Samsung Odyssey G7: Многу комплетен монитор за игри

На крајот на минатата година јужнокорејската компанија претстави серија производи за игри и особено палетата Одисеја, екрани за оваа намена што фирмата ги опишува корисниците за да го извадат целиот сок од нивните видео игри.

Овој пат на тест-масата го имаме новото Samsung Oddysey G7, висок заоблен монитор специјално дизајниран за игри. Откријте со нас нејзината длабинска анализа и знајте колку вреди да купите. Ние ви кажуваме што мислиме и каков беше конечниот резултат на нашата анализа.

Дизајн и материјали: Цел на „игри“

Искрено, навиката да додадам бројни RGB LED диоди на сè што има за цел да биде „гејминг“ е нешто што не ми одговара особено, претпочитам трезвени дизајни. Сепак, Samsung успеа да ја поддржи оваа идеја без премногу помпа и тоа суверено нè изненади. Започнуваме земајќи го предвид еден од неговите најдиференцирани аспекти, 1000-милиметарската крива што е максимален израз во однос на закривените монитори. Ова е како додаток на намалувањето на страничните и горните рамки заедно со агресивниот дизајн на дното, на врвот на два RGB LED екрани на секој крај.

 • тежина вкупно: 6,5 кг
 • Димензии дебелина на основата: 710.1 x 594.5 x 305.9 mm

Во задниот wallид имаме добро изградена потпора која има кабелски минувач, како и RGB LED прстен уште еднаш, што има украс што ќе го замагли осветлувањето. Ова ќе биде прилично слабо во сите случаи и особено забележливо кога зборуваме за целосно користење во мракот, тоа ќе биде случај во кој ќе се рефлектира на wallидот. Основата е прилагодлива во висина до 120 сантиметри и може: да се навалува помеѓу - 9º и + 13º, да ротира - 15º и + 15º и да се врти помеѓу -2º и + 92º. Мониторот е првенствено конструиран од црна пластика со метални завршувања за робустност.

Технички карактеристики на панелот

Започнуваме, очигледно, со панелот за монитор кој е можеби најрелевантен меѓу толку многу реквизити. Имаме еден вид на 31,5-инчен VA панел со Сооднос 16: 9 многу типично. Овој VA панел и неговиот исклучително закривен дизајн го прават уживајќи во својот максимален раскош само кога ќе се поставиме правилно пред него, мора да заборавиме на користење од креветот или од точки што не се директно централни. На овој монитор Samsung се одлучи за QLED, технологијата што постигна толку многу успеси.

Матичната резолуција на мониторот е 2560 x 1440 пиксели, Тоа воопшто не е лошо да можете да уживате во компјутерски игри од следната генерација, како и апсолутна компатибилност со уреди како што е PlayStation 5. Имаме во овој момент просечна осветленост од 350 cd / m2 со максимум 600 cd / m2 на специфични точки. Соодносот на контраст се протега до 2.500: 1 дека не сакаме премногу, да, синхронизацијата на панелот ќе биде адаптивна со Компатибилност на NVIDIA G-Sync и AMD FreeSync.

Динамичен опсег што го нуди, во вашиот случај HDR600 Мора да се каже дека не сме го сметале ни за претерано впечатливо. Стапката на освежување, да, е највисока на пазарот без оверклокување, достигнувајќи до 240 Hz. Од друга страна, на 240 Hz можеме да го користиме само со длабочина на боја од 8 бита, ќе мора да се спуштиме на скромни 144 Hz за да уживаме во 10-битниот панел. Од друга страна.

Конфигурација и поврзување

Овој монитор има интегриран софтверски систем да биде управувана од џојстикот на дното. Во него ќе ги најдеме поставките и на ниво на поврзаност и конфигурација, иако не ги најдов премногу интуитивни. Можеме да се справиме и со проблеми со стапката на освежување, меѓу другите. Во него ќе го видиме во реално време „импу-тлаг“ кој во секој случај останал недопрен во 1 милион, барем во нашите тестови.

Преминуваме на поврзување, ќе најдеме две USB 3.0 порти со стандардна големина, традиционална порта USB Hub во случај да сакаме да додадеме некаков поинтересен додаток, како и две DisplayPort 1.4 порти и HDMI 2.0 порт. Нема да пропуштите апсолутно ништо, освен ако не барате звук, ќе имате излез за слушалки, но заборавете на звучниците. За повеќе детали, Вклучувајќи само HDMI порт, може да најдеме дури и финтата при додавање на звучна лента да го подобриме нашето целокупно искуство.

Користете искуство и вреднување

Со нешто толку радикално, секогаш имаме горчлив сладок вкус. Во овој случај, нејзината возвишена кривина е да сака или да мрази. Кривата 1000R има многу смисла на таков монитор, иако никој досега не ја тестираше. Овој екран целосно нè обвива и зафаќа поголем дел од нашето визуелно поле, ова има јасна предност во однос на играњето. Првичниот впечаток по првиот контакт со мониторот е вистинско изненадување, невозможно е да не бидете изненадени.

Брзо се навикнувате, особено кога ќе го користите само за играње. Кога планирате да работите со него, работите се менуваат, и тоа е поради оваа причина, додадена на нејзината радикална искривување, што е прилично не многу разноврсен монитор, многу дизајниран за неговата намена, «игри». Потопувањето е апсолутно, но е дизајнирано исклучиво и исклучиво за гејмерската јавност. Сепак, се чини тешко да имате два монитори со оваа големина на работната површина, па затоа треба да бидете јасни за цената што треба да ја платите кога ќе одлучите да ја користите за други цели, бидејќи гледањето филмови во позиција на игра не може да биде најудобно.

Додека ја правевме анализата, потврдивме дека Самсунг објави ажурирање на фирмвер за мониторот, ова се инсталира многу лесно преку која било од неговите УСБ-порти и дава добар знак за поддршката што ја има зад себе. Сепак, цената е вистинско лудило, достапно е само за оние кои сакаат да ги искористат своите можности во овој поглед,Samsung G7 (C32G73TQSU) ...

Ова беше нашата длабинска анализа на Одисеја Г7 на Самсунг, исклучително закривен и екстремно радикален монитор за повеќето играчи, запомнете дека можете да ни оставите прашања во полето за коментари.

Одисеја Г7
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
749
 • 80%

 • Одисеја Г7
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 60%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Панел
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 75%

Добрите

 • Многу радикална крива
 • Висока компатибилност и добра брзина на освежување
 • Техничка поддршка и добар дизајн

Contras

 • Недостасуваат уште многу пристаништа
 • Цена на дофат на малкумина
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)