Sony Xperia Z5 Vs Samsung Galaxy S6 edge +, два гиганти лице в лице

Sony

Пазарот на мобилна телефонија продолжува силно да се тресе и ИФА што се одржа во Берлин ни остави неколку паметни телефони на кои им е судено да бидат одлични референци на пазарот во наредните месеци. Без сомнение, еден од најистакнатите терминали што го видовме во германскиот настан е Sony Xperia Z5, вистински предводник кој става крај на многу обиди на Сони да лансира вистински наследник на Xperia Z3.

На терминалите официјално претставени на ИФА треба да им се придружат сите оние што можевме да ги видиме во деновите пред германскиот настан. Меѓу нив се издвојува и новиот Samsung Galaxy S6 +, за кој денес решивме очи во очи со Sony Xperia Z5, во дуел на гиганти, и да се обидеме да донесеме интересни заклучоци и пред се да знаеме кој е можеби најдобриот смартфон на пазарот.

Прво на сите, ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на двата терминали, за да можеме да се позиционираме и да започнеме да истражуваме во некои аспекти на овие два уреди од висока класа.

Карактеристики и спецификации на Sony Xperia Z5

 • Димензии: 146 x 72.1 x 7,45 mm
 • Тежина: 156 грама
 • Екран: 5,2 инчи IPS Full HD, Triluminos
 • Процесор: осмо јадро Qualcomm Snapdragon 810 на 2,1 Ghz, 64 бит
 • Главна камера: Сензор од 23 мегапиксели. Автоматски фокус 0,03 секунди и f / 1.8. Двоен блиц
 • Фронтална камера: 5 мегапиксели. Леќа со широк агол
 • RAM меморија: 3 GB
 • Внатрешна меморија: 32 GB Може да се прошири со MicroSD
 • Batería: 2900 mAh. Брзо полнење. Режим STAMINA 5.0
 • Поврзување: Wi-Fi, LTE, 3G, Wifi Direct, Bluetooth, GPS, NFC
 • софтвер: Android Lollipop 5.1.1 со слој за прилагодување
 • Otros: отпорен на вода и прашина (IP 68)

Samsung Galaxy S6 edge + Карактеристики и спецификации

https://youtu.be/h25NJTxMrIo

 • Димензии: 154,4 x 75,8 x 6.9 mm
 • Тежина: 153 грама
 • Екран: 5.7 инчен QuadHD SuperAMOLED панел. Резолуција од 2560 x 1440 пиксели.Густина: 518 ppi
 • Процесор: Ексинос 7 октокор. Четири на 2.1 GHz и други четири на 1.56 Ghz
 • Главна камера: Сензор од 16 MP со оптички стабилизатор на слика и отвор на отворот f / 1.9
 • Фронтална камера: Сензор од 5 мегапиксели со отвор на отворот f / 1.9
 • RAM меморија: 4 GB LPDDR4
 • Внатрешна меморија: 32/64 GB
 • Batería: 3.000 mAh. Безжично полнење (WPC и PMA) и брзо полнење
 • Поврзување: LTE Cat 9, LTE Cat 6 (варира по региони), WiFi
 • софтвер: Андроид 5.1
 • Otros: NFC, сензор за отпечатоци, монитор за отчукувања на срцето

Дизајн

Samsung

Никој не мислам дека можам да се сомневам откако ги видов видеата и сликите во овој напис дека се соочуваме со два терминали со многу успешен дизајн, користејќи врвни материјали и со извонреден изглед. Сепак, во овој аспект мислам дека Galaxy S6 edge + е нешто над Xperia Z5 кој има континуиран дизајн во споредба со другите претходни верзии на овој терминал.

И тоа е што закривениот екран на S6 edge +, неговиот стаклен заден дел и неговите метални рамки го прават според нашето скромно смартфон со најдобар дизајн на пазарот. Секако, на сите им е јасно дека ако мобилниот уред на јужнокорејската компанија е 9 според дизајнот, новиот Xperia Z5 е 8 така што исто така се соочуваме со уред со одличен дизајн, иако без да ги достигнеме нивоата на терминалот Самсунг.

Копање внатре

Внатре во двата паметни телефони што ги наоѓаме Многу слични спецификации и тоа несомнено ќе ни понуди многу високи перформанси и моќ. Во случајот на терминалот на Сони, го наоѓаме процесорот Qualcomm Snapdragon 810, додека кај Самсунг има само-изработен процесор, крстен како Exynos 7 и тоа несомнено ја даде големината на висината на кој било друг процесор од пазарот.

Што се однесува до RAM меморијата, во новиот Z5 ќе видиме 3GB и во S6 edge + 4GB. Сепак, разликата е минимална, иако уште еднаш ако требаше да се потпреме на кој било од двата терминала во однос на моќноста и подобрите перформанси, ќе останеме со мобилниот уред Самсунг.

Двата терминали ни нудат внатрешен простор за складирање од 32 GB, иако во случајот на Xperia Z5 имаме можност да ги прошириме со помош на microSD картички, нешто што не се случува во терминалот Самсунг, што е единечен, па не можеме да ја отстраниме батеријата или вклучуваат картички microSD.

Камерите

Sony

Камерите на двата терминали се несомнено најдобрите на пазарот, иако овој пат мислам дека треба да се потпреме кон давање на Xperia Z5 како победник, поради долгата традиција на Sony во однос на камерите и затоа што ако се истакнаа терминалите на семејството Xperia, тоа беше во камерите.

Секако, никој не мисли дека Galaxy S6 edge + нема камера на голема надморска височина, бидејќи не е толку далеку од неа. Ако во дизајнот рековме дека S6 доби повисока нота, во тој случај тоа е терминалот на Sony кој добива поголема нота.

Xperioa Z5 се издвојува по тоа што има 23 мегапикселен сензор ExmorRS, зум од 5Х и исто така има интересни достигнувања во фокусот што ќе ни овозможи да постигнеме фотографии со огромен квалитет, дефиниција и острина. Што се однесува до Galaxy S6 edge +, наоѓаме сензор од 16 мегапиксели и оптички стабилизатор на слика, што исто така резултира со слики со висок квалитет.

Резултат на дуелот

Вистината е тоа многу е тешко да се освои едниот или другиот терминал на овој дуел и тоа е што и двата се издвојуваат во некои делови од другите и генерално нудат одлично искуство и перформанси во скоро сите делови што можеме да ги анализираме. Сепак, мислам дека според лично мислење Морам да го дадам како победник на овој чуден дуел Galaxy S6 edge + Samsung, за подобрувањата што ги воведе и за тоа што ризикуваше со дизајнот.

Sony Xperia Z5 е паметен телефон со несомнен квалитет, но тоа одржува линија на континуитет без да ризикува практично ништо. Можеби овој Z5 требаше само да стане вистински крал на пазарот на мобилни телефони дотерување што вклучуваше некоја новина во поглед на дизајнот, која патем ја очекуваа скоро сите корисници и која конечно не пристигна.

Како ви кажавме, ова е само наше мислење, па сега би сакале да го знаеме вашето и да знаеме кој е победникот на овој дуел помеѓу Sony Xperia Z5 и Samsung Galaxy S6 edge +. Може да ни го испратите како и обично преку просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Bruno dijo

  Колку погрешна белешка, зборуваме за паметни телефони од различни категории, мораше да го спореди S6 edge + со премиум Z5 што играат во иста категорија или нормалниот S6 наспроти нормалниот Z5 ..

 2.   Андрес dijo

  »Но, тоа одржува линија на континуитет без практично да ризикува нешто“

  Значи, 4K екранот не е нешто ризично? Читателот на отпечатоци дури и не го погледна?
  Отпорност IP68, тие дури и не знаеја дека го има Сони.

  Колку застрашувачка нота ...

 3.   Рафаел dijo

  Господине Андрес, кога писателот вели дека Сони одржува линија на континуитет, јасно е дека тој се однесува на дизајнот на телефонот, а не на неговите карактеристики. Од друга страна, многу го споделувам коментарот на господинот Бруно