SPC Zeus 4G Pro, високо препорачлив паметен телефон за постари лица

Паметните телефони се огромна помош за корисниците ширум светот, но исто како што имаат многу врати да се отворат за оние кои се повеќе навикнати на нивната употреба, тие претставуваат комуникациска бариера за многу корисници, особено за постарите корисници, што ја наоѓаат во овие уреди со автентична марсовска технологија од која тие се чини дека не се дел.

SPC одлучи да ја доближи мобилната технологија до постарите со SPC Zeus 4G Pro, сениор смартфон со неверојатни карактеристики. Дознајте кај нас затоа што откривме дека е огромен успех кога станува збор за покривање на ниша на корисници кои до сега беа целосно напуштени од производителите на мобилни телефони.

Материјали и дизајн

SPC беше многу јасен, уредот мора да биде лесен, отпорен и лесен за употреба, нешто што верно се рефлектира во дизајнот на овој SPC Zeus 4G Pro. Затоа имаме уред направен од црн поликарбонат. Впечатливо е податокот дека имаме отстранлив заден капак (се враќаме во 2008 година) и батеријата ни доаѓа посебно, во содржината на кутијата.

Имаме димензии 158*73*9,8 милиметри за вкупна тежина од само 154,5 грама. Се чувствува лесен, силен и лесен за ракување. Меѓутоа, немаме никаков вид акредитација на отпорност на вода, нешто што одговара на цена финалниот дел од производот.

Содржината на кутијата е: Zeus 4G Pro, батерија, упатство за употреба, полнач, USB кабел, база за полнење, силиконско куќиште и слушалка. Како што можете да видите, апсолутно ништо не недостасува. Се цени дека има база за полнење што ќе им олесни на постарите луѓе секојдневно да го ставаат на нивната станица. Не бара посебно поставување, има два пина за полнење кои практично ќе го оневозможат тоа да не се прави добро, капацитети за стари лица, за тоа се работи овде.

Слушалките се ценети, неопходни за користење на FM радио, lкапак, кој би можел да биде тешко да се најде инаку, и полнач, нешто се помалку и помалку вообичаено кај другите производители.

Телефонот има преден дел со рамки и екран од 5,5 инчи, придружено со три големи копчиња (прима повици, мени и назад). За левата рамка има кратенка до посебна фенерче, додека десната рамка е посветена на копчињата за јачина на звук и заклучување. Конечно, на дното го имаме USB-C, пиновите за полнење и приклучокот од 3,5 милиметри.

Во задниот дел, водечката улога ја има камерата со својот LED блиц и копчето за копче, копчето SOS, што ќе му овозможи на корисникот да испрати однапред одредена порака до своите контакти за итни случаи истовремено со упатувањето повик до службите за итни случаи.

Технички карактеристики

Уредот го монтира 6761GHz Quad-Core MT22V Helio A2 процесорот, произведен од MediaTek и работи со Android 11 благодарение на 3GB RAM меморија. На ниво на поврзување имаме 4G мрежи, Bluetooth 5.0, GPS и секако 2,4GHz и 5GHz WiFi, најчесто користените мрежи.

Дозволено ни е да ја искористиме поврзаноста Двојна сим или слотот за складирање microSD картички што ќе ни даде можност за зголемете ја вашата меморија од 32 GB ROM.

Во однос на графичките перформанси, ни се нуди графичкиот процесор IMG GE8300, но ова не е најрелевантното, овој телефон не е дизајниран да ни ја отвори устата со карактеристиките, неговата публика и потребите се многу различни.

Лесен режим за постари лица

Easy Mode е една од првите поставки што ни ги отвора самиот уред при неговото конфигурирање. Лично, ви препорачувам да ги направите сите потребни прилагодувања пред да го предадете уредот на неговиот краен корисник. Откако ќе се согласиме да го користиме SPC „Launcher“ посветен на постарите лица, корисничкиот интерфејс е многу поедноставен, покажувајќи ни листа на апликации во големина XXL.

Една од функционалностите е „апликации“, а тоа не еВи овозможува прецизно да изберете кои апликации сакаме да се прикажуваат во лесен режим.

Сето ова е поддржано од неговиот панел 5,5-инчен IPS LCD, што ми недостига малку повеќе осветленост за на отворено. Има прилично убав сооднос 18:09, за доволна HD+ резолуција од 1440×720, што ни дава густина на пиксели од 294 PPI.

Автономија и камери

Имаме „мала“ батерија од 2.400 mAh која се покажува како доволна за употребата што ќе ја даде уредот. Ќе мораме да го полниме секојдневно, што е лесна задача со неговиот USB-C полнач од 7,5 W и нејзината база за полнење за која зборувавме претходно. Вкупното време на полнење ќе биде околу два часа.

Ниту камерата нема да ја фокусира оваа анализа. Имаме единечен сензор од 13 MP од кои не го знаеме производителот и чии резултати се она што може да се очекува од уред со овие карактеристики, доволно за да се помине. Предната камера е 5MP, и двете со FullHD видео снимање и тоа ќе ни овозможи да направиме пристојни видео повици.

Посветено на оние на кои им е потребно

Имаме низа функционалности кои ја прават разликата во уред со овие карактеристики:

 • Известувања до трето лице: Уредот ќе испрати известување до доверлив контакт доколку открие дека повикот не е одговорен или батеријата е под 15%.
 • Поставка за паметен ѕвонење: Уредот ќе ја зголеми јачината на звукот ако не се одговори на пропуштен повик. Потоа ќе се врати на нивото на кое беше поставено.
 • Далечинска конфигурација: Со испраќање СМС-шифри можно е да се изврши прилагодување од далечина без потреба од дополнителни дејства.
 • Лесен за користење именик со омилени контакти.
 • Копче за автоматска комуникација SOS.

Мислење на уредникот

Од моја гледна точка, SPC беше успешен во доближувањето на овој тип на технологија до постарите луѓе, корисници со повеќе тешкотии за нив. Има многу предности и за корисникот и за луѓето кои се задолжени за администрирање на системот. Без сомнение, од 149,90 колку што е неговата цена на Амазон и Официјална веб-страница на СПЦ, ќе стекнете душевен мир и вашиот пријател ќе достигне нов статус на ниво на комуникација.

Зевс 4G Про
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
149,99 a 169,99
 • 100%

 • Зевс 4G Про
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 10 de julio de 2022
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Камера
  Уредник: 70%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Добро интегрирани материјали и дизајн
 • Многу карактеристики за постарите лица
 • FM радио, база за полнење и футрола
 • Многу добра цена

Contras

 • уште малку сјај
 • Фер автономија
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->