TalkHelper: автоматски зачувајте ги нашите видео повици на Skype

TalkHelper за Skype

Дали секојдневно разговарате со голем број контакти на Skype? Ова не треба да биде нешто чудно за оние кои се сметаат себеси за социјална или деловна личност, бидејќи за која било од двете области, интерактивноста (личност до личност) секогаш може да се бара преку видеоконференција за третман на одреден број теми.

Бидејќи Мајкрософт неодамна започна да спроведува групни видеоконференции со Skype, многу од нив може да бидат потребни од нас, ако прашањето што се поставува во оваа групна видеоконференција има доволно голема важност за секого. Во тој момент треба да се обидеме да набавиме интересна алатка која го има името на TalkHelper, која е тоа ќе ни помогне да ги зачуваме апсолутно сите разговори што го правиме со Skype и на нашиот компјутер Виндоус.

Како да инсталирате TalkHelper на Windows за работа со Skype

Додека е точно дека преземете од официјалната веб-страница на TalkHelper Не треба да претставува никаков вид на проблеми, тие може да се појават ако процесот на инсталација не се изврши правилно. Инвеститорот сугерира дека хронолошкиот редослед за инсталирање на неговиот предлог, го предвидува тоа во прва инстанца мора да имате инсталирано Skype на компјутерот Виндоус, без оглед на бројот на верзијата што се користи за овој систем на видео конференции. Кога Skype е веќе инсталиран на Windows, TalkHelper ќе мора да биде инсталиран, бидејќи вториот е всушност еден вид додаток што ќе биде вграден во останатите функции на услугата за видео конференција на Microsoft.

Во суштина, тоа е единственото нешто што треба да го направиме за сè да биде совршено конфигурирано, само треба да се продолжи да се извршува Skype на Windows.

Каде се хостирани видеата снимени со TalkHelper преку Skype?

Ова е најинтересниот дел од сите, бидејќи инвеститорот претстави систем во кој неговиот предлог (TalkHelper) дејствува автоматски секогаш кога ќе се отвори Skype и системот за видео повик или видео конференција е започнат. Ова значи дека корисникот практично нема да мора да прави ништо, бидејќи приклучокот ќе дејствува самостојно, снимајќи ги видеата или аудиото во зависност од видот на разговорот што се извршува во тој момент.

C:Users [Username]DocumentsTalkHelper

TalkHelper за Skype 01

За да можете да ги лоцирате сите датотеки (аудио или видео) што се зачувани само со TalkHelper мора да ве насочи кон локацијата што ја предложивме на врвот користејќи го само вашиот Windows File Explorer. Мора да земете предвид дека на оваа адреса што ви ја дадовме ќе мора да го замените „Корисничко име“ со корисничкото име што ви припаѓа на компјутерот Виндоус.

Општи размислувања за ракување со TalkHelper

Кога одите на локацијата што ја предложивме погоре, ќе наидете на аудио или видео датотеки, што ќе зависи од тоа дали сте користеле Skype за говорна или аудио и видео конференција. Може да го конфигурирате овој приклучок така што таквите датотеки се прикажуваат во специфичен формат, што претставува поседување на аудио датотеки во формат mp3 или wav, додека видео-датотеките ќе бидат од типот AVI, но со користење на кодек XVid како компресор. Поради второто, може и да биде треба да инсталирате софтвер за пакет за кодер Ако моментално немате на вашиот компјутер со Виндоус, во спротивно, нема да имате можност да ги репродуцирате овие медиуми.

Инвеститорот на оваа алатка спомена одреден број на специјални карактеристики што може да се справи со неа:

  1. Воопшто не треба да активирате ништо со TalkHelper, бидејќи и гласовни и видео конференции автоматски ќе бидат зачувани на локацијата што ги споменавме порано, датотеки што можете да ги репродуцирате без проблем со Windows media Player (или која било друга специјализирана алатка).
  2. И покрај фактот дека приклучокот TalkHelper работи автоматски, од неговата конфигурација корисникот може да го деактивира зачувувањето на датотеката на тврдиот диск во секое време.
  3. TalkHelper е компатибилен со сите верзии на Skype сè додека работи само на Виндоус.

Несомнено, оваа мала алатка може да биде многу корисна за сите оние кои комуницираат со Skype на дневна основа, уште повеќе од кој можеби одржал конференција, курс преку Интернет или кој било вид важен говор, бидејќи со ова, можете удобно да прегледате сè за што се зборуваше во оваа услуга за видео конференции на Мајкрософт.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.