Ние го анализираме Western Digital SSD, моделот WD Green од 240 GB

Постојат многу причини што ги наведуваат корисниците да се оддалечат од традиционалните механички дискови познати како HDD, до современите цврсти спомени наречени SSD. Овој тип на меморија често ги подобрува перформансите на нашиот компјутер, од кој било вид, благодарение на исклучително голема брзина со која се пишуваат и читаат податоците.

Затоа мора да одиме кај нашиот омилен снабдувач и да купиме SSD, прилично лесен за замена. Како и да е ... која е најдобрата алтернатива? Тешко е да се добие нешто јасно кога има толку многу опции на пазарот. Овој пат ќе анализираме една од најпрофитабилните SSD мемории, 240 GB WD Green SSD. Останете со нас и откријте зошто стана еден од најпродаваните хард дискови.

Поконкретно, ние го анализираме моделот од 240 GB, иако наоѓаме други верзии и простор за складирање, ова е оној што нуди најдобар однос / квалитет на цената на пазарот. Western Digital е производител со призната репутација на пазарот за складирање, па мислам дека не треба да направиме мал вовед во врска со веродостојноста што оваа марка обично им ја нуди на корисниците кои ќе изберат да добијат еден од неговите хардверски елементи.

Технички карактеристики

Ова е резиме во бројки на она што ни го нуди Western Digital со овој 240 GB WD зелен За сите корисници, сепак, ве оставаме веднаш до бројките што ги нуди верзијата од 120 GB за оние кои имаат построг буџет и одлучуваат да го користат SSD само за оперативниот систем и најкористените апликации.

 • 120 GB WD зелен SSD
  • 540 MB / s секвенцијално читање
  • 405 MB / s секвенцијално пишување
  • Случајно читање 4KB - 37000 IOPS
  • Случајно запишување 4KB - 63000 IOPS
  • Користен контролер: Силициумско движење SM2256S
  • Проценета издржливост: 40 ТБ
 • 240 GB WD зелен SSD
  • 545 MB / s секвенцијално читање
  • 435 MB / s секвенцијално пишување
  • Случајно читање 4KB - 37000 IOPS
  • Случајно запишување 4KB - 63000 IOPS
  • Користен контролер: Силициумско движење SM2256S
  • Проценета издржливост: 80 ТБ

Овој SSD е составен од NAND мемориски чипови произведени од SanDisk и кои имаат големина на транзистор од 15 нанометри според потписот и видот FTA Јасно е дека овие типови чипови не се оние кои нудат поголема издржливост, но тие се оние што нудат најголем капацитет по најниска цена, па оттаму стануваат популарни во компјутерите дизајнирани за домашната јавност.

Се препорачува за компјутери кои главно се користат за играње игри, консумирање мултимедија и секако вообичаена канцелариска изведба. Неговата проценета издржливост од 80 ТБ ќе ни обезбеди најмалку пет или шест години без пишување или читање на падови на брзината, повеќе од доволно време земајќи ја предвид издржливоста на другите хардверски компоненти на лаптоп или домашен компјутер.

Перформанси WD Green 240 GB

Се среќаваме како што веќе рековме пред влезен SSDТоа значи дека нема да добиеме врвни брзини на читање или пишување, но исто така нема да ја платиме цената. Реалноста е дека за класични задачи, како што се стартување на оперативниот систем или пренесување на стандардни количини на датотеки, тој нуди перформанси еднакви на сите SSD, работите се менуваат со уредување и рендерирање на слика или видео, како и со пренесување на големи количини на податоци

82113 бајти

Тестот извршен со CrystalDiskMark 5.1.2 Дава релативно добри податоци ако ги земеме предвид опсегот и официјалните перформанси на SSD-от и што можете да ги видите во снимањето што е веднаш над овие редови.

Детализира производ

Во овој случај WD Green 240 GB од Western Digital Тој е претставен во картонска кутија, ја имавме верзијата што е веќе собрана во кутија SATA да пристигне и да се замени, иако тие исто така имаат достапна верзија која ја нема кутијата SATA адаптер и можете да ја инсталирате меморијата директно на вашата матична плоча, ова ќе зависи од вашиот модел и од вашите потреби за кои станува збор. Како и да е, ако не ве интересира кутијата со контејнери, секогаш можете да ја отворите и да ја чувате само меморијата. Покрај тоа, во полето го набудуваме и моделот за кој станува збор и неговиот капацитет, и најголемата работа, тригодишната гаранција што Western Digital ја подготви за нас, корисниците на овие SSD мемории.

Мислење на уредникот

Ние го анализираме Western Digital SSD, моделот WD Green од 240 GB
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
70 a 79
 • 80%

 • Ние го анализираме Western Digital SSD, моделот WD Green од 240 GB
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Перформанси
  Уредник: 85%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • гаранција
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите

 • гаранција
 • Перформанси
 • цена

Contras

 • Нема алатки за инсталација
 

Ако барате добар, убав и ефтин SSD хард диск, ова е една од вашите главни опции, имате гаранција од три години понудена од Western Digital. 240 GB WD Green може да го добиете на GearBest од само 75,50 евра, интересна опција што треба да ја разгледате ако сакате да му дадете интересно дотерување на вашиот компјутер или лаптоп, во многу наврати зборувавме за подобрувањата што ги претставуваат SSD-уредите, дали ќе останете без да ги откриете? Префрлете се на солидна меморија и откријте нов компјутер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)