Siri се враќа на работната маса за да ја подобри својата функционалност

Јаболко

Како што беше дискутирано, Сири уште еднаш ќе помине низ тимот за развој на значително ги подобруваат вашите перформанси практично во сите аспекти, или од тоа тие потврдуваат Бизнис Insider. Очигледно идејата што ја имаат во Apple оди директно преку отворање тајна канцеларија во Кембриџ каде тим научници и експерти од оваа област би работеле на подобрување на дикцијата на познатиот дигитален асистент.

Врз основа на откриените податоци, оваа канцеларија се наоѓа многу близу до универзитетот Кембриџ, околу 30 вработени во „Епл“ се префрлени. Како би можело да биде поинаку, оваа голема група е формирана од членови на VocallQ, стартап, специјализиран за развој на софтвер за препознавање говор, што го купи самиот Apple пред нешто повеќе од една година.

Apple сака Siri да ја подобри интеракцијата и да го изгуби тој роботски начин на зборување што го имаат сите компјутерски системи.

Како што сигурно размислувате, со оглед на напредокот што го прават ривалските компании како „Мајкрософт“ во нивните системи за препознавање на глас, не е изненадувачки што „Епл“ сакаше да преземе нешто и сака да го развива „Сири“, правејќи го да се подобри практично во сите аспекти, особено во разбирање на човечкиот јазик. Во конкретниот дел од Apple тие сакаат нивниот виртуелен асистент да биде поприроден во интеракцијата и за тоа бараат елиминирајте го еднаш засекогаш тој роботски начин на зборување ги имаат сите компјутерски системи.

Ако се потврдат сите овие гласини, тоа не треба да нè изненади ако конечно во следно повторување на iOS, за кој сите очекуваат да се појави на пазарот заедно со обновениот iPhone 8, доаѓа заедно со подобрениот Siri со можност за одржување на многу пофлуиден и пред се природен разговор со кој било соговорник.

Повеќе информации: Бизнис Insider


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.