SoloCam E20, многу разноврсна камера на отворено од Eufy [Преглед]

Безбедноста на домот е особено важна во овие летни периоди, каде што, без разлика дали сме на годишен одмор или одмор, имаме тенденција да поминуваме многу време надвор од дома. Затоа, никогаш не боли да ги искористиме сите можности што ни ги нуди технологијата за да се чуваме безбедни и пред се смирени.

Откријте го со нас и откријте кои се нејзините можности и што е способна да направи оваа камера на отворено Eufy, дали ќе ја пропуштите?

Материјали и дизајн

Уредот ја следи вообичаената линија на дизајнирање Eufy. Имаме правоаголен уред, издолжен и со заоблени рабови. Во предниот дел е местото каде што ќе ги најдеме и сензорите и камерата, додека за задниот дел има различни врски, како што е заградата на wallидот. Се сеќаваме дека е дизајниран од и да биде поставен надвор, така што оваа mountидна монтажа е особено интересна. Неговата инсталација е крајно едноставна бидејќи можеме да ја залепиме со двострана лента или можеме да ја навртуваме директно на theидот.

 • Големина: 9.6 x 5.7 x 5.7
 • тежина: 400 грамови

Поддршката за мобилен телефон има малку магнетизирана област што се лизга доста добро и ни овозможува да направиме прилагодување со интересен опсег на подвижност. На ниво на дизајн важно е да се има предвид дека станува збор за надворешна камера, значи имаме IP65 заштита од лошите временски услови, на ист начин како што фирмата ветува правилно работење и во екстремни топли услови и во екстремни студени услови, што сè уште не сме биле во можност да ги каталогираме. Во овој дел не можеме да и замериме на фотоапаратот кој, без да биде претерано компактен, изгледа прилично добро насекаде. Можете да го купите по најдобра цена директно на Амазон.

Безжично и со локално складирање

Очигледно станува збор за 100% фотоапарат без кабел, има батерија која во теорија, под нормални услови, нуди 4 месеци автономија. Од очигледни причини, не успеавме да провериме дали се исполнети целосно четирите месеци на автономија, стрНо, фирмата нè предупредува дека оваа автономија ќе биде променета во зависност од конфигурацијата што ја воспоставуваме при снимањето, како и од временските услови. Веќе знаеме дека и топлото и ладното се температурни услови кои негативно влијаат на литиумските батерии.

Оваа камера има локално складирање од 8 GB, се сеќаваме дека содржината ја снима само кога „скокаат“ сензорите што ги воспоставивме, затоа со 8 GB треба да биде повеќе од доволно за малите клипови што ги зачувуваме. За подобрување на заштитата и приватноста, оваа камера има безбедносен протокол AES256 на ниво на криптирање, а снимките ќе се чуваат 2 месеци, период во кој камерата ќе започне да ги запишува, сепак, можеме да го прилагодиме сето ова преку апликацијата Eufy. Ова значи дека камерата нема планови за претплата или трошоци додадени на набавката.

Имплементирани системи за безбедност

Откако ќе ја активирате камерата, можете да воспоставите две безбедносни зони, така што сите движења на аголот на гледање не ви даваат предупредувања. На ист начин, системот има Вештачка интелигенција, на овој начин тој ќе го предупреди корисникот само кога „напаѓачот“ оди дома, дури и идентификувајќи дали крие или шета миленичиња. Предупредувањата се моментални, како што успеавме да откриеме, околу три секунди е колку време е потребно за фотоапаратот да го детектира нападот што го напаѓа и да го прикаже предупредувањето на вашиот мобилен уред.

 • Систем за снимање со целосна HD 1080p

Ако го имаме активиран системот, камерата ќе испушти „алармен“ звук до 90 dB, што не нуди доволно високи перформанси на ниво на бучава, но исто така ќе биде особено вознемирувачко за напаѓачот. Ова може да биде безбедносен плус. На ист начин, камерата има систем за ноќно гледање преку инфрацрвени LED диоди кои овозможуваат правилно идентификување на субјектите на растојание до 8 метри. Вештачката интелигенција на камерата Eufy ветува 5 пати побрзо да ги идентификува субјектите што напаѓаат и нуди 99% намалување на лажните аларми.

Поврзување и компатибилност

Како прво, оваа камера има целосна компатибилност со двајца од главните виртуелни асистенти на пазарот, Зборуваме јасно за Amazon Alexa и Google Assistant, конфигурацијата е едноставна преку апликацијата и врската е моментална Откако ја поврзавме камерата со истата WiFi мрежа што ја конфигуриравме, во нашиот случај потврдивме дека со Алекса интеграцијата е апсолутно едноставна и комплетна. Управувањето со сопствената апликација на Eufy, достапна за iOS и Android е тотално, Тоа ни овозможува да го прилагодиме аголот, да управуваме со предупредувања, да прегледуваме содржина на стриминг и да го знаеме тековниот статус на батеријата меѓу многу други функции. Апсолутно ништо не ни недостасува.

Друга функција на апликацијата е можноста за искористување на звучникот интегриран во фотоапаратот, односно ќе можеме да видиме во реално време што се случува и да зборуваме во две насоки, односно емитување пораки и нивно снимање преку вашиот микрофон. На овој начин, ако на пример децата се во градината, можеме да ги предупредиме дека е време да одам дома директно од фотоапаратот и без никаков проблем, па дури и да ги разјасниме ситуациите со доставувачот од Амазон.

Мислење на уредникот

SoloCam E20
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
99
 • 80%

 • SoloCam E20
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Снимање
  Уредник: 80%
 • Ноќ
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Eufy камерата е прилично комплетна, со докажан отпор кога се на отворено и без дополнителни трошоци. Она што Eufy го обезбедува, над својата вредност за парите, е издржливоста на своите производи и добро позната услуга за клиенти.eufy Security SoloCam E20...иако обично има попуст од дури 10% во ретки прилики, затоа препорачуваме да останете внимателни на резултатот на вообичаената мрежа. Можете исто така да го проверите уредот на неговата официјална веб-страница.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Доста успешни материјали и дизајн
 • Квалитет на слика
 • Добра врска

Contras

 • Постапката за поставување понекогаш не успее
 • Опсегот на WiFi не е толку обемен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)