samsung се несомнено спектакуларни во секој поглед, гледајќи го внатрешниот хардвер можеме да кажеме дека малку ривали можат да имаат денес, но кога ќе се фокусираме на камерата и звукот се навистина импресивни.

За камерата мора да кажеме дека тие се многу подобрени во споредба со претходната верзија, Dual F1.5 и F2.4 отворите на сензорите во задната камера во S9 и S9 + овозможуваат фотографирање при многу слабо осветлување, намалување на бучавата и ќе ви овозможи да снимате со 960 fps. Постојат камери кои велат дека темата на отворањето е чист маркетинг, лично во ретка употреба за време на настанот за презентација не можев да кажам, но фотографиите на екранот S9 и S9 + изгледаа навистина добро и покрај условите за осветлување.

Звук на Долби Атмос, со својот тродимензионален звук кој звучи навистина одлично. Тука повторно можам да кажам дека моето искуство не може да биде она што го посакувавме бидејќи тоа беше негово претставување, а луѓето, музиката и другиот шум спречија слух со целосна јасност, но S9 тие имаат навистина добар и моќен звук. Не е ни потребно да се зборува за остатокот од хардверот затоа што сите ги знаеме податоците, нема да имаме проблеми со перформансите со нив.

Дали вреди да се оди на некоја од овие нови Галакси?

Ова е како и секогаш „прашање од милион долари“ и на кое нема друг одговор освен оној што сакате да го имате како потрошувач. Нема сомнение дека новите Galaxy S9 и S9 + се спектакуларни од сите аспекти и дека очигледно додаваат промени во споредба со претходните модели, но дали е ова доволно за да се разгледа промената? Доаѓајќи од модели пред S8 или S8 +, одговорот е да, вреди и навистина ќе забележите важна промена.

Ако сте од корисниците кои сакаат да менуваат уреди секоја година и да имате сличен или практично ист дизајн не ви пречи, одговорот е повторно да, купете еден од овие S9 или S9 +. Samsung го става целото месо на скара со овие нови модели и не можете да го обвинувате за ништо, тоа е логична промена за низа производи кои работат многу добро меѓу корисниците на паметни телефони, нешто што гарантира успех на новите S9. Јас навистина мислам дека новите модели се импресивни и дека треба да можеме да ги допираме подолго време за да дадеме конечни заклучоци, но Малото што ги испробавме во нивната презентација ни остави многу добар вкус во устата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.