SPC Smartee Boost, паметен часовник по многу разумна цена

Паметните часовници веќе се демократизирани благодарение, меѓу другите, на брендовите како што се СПЦ кои нудат производи од опсег на пристап за целата публика. Во овој случај зборуваме за паметни часовници, што треба да го анализираме, и поконкретно за многу сочна алтернатива ако зборуваме за цена и функционалности.

Зборуваме за Smartee Boost на SPC, неговиот најнов паметен часовник со интегриран GPS и голема автономија што се нуди по економична цена. Откријте го со нас овој нов уред и ако навистина вреди и покрај неговата разумна цена, не пропуштајте ја оваа длабинска анализа.

Како што се случува во многу прилики, решивме оваа анализа да ја придружуваме со видео од нашиот канал на YouTube, на овој начин ќе можете да го набудувате не само анбоксирањето, туку и целата процедура за конфигурација, затоа ве покануваме да ја надополните оваа анализа, погледнете и помогнете ни да продолжиме да растеме.

Дизајн и материјали

Како што може да се очекува во часовник во овој опсег на цени, наоѓаме уред кој е главно направен од пластика. И кутијата и дното комбинираат еден вид мат црна пластика, иако можеме да купиме и розова верзија.

 • Тежина: 35 грама
 • Димензии: 250 x 37 x 12 mm

Вклучениот ремен е универзален, така што лесно можеме да го замениме, што е интересна предност. Има вкупни димензии 250 x 37 x 12 mm, така што не е особено голем и тежи само 35 грама. Тоа е прилично компактен часовник, иако екранот не го зафаќа целиот преден дел.

Имаме едно копче што симулира да биде круна од десната страна и одзади, покрај сензорите, има област на магнетизирани иглички за полнење. Во овој поглед, часовникот е удобен и лесен за употреба.

Главни технички карактеристики

Се фокусираме на поврзување, а тоа е дека се врти околу две основни точки. Првото е дека имаме Bluetooth 5.0 LE, Затоа, нивото на употреба на системот нема негативно да влијае на батеријата на самиот уред или на паметниот телефон што го користиме. Покрај тоа, имаме GPS, Така, ќе можеме да управуваме со нашите движења точно кога управуваме со тренинг сесии, во нашите тестови тоа понуди добри резултати. На ист начин ГПС, исто така, нates лоцира да земеме предвид одредени делови од вклучената временска апликација. 

Часовникот е водоотпорен до 50 метри, во принцип не треба да претставува никаков проблем при пливање со него, ова може да се должи на фактот дека му недостасува микрофон и звучници, како и да е вибрира и тоа го прави доста добро. Очигледно, ние имаме мерење на отчукувањата на срцето, но не со мерење на кислород во крвта, с common почеста карактеристика.

Не пропуштам никаква друга функција се додека ја земеме предвид ниската цена на овој производ, кој е дизајниран за опсегот на пристап.

Екран и апликација

Имаме прилично мал IPS LCD панел, поточно е 1,3 инчи вкупно кои оставаат малку изразена долна рамка. И покрај ова, покажува повеќе од доволно за дневни перформанси. Поради неговото обезбедување во нашите тестови, успеавме лесно да ги прочитаме известувањата и има некои значајни предности.

Првото е дека станува збор за ламиниран панел кој има и премаз против рефлексија за лесна употреба на сончева светлина. Ако го придружуваме ова со максималната и минималната осветленост што ја нуди, реалноста е дека неговата употреба на отворено е удобна, има добри агли и не губиме никакви информации.

Апликацијата Smartee достапна за iOS и да Андроид Тоа е светло, во времето на синхронизирање треба само да го направиме следново:

 1. Наполнете го уредот за да се подигне
 2. Ја преземаме апликацијата
 3. Се најавуваме и го пополнуваме прашалникот
 4. Ние го скенираме баркодот со серискиот број на кутијата
 5. Ourе се појави нашата SPC Smartee Box и кликнете на поврзување
 6. Fullyе биде целосно усогласен

Во апликација Можеме да консултираме многу информации поврзани со нашите физички перформанси, како што се:

 • Чекори
 • Калории
 • Поминати растојанија
 • цели
 • Извршени обуки
 • Следење на спиењето
 • Следење на отчукувањата на срцето

И покрај с everything, апликацијата е можеби премногу симплистичка. Ни нуди малку информации, иако се доволни за она што уредот тврди дека го нуди.

Обука и автономија

Уредот има голем број на претходно поставени обуки, кои се конкретно следниве:

 • Трекинг
 • Качување
 • Јога
 • Корер
 • Вклучување на неблагодарна работа
 • велосипедизам
 • Возење велосипед во затворен простор
 • Прошетај
 • Одете во затворени простории
 • Пливање
 • Пливање во отворена вода
 • Елипсовидна
 • Ремо
 • Крикет

ГПС ќе се активира автоматски во „надворешни“ активности. Можеме да ги измениме кратенките на обуките во корисничкиот интерфејс на самиот часовник.

Што се однесува до батеријата, имаме 210 mAh кои нудат максимум 12 континуирани денови, Но, со некои активни сесии и активиран ГПС, го намаливме на 10 дена, што исто така не е лошо.

Кориснички интерфејс и искуство

Корисничкиот интерфејс е интуитивен, да, имаме само 4 сфери што можеме да ги вклучиме со долго притискање на „старт“. На ист начин, при движењето налево имаме директни пристапи до ГПС и функцијата за пронаоѓање на телефонот, што ќе емитува звук.

Smartee Boost
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
59
 • 60%

 • Smartee Boost
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 3 август 2021
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Десно имаме податоци за здравје и обука, како и во фиоката за апликации ќе можеме да пристапиме до алармите, апликацијата Weather и уште некои што ќе ни помогнат за секојдневните перформанси. Да бидам искрен, тој нуди неколку функционалности подалеку од она што би го понудила нараквица за следење спорт, но големината на екранот и корисничкиот интерфејс го олеснуваат користењето секојдневно.

Накратко, имаме производ што наликува на нараквица за следење, но нуди екран со добра осветленост и доволна големина. да се олесни неговата употреба по цена под 60 евра во вообичаени продажни места. Многу интересна алтернатива и исклучително разумна цена кога зборуваме за паметен часовник.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Функционален и светол дисплеј
 • Има GPS и многу тренинзи
 • Добра цена
 • Можете да пливате со него

Contras

 • Автономијата паѓа со активиран GPS
 • Недостасува мерач на кислород

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.