Предупредување: Употреба на недефинирана константа AFF_LINK - се претпоставува „AFF_LINK“ (ова ќе фрли грешка во идната верзија на PHP) во /media/actualidadgadget.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php on-line 22

Предупредување: Употреба на недефинирана константа AFF_LINK - се претпоставува „AFF_LINK“ (ова ќе фрли грешка во идната верзија на PHP) во /media/actualidadgadget.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php on-line 22
Spotify веќе може да се пофали со 140 милиони претплатници | Вести за гаџети

Spotify веќе може да се пофали со 140 милиони претплатници

Spotify

Платформата за стриминг на музика Spotify неодамна објави дека веќе има повеќе од 140 милиони активни корисници, далеку над бројката што ја објави Тим Кук минатата недела за неговата платформа „Епл Музик“, која во моментов ја има околу 27 милиони претплатници.

Во официјалното соопштение на Spotify, Брајан Бенедик, потпретседател и раководител на одделот за монетизација на шведската компанија, го наведе следново за новото достигнување:

„Пред три години ја лансиравме бесплатната верзија на Spotify, која се базира на рекламирање, а бизнисот од тогаш рапидно расте, регистрирајќи раст на годишно ниво од 3% во 50 година.

Поточно, Spotify достигна некои приход од 3.300 милијарди долари минатата година, како и профит од приближно 500 милиони долари.

Spotify

Иако износот на Платените претплатници на Spotify се на 50 милиони, веќе знаевме дека голем дел од приходите на компанијата потекнуваат рекламирање. Она што е јасно е дека и покрај сите напори што ги прави Apple за да го забрза растот на Епл МузикаНе само што Spotify доживува постојан раст, туку и некои од претходно ексклузивните уметници на платформата Apple неодамна одлучија да се вратат во Spotify, како на пр. случајот Тејлор Свифт.

За да продолжи да ја подобрува својата платформа и да привлекува повеќе корисници, како и да обезбедува подобри услуги на тековните претплатници, Spotify рече дека работи на понатамошно подобрување на вашите алгоритми.

„Ние веруваме дека алгоритмите и машинското учење можат да ни помогнат при откривање на нова музика и создавање нови плејлисти, и кога имате 140 милиони корисници ширум светот, многу е тешко рачно да креирате плејлисти за сите овие лица. Значи, ние веруваме дека алгоритмите и машините можат да направат поефикасна работа во овој поглед.

Засега нема премногу детали во врска со идните планови на Spotify, иако се верува дека може да лансира подобрена верзија на својата Premium претплата што нуди само стриминг аудио со висок квалитет (Hi-Fi)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.