Безбедносен пропуст на Твитер силно не советува да ја смениме лозинката

Се чини дека никој не е безбеден од проблеми поврзани со безбедноста на лозинката и во овој случај социјалната мрежа Твитер ги прашува сите свои корисници да ја сменат лозинката на својата сметка поради сериозен безбедносен проблем.

Со оглед на ова можеме само прифатете го неуспехот и трчајте да ја смените лозинката на нашата сметка пред да биде доцна. Во изјавата испратена од Твитер до сите клиенти, се забележува и дека дефектот е веќе решен, но во секој случај е важно да ја смениме нашата лозинка.

Twitter

Ова е е-пошта што Твитер ја испраќа на сите ваши корисници:

Кога ќе поставите лозинка за вашата сметка на Твитер, ние користиме технологија за да ја скриеме, така што никој во компанијата не може да ја види. Неодамна, откривме грешка што ги чуваше лозинките не скриени во внатрешниот регистар. Ја поправивме грешката и нашата истрага покажа дека никој не ги прекршил правилата или ги злоупотребил информациите.
За поголема безбедност, препорачуваме да ја смените вашата лозинка во сите услуги каде што сте ја користеле. Може да ја смените лозинката на Твитер во секое време со одење на страницата на Твитер поставување на лозинки.

Ние ги криеме лозинките преку процес на хаширање што користи функција позната како bcrypt, при што вистинската лозинка се заменува со случаен сет на броеви и букви што се зачувани во системот на Твитер. Ова им овозможува на нашите системи да ги потврдат ингеренциите на вашата сметка без да ја откриете вашата лозинка. Ова е индустриски стандард.

Поради грешка, лозинките беа запишувани во внатрешен регистар пред да заврши процесот на хаширање. Ние самите ја откривме оваа грешка, ги отстранивме лозинките и започнавме да ги спроведуваме плановите за да спречиме повторно да се појави оваа грешка. Совети за безбедноста на сметката Запомнете дека иако нема причина да верувате дека информациите за лозинката излегле од системите на Твитер или дека некој ги злоупотребил тие информации, постојат неколку чекори што можете да ги преземете за да ни помогнете да ја чуваме безбедна вашата сметка:

Користете управувач со лозинки за да бидете сигурни дека користите силни и уникатни лозинки за сите услуги.
Променете ја вашата лозинка на Твитер и на која било друга услуга каде што сте можеле да ја користите.

Користете силна лозинка што повеќе нема да ја користите во другите услуги Овозможете го проверка на најавување, исто така познат како автентикација со два фактори. Ова е најдобрата мерка што можете да ја преземете за да ја зголемите безбедноста на вашата сметка.

Многу жалиме што се случи тоа. Ние ја цениме довербата што ја давате во нас и, според тоа, сме посветени на тоа да ја заработуваме ден за ден.

Не се сеќавам на ваков неуспех во социјалната мрежа Твитер долго време и затоа нема да се лутиме за тоа, но станува сè поважно да се чуваат приватните податоци на корисниците безбедни и во овој случај ќе биде потребно да се изврши промена на оваа лозинка ако не сакаме да имаме проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.