Што е uTorrent и како да се користи

uTorrent

Откако Интернетот дојде во нашите домови, можностите за пристап до бесконечна содржина на мрежата се зголемија експоненцијално. Пред околу десет години, видовме речиси невозможно да управуваме компјутер сместен на другата страна на планетата од далечина од нашиот тросед, со доволно квалитет за да работи удобно и без прекини. И денес, со компјутер и интернет конекција можеме да го направиме незамисливото.

Се разбира, постојат многу начини за споделување датотеки, но денес ќе се потпреме на поројот. На torrent тоа е само еден вид на p2p преземања, или што е исто, peer to peer. Ова, на јазикот на Сервантес не значи повеќе од споделувајте датотеки помеѓу две машини или корисници. И најпопуларниот менаџер на torrent е uTorrent, за што ќе разговараме денес. Usе ни дозволи споделувајте датотеки, како и преземајте и дозволувајте им на другите да преземаат што сакаме. Продолжете со читање и не губете никакви детали за да извлечете максимум од оваа корисна алатка.

Првото нешто што треба да се има на ум е тој uTorrent е достапна и за Mac и за PC и Linux. Ние ќе мора да ги внесеме вашите официјална веб-страница и притиснете го зеленото копче што ќе го најдеме на повидок за да го преземеме. Процесот ќе започне автоматски, преземајќи го соодветниот инсталер за нашиот оперативен систем. Откако ќе се преземе, само треба да ги следиме чекорите прикажани од самиот инсталер, така што, конечно, uTorrent веќе работи на нашата машина.

Главен екран на Уторрент

Кога ќе ја отворите програмата за прв пат, во вашиот главниот екран ќе видиме три јасно диференцирани делови. Најважно е простор за преземање, каде што ќе имаме различни информации за секое преземање што го имаме во тек, како што ќе видиме подоцна. На левата страна ќе го имаме странична лента, каде што можеме да дискриминираме кои датотеки ги гледаме на екранот врз основа на нивниот статус: преземање, завршени, активни, неактивни или сите. На дното на екранот ќе имаме информативен панел со неколку јазичиња, каде што можеме да избереме информации како што е брзина на поставување и преземање во реално време графички, Генерални информации за предметната датотека, папки со кој е составен, и така натаму.

Многу е важно откако ќе се инсталира програмата и пред да започнете да го користите, дека правиме а правилна конфигурација од истиот. Така, корисничкото искуство ќе биде позадоволително, стекнувајќи брзина при преземањата и целата наша содржина е многу поорганизирана. Тие се вреди да се инвестира пет минути во оваа низа работи што ги објаснуваме подолу.

Преференции на UTorrent

Во делот општите од менито за преференции, ќе имаме различни опции што може да се објасни само по себе. Опции како автоматски почеток на апликацијата кога ќе ја вклучиме нашата опрема, прашај пред да заминеш, започнете преземања автоматски или јазик, на пример Накратко, основни поставки на употреба што ни овозможува програмата.

конфигурација на ширина на опсег на utorrent

Друга од најважните опции за правилно функционирање на uTorrent е конфигурација на ширина на опсег. Обично uTorrent управува со тоа автоматски (со проверено прво поле), но за ова можеме да одлучиме рачно. Па, ако не сакате преземањата на торентите да се вршат со целиот опсег на вашата мрежа или затоа што сакате да го ограничите за да не надминува одредена бројка особено, секоја вредност можете рачно да ја прилагодите, и во преземање и во поставување. Ако имате Интернет такса со одредена количина на ограничени податоци, постои опција наречена гранична стапка, во која можеш конфигурирајте ја количината на податоци што дозволувате програмата да ја споделува, или горе или долу, во даден временски период.

utorrent програмер

И, конечно, можноста за конфигурација што може да ви помогне најмногу при управување со преземања со uTorrent е нејзина програмер. Во јазичето што го носи неговото име, вие само ќе морате проверете го полето и тогаш можете да го конфигурирате по ваш вкус. Секоја ќелија одговара на опсег од еден час во текот на секој ден од неделата, и е кодиран во боја со четири различни опции: неограничен, ограничен активиран, само сеење и програма деактивирана. Со ова можеш конфигурирајте ја активноста на програмата во зависност од оптоварувањето што е нормално во вашата домашна мрежа, дозволувајќи тоа додека работите со компјутерот uTorrent да не ја надминува границата поставена од вас на дното на екранот, додека во часови со мала употреба на мрежата, имате неограничена брзина. Ако овие опции не ви се доволни и вашата мрежна брзина е мала, запомнете ги овие трикови за подобрување на брзината во вашата WiFi мрежа.

Откако ќе ја конфигурирате апликацијата, време е да започнете со преземање. Со цел да преземете со uTorrent, прво ќе треба да ја имаме датотеката .torrent од она што сакаме да го преземеме. Оваа датотека со продолжување .torrent не е ништо друго освен а мал документ кој, кога е отворен со uTorrent, ги обезбедува основните информации од она што сакаме да го добиеме и од каде треба да го преземете. Можеме да ги пренесеме преку мрежата, на типичните страници за „преземање музика и филм“. Во овој пост нема да именуваме ниту еден, бидејќи тие се предмет на постојана промена, а можеби за некое време, тие повеќе нема да бидат достапни.

Но, само еден е доволен мало пребарување на гугл пишувајќи што сакаме да преземеме со презимето „торент“ и нема да ни биде лесно да го најдеме. Само треба преземете ја датотеката со продолжување .torrent и кога ќе го отворите uTorrent ќе се погрижи за останатото.

преземање uTorrent

Откако ќе се отвори со uTorrent, тој ќе се појави во екран за преземање. Суштинските податоци што треба да се земат предвид се:

  • El името на датотеката што ја преземаме
  • Барот напредок на испуштањето, како процент
  • El Estado од преземањето, бидејќи ќе има датотеки што се неактивни за одреден временски период
  • La забрза утовар и истовар, сместен во табулаторот "Брзина" на долниот панел.

Со овие податоци можеме монитор во реално време статусот на нашето преземање. Откако лентата за напредок е завршена и достигне 100%, ќе биде индикативно дека нашето преземање заврши, така што веќе ќе ја имаме датотеката во папката што ја наведовме како дестинација во преференциите на uTorrent. Onlyе треба да го отвориме само со соодветната програма и да уживаме на нашиот компјутер.

Ако претпочитате да користите P2P алтернативи, не пропуштајте ја нашата статија за сервери за eMule со кои исто така можете лесно да преземате датотеки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.