TCL TS6110, ефтин начин за изградба на домашно кино со Dolby Audio

Со доаѓањето на звучни ленти преку пристаништата HDMI и нејзината еволуција со некои спарувања и интелигентни звучни можности, сега повеќе од кога и да е повеќето корисници избираат да ги монтираат системите за домашно кино по многу поевтина цена, нешто што некогаш, во „аналогната“ ера беше нешто со цена скоро забрана.

Во оваа куќа сакаме да ви покажеме секакви алтернативи, и далеку од врвните производи што досега ви ги прикажувавме во секторот за домашно кино, Ви ја донесуваме деталната анализа на звучната лента за домашно кино TCL TS6110, ајде да видиме како се однесува и кои се неговите најистакнати карактеристики.

Материјали и дизајн

TCL е признат бренд во мултимедијалниот дел, иако видовме дури и мобилни уреди лансирани од брендот, реалноста е дека отсекогаш била позната по своите телевизии со добра вредност за парите, како и по своите аудио производи, да бидат оние кои не доведоа денес овде. Во овој случај, TCL за да ја прилагоди цената на максимум, обично не се одрекува од прифатлив дизајн, а тоа е она што се случи со оваа единица што ја тестиравме.

 • Големина на звучна лента: 800 x 62 x 107 mm
 • Големина на сабвуфер: 325 x 200 x 200m
 • Тежина на шипката: 1,8 кг
 • Тежина на сабвуфер: 3 кг

Направено целосно од црна пластика, со текстилен слој на предната страна, има добри зафати на дното за да се минимизираат вибрациите. Горниот дел има тактилен мултимедијален селектор, додека зад текстилот е скриен ЛЕД панел на бои што ќе ги означат јачината на звукот и видот на врската. Назад се врските за кои ќе зборуваме подоцна. Големината е исто така прилично воздржана за Sub, иако во овој случај со значително поголема тежина од звучната лента и гумените влошки за да се минимизира врската.

Поврзување и конфигурација

Започнуваме со делот за поврзување, Прво на сите, потенцираме дека звучната лента вклучува систем за безжична врска Bluetooth 4.2, без да заборавиме на фактот дека нејзината главна поврзаност мора да дојде преку HDMI портата од задната страна или, ако не успее тоа, оптичкиот влез за аудио. Сепак, за оние најризичните, вклучена е и USB-порта што ќе ни овозможи да поврземе аудио извори, па дури и стара, но не и најмалку типична AUX-врска од 3,5 милиметри.

 • Bluetooth 4.2
 • AUX 3,5 мм
 • USB порт
 • Шптика
 • HDMI ARC

Sub од своја страна има целосно автоматско и безжично поврзување со звучната лента преку едно копче за спарување што ќе престане да трепка кога ќе се воспостави таа врска. Тоа ќе ни заштеди кабел, а не кабелот за напојување, кој ќе биде независен. Конфигурацијата е прилично едноставна, бидејќи секогаш ќе му даде приоритет на аудио влезот преку HDMI конекцијата, сепак, секогаш ќе биде потребно да се користи контролата на звучната лента за останатите функционалности, освен подигање и спуштање на јачината на звукот на телевизорот, што можеме да го сториме со истата контрола.

Треба да се напомене дека Две загради се вклучени во пакетот што ќе ни овозможат да ја прилагодиме звучната лента директно на wallидот, како и хартија што ќе служи како шема при правење на соодветните дупки на идот. Нешто извонредно со оглед на опсегот на цени во кој се наоѓа производот.

Технички карактеристики

Откако ги кажавме сите горенаведени, започнуваме со споменување на тоа приклучокот за HDMI конекција има ARC технологија, да, остануваме во HDMI 1.4. Од своја страна, тоа ќе ни овозможи интеракција со телевизиската контрола директно на звучната лента, како и испраќање и примање информации помеѓу двата уреди, и тоа е озлогласена предност. Од своја страна, оваа звучна лента нема супериорна безжична конекција.

Имаме 95db максимален капацитет што одговара на неговата максимална моќност 240W. Не е лошо за звучна лента со толку воздржана тежина. На ниво на компатибилност што го имаме 5.1 виртуелизација што ја обезбедува Долби, реалноста е дека и покрај фактот дека аудио е многу расечен од предната страна, виртуелизацијата си ја прави својата работа и е прилично пријатна без да биде забележлива. Како и да е, командата ќе ни овозможи да менуваме помеѓу три изедначувања по конфигурации за специфични моменти како што се: Кино, ТВ и музика.

Корисничко искуство и квалитет на аудио

Најважната работа кај овој тип на производи е секогаш квалитетот на аудиото, особено кога зборуваме за понизок опсег на цени, каде можеме да најдеме скоро сè. Реалноста е дека под 150 евра оваа звучна лента одговара, особено за додатоците. Ни нуди доста извонреден и независен бас благодарение на независниот сабвуфер, Нешто што некој би очекувал од овие типови производи, сепак, тие обично се вклучени затоа што басот „покрива“ прецизно други дефекти во квалитетот на аудиото, нешто што некој би го очекувал.

Звукот е донекаде рамен кога зборуваме за телевизија и музика, недостасува малку подинамичен опсег, тогаш се сеќавате на цената и се сеќавате дека може да се побара малку повеќе. Во случај на репродукција на музика, таа е одбранета, сепак, кога станува збор за играње филмови некој бас може да го камуфлира дијалогот, и тоа е особено проблематично ноќе, во тој случај треба да играте со претходно поставените режими за конфигурација со далечинскиот управувач.

Накратко Наоѓаме прилично кружен производ со оглед на неговиот опсег на квалитет - цена, тој ќе ни овозможи да уживаме во домашното кино во прилично добри услови, па дури и да се препуштиме на своето исклучително моќно аудио ниво. Неколку алтернативи ми се појавуваат во овој опсег на цени кои вклучуваат mountидно прицврстување, посебен безжичен сабвуфер и HDMI ARC. може да погледнете во Амазон од 150 евра, и во сопствените Веб-страница на TCL.

TS6110
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
150
 • 80%

 • TS6110
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 70%
 • конфигурација
  Уредник: 75%
 • Conectividad
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Сосема елегантни материјали и дизајн
 • Значителна леснотија на конфигурација
 • Независен сабвуфер и Dolby Audio 6 виртуелност
 • цена

Contras

 • Донекаде рамен звук
 • Басот може да го преклопи дијалогот

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)