Spotify започнува со тестирање со сопствен асистент за глас

 

Spotify

Гласовните асистенти станаа популарни. Компаниите како Амазон, Епл, Гугл или Самсунг веќе имаат свои и конкуренцијата е брутална. Бидејќи сите од нив сакаат корисниците да ги користат нивните. Но, тие не се единствените. Бидејќи Spotify исто така претставува свој асистент. Компанијата во моментов го тестира.

Тоа е асистент кој ќе биде интегриран во апликацијата на стриминг музичкиот сервис. Преку низа команди, корисниците ќе можат да побараат од асистентот во Spotify да најде и пушти песни, албуми, автори или плејлисти. Сето ова без потреба од рачно пребарување.

Веќе има некои корисници на апликацијата што виделе како се појавува овој волшебник. Иако во моментот се чини дека шведската компанија прави тестови со неа. Но, таа веќе ја напушти почетната затворена фаза. Исто така и самиот Spotify потврди дека работат на оваа нова функција. Но, тие не сакаа да откријат повеќе информации за тоа или датуми кога планираат да го започнат.

Се чини како логичен чекор за апликацијата. Бидејќи на овој начин, со помошник, користењето на истиот би било многу полесно и поудобно за корисниците. Само замолете го овој асистент (не знаеме дали ќе има име) да го најде она што сакате да го слушнете.

Многумина го гледаат ова како мерка од Spotify за да ги задржи корисниците на својата платформа и со тоа да ги спречи да се префрлат на Apple Music. Бидејќи стриминг услугата на „Епл“ стана голем конкурент за Швеѓаните. Всушност, во САД сè укажува на тоа дека услугата на Apple ќе стане најголема.

Се надеваме дека наскоро ќе дознаеме повеќе информации за имплементацијата на овој волшебник од Spotify. Се чини дека е многу корисна функција и ако е добро интегрирана, може да го олесни користењето на апликацијата. Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.