Spotify достигна 40 милиони претплатници кои плаќаат

Spotify ново лого

Од минатиот јануари, шведската фирма Спотифај не даде коментар за ова прашање. Последните бројки што ги имавме за бројот на претплатници на Spotify беа 30 милиони. Од тогаш поминаа повеќе од девет месеци и неговиот најголем ривал во моментов, Apple Music, достигна 17 милиони. Ако земеме предвид дека на почетокот на годината, броевите на Apple Music беа 11 милиони, а во моментов се 17 милиони, музичкиот сервис на Apple има стекнато 6 милиони претплатници за 9 месеци, додека Spotify доби во истиот период 10 милиони претплатници кои плаќаат .

Објавувањето со новите податоци е објавено преку мрежата за микроблогирање Твитер објавувајќи ги овие информации шефот на компанијата и основач Даниел Ек. Последователно, портпарол на компанијата ја потврди оваа информација за публикацијата 9to5Mac.

Сега Spotify има 40 милиони претплатници и го има на сите платформи што ни овозможуваат да слушаме музика преку стриминг, додека музичкиот сервис Apple Music, со 17 милиони претплатници, е достапен само низ екосистемот Mac и на Android. Во моментов Apple не чини да има намера да го прошири бројот на уреди компатибилни со овој музички сервис.

Во случај некој да има какви било прашања во врска со услугатаueco продолжува да биде најбрзо растечката услуга за стриминг на музика во светот на музиката, и покрај фактот дека компанијата со седиште во Купертино континуирано постигнува договори со уметници за да може да ги понуди своите нови албуми исклучиво на платформата на Apple.

Минатиот јуни, Spotify објави дека веќе достигнал 100 милиони претплатници, но овој пат не го разби бројот на корисници кои ја користат услугата преку претплата и оние кои тоа го прават бесплатно со слушање реклами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.