Spotify достигна 70 милиони претплатници

Spotify

Повторно и како што се чини дека станува вообичаено на секои три или четири месеци, шведската компанија Спотифај го објави бројот на платени претплатници кои во моментов уживаат без реклами на нивниот музички каталог преку стриминг: 70 милиони. Спотифа го објави соопштението преку својот профил на Твитер, мавтајќи со 70 милиони претплатници"Здраво 70 милиони претплатници."

Во моментов Спотифај е актуелен крал на услугите за стриминг на музика ширум светот, следен далеку од Apple Music, чии последни официјални бројки на корисници беа 30 милиони пред неколку месеци, па веројатно тој број е зголемен во последните месеци.

Овој оглас привлекува особено внимание, бидејќи твитот што можете да го прочитате за овие редовиs е втор објавен од компанијата, бидејќи првиот беше отстранет, имплицирајќи дека можеше да се напредува со објавувањето на бројот на претплатници, но се чини дека тоа не беше причината, причина што навистина не ни е важна. Според најновите официјални податоци, Spotify има и уште 70 милиони корисници на бесплатниот музички сервис со реклами што ги нуди шведската компанија.

Спотифај минатиот март објави дека достигнал 50 милиони претплатници. Во август, тој објави дека тој број се зголеми на 60 милиони, а четири месеци подоцна тој број се искачи на 70 милиони претплатници, бројка што воопшто не е лоша, со оглед на тоа дека единствениот ривал на кој „Епл“ му стои со својот Сервис Apple Music, услуга која со само две години на пазарот успеа да го привлече интересот на 30 милиони корисници, благодарение на различните промоции што ги нуди, кои, како Spotify, ни нуди до 31 декември, ни нуди 3 месеци услуга за само 0,99 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.