SPC Smart Ultimate, многу економична реална опција

Се враќаме со СПЦ, фирма која не придружуваше со многу анализи во последните години, иако овој пат имаме можност да видиме уред кој можеби не е најмоќната линија на бизнисот на брендот, но кој никогаш не боли да се памети, станува збор за паметни телефони.

Го анализираме новиот SPC Smart Ultimate, економична опција со се што ви треба за секојдневниот живот и одлична автономија за оние кои се грижат за цената. Откријте со нас карактеристиките на овој нов SPC терминал и дали навистина се позиционира како алтернатива според неговата цена.

Дизајн: Цена и издржливост по знаме

Најпрво наоѓаме пластично тело, нешто што се случува и одзади, каде што имаме обвивка направена од двојна текстура која ни овозможува да обезбедиме поголемо држење и изглед, зошто да не кажеме, нешто повесел. Физработена од чиста црна пластика на задната страна, Целата важност останува за сензорот и LED блицот.

 • Мерки: × × 158,4 74,6 10,15
 • тежина: 195 грамови

Горниот дел за 3,5 милиметарскиот приклучок сè уште постои, додека во долниот дел го имаме USB-C портот преку кој ќе ги извршуваме полнењето. Двојно копче на левиот профил за јачината на звукот и копче „напојување“ на десната страна што според мене можеше да го направи малку поголем. Телефонот има значителни мерења и придружна тежина, но се чувствува добро изграден и се чини дека има добро ниво на отпорност на време и влијанија.

За второто имаме проѕирна силиконска футрола вклучена во пакувањето, заедно со кабелот за полнење, адаптерот за напојување и секако заштитна фолија за екранот што доаѓа инсталиран. Дизајн што отпушта, со изразени рамки во предниот дел, како и камера „тип на капка“.

Технички карактеристики

Овој SPC Smart Ultimate е придружен со процесор Quad Core Unisoc T310 2GHz, нешто поразлично од она што сме навикнати да го гледаме со добро познатиот Qualcomm Snapdragon и секако MediaTek. Што повеќе, Придружуван е од 3 GB LPDDR3 RAM меморија. дека во нашите тестови се движеше релативно добро со најчестите апликации и RRSS, иако очигледно не можеме да бараме напор што, поради капацитетот, би било невозможно да го направи.

Таа има GPU на IMG PowerVR GE8300 доволно за да ја стартувате графиката на гореспоменатите апликации, како и корисничкиот интерфејс, далеку од тоа да нуди прифатливи перформанси во силно оптоварените видео игри како што се CoD Mobile или Asphalt 9. Што се однесува до складирањето, имаме 32 GB внатрешна меморија.

 • Има USB-C OTG

Целиот овој сет на хардвер работи со Android 11 во многу чиста верзија, нешто што се цени, оддалечувајќи се од другите брендови како Realme кои го полнат нашиот екран со реклами, нешто што оние од вас кои ме следат долго време изгледа дека јас да бидам непростлива грешка.

Ова значи дека даЌе ги најдеме само официјалните апликации на Google добро да го работи оперативниот систем и официјалната апликација на SPC.

На ниво на поврзаност ќе имаме сите 4G мрежи вообичаено на европска територија: (B1, B3, B7, B20), како и 3G @ 21 Mbps, HSPA + (900/2100) и секако GPRS / GSM (850/900/1800/1900). Имаме и GPS и A-GPS заедно со WiFi 802.11 a/b/g/n/ac. 2.4 GHz и 5 GHz придружени со поврзување Bluetooth 5.0.

Ни го привлекува вниманието дека продолжуваме со опцијата за уживајте во FM радио, нешто што несомнено ќе задоволи одреден сектор на корисници. Од друга страна, отстранлив послужавник ќе ни овозможи да вклучиме две NanoSIM картички или проширете ја меморијата до 256 GB повеќе.

Мултимедијално искуство и автономија

Имаме екран 6,1 инчи, IPS LCD панел која има доволно осветленост, иако можеби не е толку светла во надворешни ситуации со премногу природно осветлување. Исто така, има сооднос од 19,5: 9 и 16,7 милиони бои, сите за да понудат HD + резолуција, односно 1560 × 720, давајќи му на корисникот густина од 282 пиксели на инч.

Екранот има доволно прилагодување на бојата и панел кој очигледно е евтин. Звукот, од еден звучник, е доволно моќен, но нема карактер (од очигледни ценовни причини).

Во однос на автономијата имаме а 3.000 mAh батерија, иако поради дебелината на уредот би замислиле дека може да биде повеќе. Немаме информации за брзината на полнење, ако на тоа додадеме дека не е вклучена во кутијата (и покрај неговата големина) нема адаптер за напојување, затоа што имаме совршена бура.

Сепак, л3.000 mAh нуди добар резултат за ден и пол или два дена земајќи ги предвид техничките можности на уредот и дека Оперативниот систем е многу чист, така што нема да имаме апсурдни процеси во позадина.

Камери

Имајте задна камера 13 MP способен за снимање со FullHD резолуција (над екранот), нема Ноќен режим или способности за бавно движење. Од своја страна, предната камера има 8MP за повеќе од доволно селфи. Очигледно, камерите на овој SPC Smart Ultimate се во согласност со неговата ниска цена и неговата намера не е ништо друго освен да може да сподели некоја содржина на социјалните мрежи и да не извлече од неволја.

Мислење на уредникот

Овој SPC Smart Ultimate Чини само 119 евра, и не знам дали треба да имаш нешто друго на ум. Малку е потребно од терминал кој чини толку малку. Се наоѓаме со спасител, телефон кој ни овозможува да остваруваме повици во добри услови, да консумираме мултимедијални содржини на главните платформи без никаков вид строгост и да комуницираме со нашите најблиски преку најпопуларните апликации, ништо повеќе.

Нуди хардвер на висина на цената, директно ривал со гамата Redmi на Xiaomi, но ни дава целосно чисто искуство, без посредници, реклами или непотребни апликации. Без разлика дали ви треба телефон за најмалите, за постарите или само втор спасувачки уред, овој SPC Smart Ultimate ви го дава токму она што го плаќате за него.

Smart Ultimate
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
119
 • 80%

 • Smart Ultimate
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 27 март 2022
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Екран
  Уредник: 70%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Камера
  Уредник: 60%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Целосно чист ОС
 • Добра големина
 • цена

Contras

 • А полначот?
 • Нешто тешко
 • панелот е HD

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)