Ubuntu сега е достапен за преземање во Windows Store

Слика на логото на Убунту

На последниот Microsoft Build, компанијата предводена од Сатја Надела изненадено објави дека популарната дистрибуција на Ubuntu Linux ќе биде достапна за преземање многу скоро. Многумина од нас мислеа дека чекањето ќе биде долго и досадно, но без сомнение погрешивме и тоа е тоа Убунту е достапен за преземање од Windows Store неколку часа или што е исто официјалната продавница за апликации на Виндоус.

Пристигнувањето на Убунту на Виндоус е многу важен чекор во односот помеѓу двата оперативни системи, а тоа е дека благодарение на пристигнувањето на дистрибуцијата на Линукс во продавницата на Виндоус ќе можеме да ги користиме обајцата на ист компјутер.

Слика на Ubuntu на Windows Store

Како да инсталирате Ubuntu на Windows е многу едноставно, но за секој случај, подолу, ќе ви покажеме како да го направите тоа детално, за да немате никакви проблеми.

Како да инсталирате Ubuntu на Windows

Прво на сите за да инсталирате Ubuntu на Windows мора да одите „Контролен панел“ и пристап до менито „Програми и одлики“ каде што повторно ќе треба да пристапиме до „Активирајте ги или деактивирајте ги одликите на Виндоус“ и откако ќе го преземеме Убунту изберете „Подсистем на Виндоус за Linux“. Процесот ќе биде завршен со рестартирање на компјутерот, така што сè работи совршено.

Истиот процес може да се изврши и со внесување на следнава команда од интерфејсот на конзолата PowerShell: Овозможи-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Потсистем-Linux. Потоа едноставно напишете „Убунту“ во cmd.exe или стартувајте.

Подготвени сте да започнете со користење на Ubuntu на Windows?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.

Преземете го Ubuntu за Windows ТУКА


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.