SPC Zion Air Pro, TWS алтернатива по разумна цена [Анализа]

Светот на вистински безжични слушалки продолжува да се шири со скокови и граници, скоро сите технолошки брендови веќе имаат производи со овие карактеристики, би можеле да кажеме дека се многу демократизирани и затоа има се повеќе алтернативи што ги наоѓаме на пазарот и тоа е шпанска фирма СПЦ знај некое време.

Се враќаме уште еднаш на табелата за анализа, овој пат со новите шпански слушалки TWS Zion Air Pro by SPC, не пропуштајте ја нашата длабинска анализа за да ги видите најатрактивните и слабите точки на овој производ. Како и секогаш на вашата доверлива веб-страница, Актуалидад гаџет.

Материјали и дизајн

Ајде прво да одиме со пакувањето што ја содржи технологијата. Започнуваме со неговото куќиште за полнење, особено важен дел, бидејќи во тоа време ќе бидат зачувани нашите слушалки. Имаме бела кутија за полнење со мат финиш и во форма на „пилула“, дизајн што го наоѓаме кај други како што се Honor Magic Earbuds. Тој е компактен и добро се вклопува во нашите џебови, имаме вкупно 80 х 33 х 30 милиметри и тоа е дека тие ја сместуваат батеријата внатре за да ги полнат слушалките. Очигледно дека има систем на магнети кои ги привлекуваат слушалките во нивната правилна позиција. Ти се допаѓаат? Можете да ги купите во ОВОЈ ЛИНК.

Слушалките во меѓувреме имаат прилично традиционален дизајн, имаме вкупно 40 х 18,8 х 25,2 милиметри и тежина од 4 грама за секое уво. Тие се лесни и исто така се изработени од мат бела пластика. Тие имаат систем на подвижни влошки и во пакетот имаме и мала торба која вклучува големина „S“ и големина „L“ за да можат да бидат прилагодени на сите вкусови и потреби. Во овој аспект немавме никаков проблем, не забележавме дека паѓаат или пречат премногу.

Конфигурација и автономија

Што се однесува до конфигурацијата, таа е прилично едноставна, мора да нагласиме дека немаме никакво физичко копче на полето. Кога ќе ги примиме, за да ги активираме, едноставно ставете ги во полето. Кога ќе се отстрани, ЛЕР ќе започне да трепка и ќе се прикажува на Bluetooth на нашиот уред. Не најдовме систем за меморија, затоа тие се конфигурираат поединечно со секој уред на кој ќе ги поврземе.

Кога станува збор за работа, само извадете ги од кутијата и ќе го видиме тоа тие брзо ќе се поврзат преку Bluetooth со спарениот уред, без понатамошни непријатности.

Во однос на автономијата, фирмата ни ветува 5 часа аудио репродукција со полнење, во нашите тестови достигнавме приближно четири часа. Целосното полнење на кутијата се врши преку USB-C кабел со вкупно време од два часа, додека целосното полнење на слушалките во кутијата ќе ни одземе околу 90 минути.

Од своја страна, кутијата има четири LED диоди кои ќе означуваат интервали од 25% за полнењето за ова, и дека тие ќе останат вклучени кога ги полнат слушалките внатре, како и кога ќе ги отстраниме од куќиштето. Имаме вкупно 420 mAh батерија штоТие ветуваат до 16 часа игра со повеќекратни обвиненија во случајот.

Технички спецификации

За да функционираат овие SPC Zion Air Pro, доаѓаат со технологија Bluetooth 5.0 па затоа тие се спаруваат брзо и без потреба од понатамошно поставување веднаш надвор од кутијата. Компатибилен е со HSP, HFP, A2DP, AVRCP и AAC профили аудио и имаме компатибилност за Сири и асистент на Гугл. 

Исто така, ветениот максимален опсег е околу 10 милиони од изворот на аудио. Од своја страна, имаме микрофон во секоја слушалка, кој исто така ќе собере надворешен звук за да се минимизира ехо и технологијата „Pro Sound“ на СПЦ.

Очигледно имаме панел за допир на обете слушалки што ќе ни овозможи:

 • 1 допир: Репродукција и пауза
 • 1 долг допир: Следна или претходна песна
 • 1 допир: Земајте и закачувајте повици
 • 1 допир: Одбиј го повикот
 • 2 допири: Повикајте гласовен асистент
 • 1 допир од пет секунди: Исклучете ги слушалките

Сите овие се можностите што ни ги нуди контролата на допир и кои се совршено детални во упатствата што ги содржи пакетот. Не смееме да заборавиме дека имаме и отпор IPX5 што ќе ни овозможи да вежбаме без проблеми со пот, во нашите тестови тоа беше.

Квалитет на звук и корисничко искуство

Започнуваме со корисничко искуство. Слушалките лесно се поставуваат и тежат многу малку, па затоа ако користиме правилна подлога нема да имаме проблеми при вежбање. Тие се добри борбени слушалки, бидејќи и покрај тоа што можевме да замислиме дека не паѓаат (барем на нашите тестови) и исто така можеме да сметаме дека тие се подготвени да одолеат на падови и пот со оглед на нивната конструкција, во овој дел земете ја предвид цената на производот и неговите завршни работи.

Во однос на квалитетот на звукот, наоѓаме точен производ, уште еднаш со оглед на цената. Имаме максимален волумен што недостасува нешто, сепак, не најдовме изобличувања или бучава.

Иако е вистина тоа отсуството на средства е скоро тотално и дека ниските се препорачани. Се соочуваме со слушалки со ниска цена и тие нудат звук според цената на производот, без понатамошни претензии.

И повиците од вас се важни, и овој пат пронајдовме доволен микрофон, кој може да страда во нешто бучно опкружување, но што не е невозможно да се користи, како што е случај со други од конкуренцијата.

Мислење на уредникот

Мора да имаме предвид дека дизајнот е успешен, способностите и функционалностите се добро прилагодени и пред сè дека чинат помалку од 60 евра. Точно е дека тие се граничат со цената на алтернативите како што е Xiaomi, но реалноста е дека тие не се слушаат полошо или подобро, па опцијата за SPC со оглед на неговиот дизајн е многу привлечна. Можете да ги набавите од 55 евра на Амазон (ЛИНК) o на нивната сопствена веб-страница.

Сион Ер Про
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
55 a 59
 • 60%

 • Сион Ер Про
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 75%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 60%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 70%

Добрите

 • Компактен, убав и лесен дизајн
 • Лесно е да се постави и да се карактеризира со богато
 • Интересна цена

Contras

 • Недостасуваат пониски и средни
 • ЛЕР не се исклучува при полнење
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)