Sonos Arc, навистина луксузна звучна лента - Unboxing

Телевизиите минаа долг пат или поточно многу кога станува збор за забава во последниве години. Сепак, дури и највисоките модели сè уште имаат голема маана во однос на звукот. Ова обично не го придружува правилно квалитетот на сликата и затоа целосно го оцрнува искуството што треба да биде комплетно.

Кога станува збор за звукот, ние понекогаш имаме фаворити, и тука во Актуелиадад Гаџет би можеле да кажеме дека Сонос е еден од нив. Sonos само што го објави паметниот, луксузен Arc Soundbar и ние ви прикажуваме отклучување, поставување и нашите први впечатоци.

Претходно ви раскажавме за сите овие новости што Сонос ги претстави, меѓу другите и со новата верзија на својот оперативен систем, Сонос С2, како и добра листа на нови производи, меѓу кои го наоѓаме ова чудо, лакот Сонос. 

Силно препорачувам да го поминете нашиот канал на YouTube, како и видеото што го води овој напис, во него ќе можете целосно да го видите unboxing што го направивме, содржината на полето и секако нашиот прирачник за конфигурација. Ако веќе сте за loveубени, можете КУПИ ОВДЕ директно Sonos Arc, како и на официјалната веб-страница.

Отблокирање и содржина на пакет

Ако има нешто што Сонос го прави многу извонредно, тоа е пакувањето на неговите производи. Во низата други производи добивме огромна кутија со рачка за носење, добри мерки на заштита и пред се две сидра што ни овозможуваат брзо и безбедно да ја отвораме и затвориме кутијата. Нема да ви требаат ножици, ножеви или кој било друг вид на гаџет, нешто што е многу ценето. Искрено, пакувањето ги оправдува очекувањата за производ со овие карактеристики.

Откако ќе ја отвориме кутијата, како што се случува во другите производи на брендот, го наоѓаме уредот завиткана во текстилна кеса запечатени со налепници на брендот. Веднаш подолу, наоѓаме мала кутија во која ќе ги најдеме останатите додатоци неопходни за неговото работење, ова е содржина на пакет:

 • DMI ARC / eARC
 • HDMI адаптер> Оптички кабел
 • Инструкции
 • Кабел за напојување
 • Сонос лак

Во овој случај, не откривме дека е вклучен класичниот кабел за етернет (RJ45) што обично го вклучува фирмата, и искрено не мислам дека е премногу неопходен во овие времиња. Кои ако сум пропуштил, тоа е типичен постер што го вклучува Сонос со упатствата.

Дизајн на производ

Во оваа прилика, како што често се случува со скоро целата палета на производи на Сонос, ќе можеме да ја набавиме во мат бела или мат црна боја. Sonos Arc ги остава решетките за текстил, прифаќајќи ја новата насока на дизајнот на брендот, така што е направен целосно од едно парче, ова го прави многу полесно чистењето и одржувањето. Пример е зракот Sonos, кој навистина има текстилен премаз.

Како што се очекуваше, се соочуваме со производ од 6,25 кг, и ова се должи не само на огромниот број звучници во него, туку и на фактот дека има значителна големина. Да земеме брз пример, тоа е долго како стандарден 50-инчен телевизор. Поточно имаме димензии од 87 милиметри високи, 1141,7 милиметри ширина и 115,7 милиметри длабоки. Дефинитивно е голем и многу корисници можеби немаат каде да го постават, сепак, за тоа имаме braиден држач, кој мора да го купите одделно. Јасно е дека димензиите на производот можат да заостанат кај некој корисник, но тие се неопходни.

Сега зборуваме малку за конечниот дизајн на производот. Оваа лента се карактеризира со рамно, силиконско обложено дно што ќе го задржи на место и ќе избегне тресење на звуци. И на страните и на горниот дел наоѓаме тотално овална форма. Имавме пристап до црната единица, како што можете да идентификувате на фотографиите, сепак единицата со мат боја е особено погодна за мебел во боја на дрво или за потемни бои. Дизајнот воопшто не е строг и го придружува скоро никаде.

Во горниот централен дел имаме тактилни мултимедијални контроли што се толку чести во производите Сонос, како и него LED индикатор за статусот на звучникот. Овој има сензор за амбиентално светло и можеме да го конфигурираме и независно.

За неговиот дел во задниот дел HDMI eARC приклучокот, копчето за синхронизација, приклучокот за поврзување на напојувањето и влезот RJ45 остануваат во случај да треба да се определиме за интернет-врска преку кабли. Во овој случај, индикаторот за микрофон за интеракција со Алекса или Google Home е на десната страна на Лакот.

Поставување и први впечатоци

Како и секогаш, направете си Сонос лак Лесно е, вклучете го на струја и почекајте да започне да трепка LED индикаторот. Сега е време да ја преземете апликацијата Sonos што е компатибилна со iOS и Android.

Сега пред сè поврзете HDMI кабел од ТВ до вашиот Sonos Arc и стартувајте ја апликацијата Sonos за да ги следите чекорите што ви ги оставивме на горното видео.

Нашите први впечатоци со Sonos Arc беа многу добри, иако ве потсетуваме дека можете да застанете до следната недела, каде што ќе ви ги дадеме сите детали во длабочина. Во меѓувреме, ја тестиравме содржината на филмот со Dolby Atmos, компатибилен со овој Sonos Arc и резултатот е фантастичен, перформансите на неговите повеќе од десет звучници со TruePlay Тоа беше искрено фантастично, не заборавајќи дека сè уште е звучник на Sonos, т.е. со сите поставки што би ги очекувале како Airplay 2, Alexa, Google Home, Spotify Connect и уште повеќе. Се надеваме дека успеавте да уживате во овие први впечатоци и ве потсетуваме дека не треба да ја пропуштите длабинската анализа за тоа што има за цел да биде најдобра звучна лента на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)