Typwrittr: веб апликација за пишување без одвлекување на вниманието

пишување текст 01

Што се случува кога ќе се подготвиме да напишеме во нашиот омилен уредник на текст? Ова може да вклучува обид за користење на Microsoft Office или, исто така, едноставна и едноставна алатка што ни ја нуди оперативниот систем, на пример WordPad во различни верзии на Windows.

Сето ова може да биде она што го правиме секојдневно на нашиот персонален компјутер, но што ако наместо тоа, немаме канцелариски пакет да работат веднаш на едноставен и јасен документ. Тоа е можеби моментот кога треба да одиме една од многуте веб-апликации што постојат денес, што ќе служи како „уредник на текст“ користејќи го само Интернет прелистувачот.

Typwrittr: одличен бесплатен уредник за онлајн текст

Многу од онлајн апликациите што можат да постојат на Интернет за да ни помогнат да напишеме секаков вид на содржина, може да бараат специфична исплата, со неколку други предлози кои се целосно бесплатни. Од второто, најдовме една многу интересна за која сакаме да зборуваме малку денес.

Typwrittr е името на оваа онлајн апликација, што е компатибилен со кој било Интернет прелистувач; Поради овој аспект, можеме да ја користиме алатката на Виндоус, Линукс или Мек, што бара само мала бесплатна регистрација, на која било од социјалните мрежи што ги имаме; Таму може да се најдеме со мало ограничување, бидејќи претплатата може да се направи само со Фејсбук и Твитер.

пишување текст 02

Сликата што ја поставивме во горниот дел е примерок од ова, т.е. треба да ја започнете својата сесија само во која било од овие социјални мрежи и потоа да го изберете копчето за бесплатно претплаќање на оваа онлајн алатка. Интересната работа за сè ќе се појави подоцна, бидејќи штом го имаме интерфејсот typwrittr во нашите очи, ќе можеме да забележиме дека најважната карактеристика што алатката ни ја нуди е недостаток на елементи кои можат да го одвлечат нашето внимание.

Областа каде што треба да се напише содржината е целосно рамна и чиста, не постои околу целата оваа област некаков вид рекламирање како и обично, тоа би можело да постои во некои други слични и бесплатни апликации.

Дополнителни алатки за употреба во машината за пишување

Typwrittr ќе го заземе целиот екран ако го зголемите Интернет прелистувачот; ќе забележите дека од десната страна се предложени неколку икони, кои всушност се појавуваат дополнителни карактеристики предложени од инвеститорот на оваа апликација преку Интернет; овие функции ќе ни помогнат да:

  • Создадете нов документ.
  • Зачувајте (зачувајте) го документот што го генериравме во машината за пишување.
  • Изменете го работниот интерфејс во машината за пишување.

пишување текст 03

Оваа последна алтернатива што ја споменавме е една од најинтересните што успеавме да ја најдеме, бидејќи ќе бидат присутни различни параметри за да можеме дефинирајте го дизајнот на шаблонот каде ќе започнеме да пишуваме. Постојат голем број на сорти за избор, кои се прилагодуваат на секој вкус и стил на работа.

Ако во одредено време немате компјутер со софтвер за да напишете каков било вид документи, препорачуваме да користите typwrittr за да излезете од неволја во секое време.

Грешки присутни во Typwrittr со некои од неговите функции

Додека е точно дека Typwrittr го препорачавме како одлична апликација преку Интернет дека може да ни помогне да пишуваме документи без одвлекување на вниманието, ние исто така мора да го натераме читателот да забележи дека има неколку грешки кои очигледно не биле поправени од нивниот развивач; едната од нив е во третата функција (икона) лоцирана кон десната страна; теоретски треба да направи лента да се појави и исто така да ја крие секогаш кога ќе се избере таа икона.

За жал, хоризонтална лента ќе се појави на дното на екранот, која нема да исчезне во кое било време и затоа, ќе ја покрие целата видливост на текстот што сме го напишале и тоа е на дното на целиот екран.

Друга грешка што ја откривме е во зачувувањето (икона за зачувување на документот); кога ќе го притиснете, се појавува порака на врвот каде известени сме дека документот е зачуван. За жал, нема дополнително известување што ни го кажува местото каде сте престојувале. Ние очекувавме дека алатката ќе ни помогне да го зачуваме овој документ на тврдиот диск или можеби во меморијата за да може подоцна да се добие во слична алатка. Во тестовите што ги извршивме, автоматското зачувување не се случило никаде, затоа треба да се обидеме да бидеме претпазливи со оваа функција и да користиме конвенционален метод, т.е. копија (CTRL + C) и залепете ја целата содржина (CTRL + A) во некоја друга апликација.

Токму во тој момент, на ум ни се појавува дополнителна мана, затоа што ако користиме Typwrittr затоа што немаме друга алатка за пишување документи, Каде можеме да залепиме (CTRL + V) сè што имаме напишано таму?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.