Twitter веќе ни овозможува да го активираме ноќниот режим во веб-верзијата

Ноќниот режим отсекогаш бил една од најпосакуваните опции од сите корисници на мобилни платформи, идеална функција за кога користиме апликации со малку или без светло. Развивачите на софтвер, како Гугл и Епл, се чини дека не сакаат да го нудат овој режим природно и се измислени други функции, како што е функцијата Ноќна смена во случај на iOS, функција што го пожолтува екранот по своја желба. За среќа има некои апликации кои навистина ги исполнуваат желбите на корисниците и тие ни овозможуваат да активираме ноќен режим што го олеснува читањето во услови на слаба осветленост. Твитер штотуку се приклучи на банда, но овој пат преку својата веб-страница.

Сигурно многумина од вас не само што го користат вашиот мобилен телефон за да консумираат содржина, дури и ако сте тоа повеќето од вас, туку исто така го користите и компјутерот. Во овој случај, има многу малку веб-страници и апликации што го поддржуваат овој режим, што спречи нашите очи да се уморат побрзо отколку кога би го сториле тоа со амбиентална светлина.

Во својата желба да се обиде да го привлече вниманието на новите корисници, мрежата на твитање штотуку официјално ја добивте можноста да ја активирате оваа функција, така што повеќе не треба да користиме екстензии за да го овозможиме овој режим на веб-страницата на Твитер.

Како да го активирате ноќниот режим на мрежата на Твитер

Постапката е многу едноставна и не бара да ги внесуваме, понекогаш, сложените менија за конфигурација за да ја активираме, само треба да кликнете на нашиот корисник лоциран во горниот десен дел на екранот и во паѓачкото мени изберете Ноќен режим. Тогаш црната боја ќе биде превртена за бело, покажувајќи ги текстовите во бело, а позадината во црно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.