Трикови за да го извлечете максимумот од Spotify на вашиот паметен телефон

Spotify

Spotify стана основна апликација во животот на милиони корисници. Благодарение на тоа, имаме пристап до милиони песни, на кои може да се пристапи и во работната верзија и во верзијата за паметни телефони. Многумина од вас веројатно имаат сметка на платформата за стриминг, иако можеби нема да го извлечете максимумот од таа сметка.

За среќа, постојат голем број трикови што можеме да ги искористиме да го извлечеме максимумот од Spotify. На овој начин ние ќе ја користиме платформата за стриминг многу подобро на нашиот телефон. Сигурно има некој корисен трик за вас.

Поточни пребарувања

Пребарувања по жанр Spotify

Музичкиот каталог достапен на Spotify е огромен, тоа е нешто што го знаеме. Затоа, можно е во некоја пригода да сакаме да направиме попрецизно пребарување во апликацијата. Имаме можност да бараме музика заснована на различни критериуми во неа, или годината во која е објавена споменатата песна или албум, или жанрот. Така, ако сме заинтересирани за специфичен музички жанр, можеме да ја најдеме таа музика на едноставен начин. Треба само да користиме одреден термин за пребарување:

  • Година: Ако сакаме да најдеме музика од одредена година, можеме да го направиме тоа без премногу проблеми. Единственото нешто што треба да го напишеме во Spotify е следнава „година: 2010“ во секој случај, каде што ја ставив 2010 година, вие треба само да ја поставите годината што ве интересира. Можеме да бараме низа години, што во овој случај би било „година: 2007-2017“.
  • Пол: Можеби ќе сакаме да бараме песни засновани на музички жанр, во оваа смисла идејата е иста како и со годината, така што можеме да внесеме „жанр: рок“ во Spotify и тогаш ќе се појават резултати врз основа на овој жанр.
  • Уметникот: Ако сме заинтересирани да најдеме музика од одреден уметник, едноставно мора да ја следиме истата формула што досега ја користевме „уметник: име на уметникот“.
  • Етикета за снимање: Благодарение на овој параметар можеме да ја најдеме целата музика што е објавена под одредена дискографска куќа. Може да биде од интерес за некои специфични дискографски куќи.

На овој начин, ќе можеме да направиме некои пребарувања што ни даваат поинтересни резултати за нас во секое време. Тоа е добар начин да откриете музика што ја наоѓаме на Spotify.

Поврзана статија:
Колку податоци троши Spotify?

Стриминг квалитет на Spotify

Spotify квалитет на аудио

Кога слушаме музика на телефон, сакаме квалитетот да биде што подобар. Иако мора да се земе предвид тоа повисок квалитет на музика на Spotify ќе троши повеќе податоциЗатоа, подобро е да ја имате оваа опција само кога сме поврзани на WiFi мрежа. Ако не, ајде да видиме како брзо се троши нашата стапка (освен ако немате неограничена стапка). Во овој случај можете да се обложите на оваа опција.

За да го измениме квалитетот на преносот, избирајќи го највисокиот, треба да одиме во конфигурацијата. Ова го правиме со кликнување на иконата на запчаникот горе десно од екранот. Во рамките на конфигурацијата, ние треба само слајд додека не стигнете до делот за квалитет на преносот. Таму избираме највисок квалитет, за подобро искуство кога слушаме музика на платформата.

За жал, можноста за избор на највисок квалитет е нешто што останува резервирано за корисници кои имаат премиум сметка на Spotify. Во случај да ја немате оваа сметка, ќе можете да репродуцирате музика само со автоматски квалитет, онаа што доаѓа стандардно на сметката.

Заштеда на податоци

Овозможете заштеда на податоци од Spotify

Spotify е апликација која троши многу податоци на телефонот, ова е нешто што го знаеме, особено ако имаме висок квалитет на музика, како во претходниот дел. Можеби во одреден момент сакате да консумирате помалку, како на пример кога вашата стапка е близу да се потроши. Во таков случај, можете да активирате заштеда на податоци во апликацијата.

Зачувувањето податоци значи дека квалитетот на музиката ќе биде помал, троши помалку мобилни податоци. Со цел да ја активираме, влегуваме во конфигурацијата Spotify. Во рамките на него, наоѓаме заштеда на податоци како прв дел. Едноставно превртете го прекинувачот има, така што веќе работи во апликацијата. Кога сакаме да престанеме да го користиме, треба само да го исклучиме.

Поврзана статија:
Како да креирате плејлисти со песните што најмногу сте ги слушале на Spotify

Тајмер за запирање на музиката

Тоа е најновата функција што ја воведе апликацијата. Spotify ни овозможува на овој начин да воведеме временско ограничување така што музиката ќе престане, односно можеме да побараме од апликацијата да престане да пушта музика во рок од 5 минути. Функција што може да биде корисна за луѓето кои слушаат музика кога ќе заспијат, на пример. Така што полесно ќе заспијат, без да се грижат дали ќе мора да ја запрат апликацијата.

Кога слушаме музика, треба да одиме на екранот „Сега играме“ и да кликнеме на менито. Една од опциите кон крајот е тајмерот за спиење. Ние ја избираме тука опцијата за време што најмногу нè интересира, во опсег од 5 минути до еден час. Така, ние веќе го поставивме овој тајмер на Spotify и можеме да заспиеме со целосен мир.

Исчистете ја меморијата на Spotify

Исчистете ја чистата меморија за апликации

Ако користите Spotify често на вашиот телефон со Android, можеби сте го забележале тоа на крај акумулирате голема количина на меморија. Ова е нешто што на крај троши многу простор на вашиот паметен телефон, а тоа за луѓето со телефон што има фер малку меморија може да биде премногу. Затоа, постои можност за чистење на кешот во апликацијата. Ослободете малку простор во тој момент.

Треба само да ги внесеме поставките за Spotify. Внатре во него мора да се лизнете до делот за меморија и таму кликнете на опцијата за бришење на кешот. На овој начин го бришеме, ослободувајќи малку простор на телефонот. За многу корисници може да биде многу корисно.

Поврзана статија:
Како да заштедите податоци користејќи Spotify Lite, штедлива верзија на Spotify

Блокирај уметници

Spotify блокира андроид уметници

На крај, имаме уште една од најновите функции што се вметнати во Spotify. Можно е да постои уметник за кого имате страшно хоби. Да бидат работите уште полоши, од време на време ги добивате нивните песни во реклами или препорачани во апликацијата, што е вознемирувачко. За среќа, постои функција на блокирање, така што рече дека уметникот престанува да излегува во апликацијата за вас.

Начинот на користење на оваа функција е многу лесен. Само треба побарајте го предметниот уметник и внесете го неговиот профил на Spotify. На горниот дел од екранот, веднаш до копчето за следење, се појавуваат три вертикални точки, кои мора да ги притиснеме. Appearе се појават неколку опции, од кои едната е блокирање. Треба само да кликнеме на оваа опција. На овој начин, рече уметникот ќе исчезна за нас во апликацијата.

Погледнете го текстот на песните

Стихови за преглед на Spotify

Функција која е достапна на Spotify веќе некое време е да се видат текстовите на песните. Кога слушаме песна, можеме да видиме кои се текстовите на речената песна, што може да биде интересно во многу случаи (го учиме јазикот, не го разбираме текстот доста добро, итн.). За среќа, апликацијата има таква опција на располагање. Што треба да сториме во врска со ова?

Кога слушаме одредена песна во апликацијата, треба да кликнеме на лентата што ја слушате на дното на екранот. Значи мораме движете се надолу, за да може да се видат текстовите на песната, како и извесна историја за неа. Во неколку едноставни чекори имаме пристап до овие информации, како што можете да видите.

За жал, имајте на ум дека не сите песни на Spotify ни ја даваат оваа можност. Станува збор за соработка со Genius, која е веб-страница на која можеме да најдеме текстови на милиони песни. Иако не секогаш се сите текстови. Некои песни, особено многу нови, можеби се уште не се објавени. Исто така кај помалку популарни уметници може да се случи да нема ништо.

Гледајте видео клипови

Функција што е достапна во врвната верзија на Spotify е да ги видите видеата на песните. Едноставно, треба да го користиме пребарувачот во самата апликација за да ги најдеме овие видеа. Покрај видео клиповите, наоѓаме и други содржини во овој дел од апликацијата. Постојат документарни филмови, видеа за создавање песна или видео и многу повеќе. Значи, тие се добар начин да бидете во тек со многу уметници.

Вие само треба да ја отворите апликацијата на вашиот телефон со Android и да влезете во пребарувачот. Таму, мора да слајд до видеа, каде што потоа влегуваме во тој дел. Овде ќе можеме да видиме сè што е во наведената содржина. Може да има определени претстави или епизоди, кои може да бидат од интерес за нас во тоа време. Многу лесен за пристап и уживање во голема количина видео содржина на овој начин. Иако запомнете, таа е достапна функција за оние корисници кои имаат премиум сметка на Spotify.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.