Сонос воведува нов засилувач на Sonos, 125W по канал

Досега сите знаеме повеќе од доволно за фирмата за звучници Sonos. Со седиштето на Сонос е во Санта Барбара, Калифорнија и специјализира во повеќе простории безжични системи за звук па тие трчаат како еден од најголемите во паметниот дом.

Во овој случај, ние сме запознати со новиот Sonos Amp, моќен и разноврсен домашен звучен центар кој напојува традиционални жични звучници од скоро кој било извор на звук и целосно ги интегрира овие звучници во едноставниот безжичен домашен звучен систем. Од Sonos. Новиот засилувач е двојно помоќен од неговиот претходник, е компатибилен со Apple AirPlay 2 и повеќе од 100 стриминг музички услуги и вклучува HDMI Arc порт за телевизии.

Новиот Sonos Amp е дизајниран да се вклопи беспрекорно во стандардните лавици за AV што ги користат професионалци за сопствени инсталации. Напојува до четири звучници од 125W по канал, што е повеќе од доволно за најсложените поставувања. Со HDMI и влезни приклучоци за линија можете лесно да се поврзете Телевизори, грамофони, ЦД плеери и други аудио компоненти до засилувачот за да стане дел од системот Сонос.

Ова се некои од главните технички спецификации на новиот Sonos Amp

 • Посветени приклучоци за банана што прифаќаат 10-18 AWG жица за звучници (2)
 • Поддржани извори на влез на линија
 • Аудио уред со излезна аналогна линија RCA или оптички дигитален излез (потребен е оптички адаптер). ТВ-уред со излез HDMI или оптички излез (потребен е оптички адаптер)
 • Sonos работи беспрекорно со повеќето музички услуги, вклучително и Pandora, Spotify, Deezer и SoundCloud. За целосен список, посетете ја веб-страницата http://www.sonos.com/music
 • Компатибилно Интернет радио. Стриминг аудио формати MP3, HLS / AAC, WMA
 • Поддржани листи за репродукција: Napster, iTunes, WinAmp и Windows Media Player (.m3u, .pls, .wpl)
 • Контроли на допир за зголемување / намалување на јачината на звукот, претходната / следната песна (само музика), репродукција / пауза. LED светло го означува статусот.
 • Мерки од: 21,69 см (ширина) x 21,69 см (длабочина) x 6,4 см (висина) и тежина од 2,1 кг
 • Црна завршница на производот со црни и сребрени приклучоци за банана
 • Моќност на засилувачот 125 W на канал со 80 оми
 • Излез на сабвуфер
 • Авто-осетлив тип RCA со прилагодлив вкрстен филтер (од 50 до 110 Hz)
 • Поврзете се на вашата домашна Wi-Fi мрежа со кој било рутер 802.11b / g / n за непрекинат безжичен пренос. Не се поддржани мрежните поставки само за 802.11n - можете да ги промените поставките на рутерот во 802.11b / g / не поврзувајте производ на Sonos со вашиот рутер
 • Две Ethernet порти овозможуваат поврзување на вашиот Sonos Amp со жична домашна мрежа, како и поврзување на дополнителни Sonos плеери

Мотивационото писмо на Sonos е навистина добро и ни нуди широк спектар на можности кои поминуваат низ добивање на спектакуларен квалитет на звукот во паметен дом. Во овој случај, можеме да ја репродуцираме целата наша омилена содржина во стриминг, да се поврземе со ТВ преку излезот HDMI Arc или да приклучиме кој било аудио уред, како што е грамофон, за да уживаме во нашата колекција винил на пример. На Поддршка за AirPlay 2 Тоа е нешто многу позитивно за корисниците на Apple и ова овозможува да се испрати звукот од iPhone или iPad до кој било звучник на домашниот звучен систем на едноставен и ефикасен начин, но исто така е компатибилен и со други мобилни уреди и таблети, далечинскиот управувач од ТВ, тастатури или вашиот глас Уреди со можност за Amazon Echo и Alexa.

Енергијата е важна и има 125 вати по канал, повеќе од двојно повеќе од оригиналниот Connect: Amp, новиот Amp обезбедува звук со голема верност дури и на најсложените звучници овозможувајќи ви да поврзете до четири со еден засилувач. Сонос има интегрирана софтверска платформа што е домаќин на стотици партнери и им нуди на нашите клиенти неспоредлива слобода на избор. Amp сега располага со AirPlay 2, пристап до партнери за домашна автоматизација и говорна контрола кога е поврзан безжично со уредите овозможени на Amazon Echo или Alexa, вклучувајќи ги Sonos One и Beam.

Цена и достапност

Во оваа смисла, новиот Sonos Amp е претставен да биде лансиран во текот на месец Февруари 2019 година и неговата цена ќе биде 699 евра. Јасни сме дека цените се високи за овие уреди, но удобноста при употреба и квалитетот на звукот што ги нудат е она што денес ги прави вистински успех.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.