Samsung Galaxy Tab S3, новиот облог на Samsung за борба против iPad

Samsung

Со денови знаевме дека Самсунг официјално ќе го претстави Galaxy Tab S3 во рамките на Светскиот мобилен конгрес, а јужнокорејската компанија не го пропушти именувањето, иако да, моравме да претрпиме мало задоцнување што измери неколку планови на Самсунг.

Настрана, овој нов уред е претставен на пазарот може да се пофали со дизајнот и моќта и да се покаже како главен конкурент на iPad на Apple кои веќе подолго време доминираат на пазарот на таблети, иако со сè помали бројки за продажба.

Карактеристики и спецификации на Galaxy Tab S3

Следно, ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации што можеме да ги најдеме во овој Galaxy Tab S3;

 • Мерења: 237.3 x 169 x 6 милиметри
 • Тежина: 429g (434g за моделот LTE)
 • 9,7-инчен Super AMOLED екран со резолуција од 2048 × 1536
 • Процесор Snapdragon 820
 • 4GB RAM меморија
 • 32 GB внатрешна меморија што можеме да ја прошириме преку картички microSD до 256 GB
 • Главна камера од 13 мегапиксели и задна камера од 5 мегапиксели
 • LTE Cat 6 (300Mbps) за LTE модел
 • USB 3.1 тип C
 • Читач на отпечатоци
 • Двојна антена WiFi и Bluetooth 4.2
 • GPS, GLONASS, BEIDOU и GALILEO
 • 6.000mAh батерија и брзо полнење. Според Samsung, автономијата е до 12 часа
 • Андроид Нугат 7.0 оперативен систем
 • Samsung паметен прекинувач, белешки, воздушна команда и проток

Galaxy Tab S3

Без сомнение во поглед на овие спецификации се соочуваме со таблет кој ќе биде позициониран како еден од најмоќните што можеме да го набавиме, а исто така и како повеќе од достоен ривал за iPad-ите на Apple, чекајќи ја компанијата со седиште во шоуто на Купертино вашите новини за оваа година.

Екран за уживање во мултимедијална содржина

Samsung за време на официјалното претставување на Galaxy Tab S3 истакна дека станува збор за уред ориентиран кон визуелизација на мултимедијална содржина. Искуството ќе биде извонредно благодарение на 9.7-инчен Super AMOLED дисплеј, со што обезбедуваме голем број бои и висока осветленост до 1.000 гниди. Благодарение на ова можеме да репродуцираме содржина во HDR.

Екранот е многу сличен на она што може да го видиме во Galaxy Note 7, бидејќи е способен да репродуцира 1073 милиони бои. Што се однесува до аудиото, тоа се граничи со совршенство благодарение на четири звучници монтирани со технологија AKG. Два од четирите звучници се на горниот дел, а другите два се на дното ако го држите таблетот исправен.

Режим на игра

Една од најголемите новини што можеме да ја најдеме во овој Samsung Galaxy Tab S3, а која сигурно многумина ќе ја добијат со раширени раце е режим на игра што ќе ни овозможи максимално да ја искористиме моќта на уредотЗа тоа како би можело да биде поинаку, уживајте во зголемениот број на игри достапни за овој тип на уред. Овој режим е познат како Game Launcher, од кој може да видите преглед во следното видео.

Благодарение на овој режим на игра, можеме да ја оптимизираме потрошувачката на енергија на Galaxy Tab S3, додека играме, со цел нашите игри сесии да траат уште подолго. Исто така, ќе може да се емитува во живо и да се активира, на повеќе или помалку едноставен начин, режимот „не вознемирувај“, така што никој не не мачи или не прекинува додека играме.

 

Цена и достапност

Во моментот Samsung не го потврди датумот на пристигнување на пазарот за овој Galaxy Tab S3 ниту сакаше да им понуди на сите присутни цена, иако сè укажува на тоа дека може да се појави на пазарот многу скоро со цена помеѓу 500 и 600 евра. Секако, имајте во предвид дека по оваа цена ќе треба да ја додадеме вредноста на додатоците, кои мора да ги купиме одделно од таблетот.

Samsung

Самсунг продолжува решително да се обложува за да добие важна ниша на сè посилниот пазар на таблети и примерок од него е овој Galaxy Tab S3, кој сè уште нема датум на пристигнување на пазарот, но дека сме убедени дека кога официјална премиера ќе добиете добри бројки за продажба. И, тоа е дека не се соочуваме со друг таблет, туку евентуално еден од најдобрите уреди што ќе ги гледаме на овој пазар во текот на целата оваа 2017 година, кој сè уште има многу уреди за да ги видиме без сомнение.

Што мислите за новиот Galaxy Tab S3 што Samsung официјално го претстави денес?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни. Исто така, кажете ни дали би биле склони пред можноста да набавите Galaxy Tab S3 или во некоја од верзиите на iPad што Apple ја има на пазарот денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.