Seedi, хибридна конзола што ви овозможува да играте игри на ЦД

ЦД-РОМ на ретро конзолата Seedi

Ретро конзолите се во мода: SEGA, Atari и особено Nintendo, имаат голем успех со повторното стартување на нивните митски модели. Сега, сите се базираат на конзола со претходно вчитани различни игри и дека ретко може да се зголемите. Овој проблем го решава Seedi, проект кој ќе ви овозможи да извршувате класични игри во нивниот оригинален формат.

Вистина е дека можеме да користиме и емулатори на компјутер или да користиме Малина Пи како мултимедијален центар во дневната соба. Но, со проектот Seedi, работите се менуваат. Зошто? Бидејќи Ако имате игри дома во нивниот оригинален формат (CD-ROM или ДВД), можете да ги активирате на оваа хибридна конзола.

Од Филаделфија, каде е сместен овој проект бараат финансирање Преку платформата Индиегого е претставена конзолата Seedi. Оваа конзола ви овозможува да играте игри со конзоли кои ја поддржуваат нивната поддршка на ЦД-РОМ. Тоа е, меѓу најистакнатите модели што можеме да ги најдеме PlayStation, SEGA CD, Neo Geo CD, TurboGrafx CD, плус NES, Genesis, Game Boy, Atari, TurboGrafx-16.

Пакетот за малопродажба е со цена од 125 долари а првите единици ќе бидат испратени до нивните сопственици во месец март. Исто така, продажниот пакет вклучува Seedi, далечински управувач и држач за поставување на конзолата во вертикален режим. Конзолата и држачот исто така се продаваат сами и можете да користите оригинален контролер PS1.

Од друга страна, друг од аргументите што ги има Seedi за продажба е дека адаптерот може да се купи одделно што ќе овозможи играње игри преку касети. Во овој случај, може да се користат наслови на конзоли како Sega Genesis или малото Nintendo Game Boy. Во моментов собрале нешто повеќе од 40% од 50.000 УСД што ги бараат да го спроведе проектот. Ако сакате да придонесете за вашата носталгична низа и сакате да ги исчистите вашите стари игри, ова е вашата шанса.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.