Уханс А6, моќ во вашите раце под осумдесет евра

Ние се враќаме во Gadget на Actualidad со ниска цена на уредот и одлични карактеристики, Уханс А6. Ние сакаме да ви ги нудиме овие типови на прегледи со намера да најдете уреди што одговараат на вашето портфолио, без да ги давате карактеристиките што стануваат популарни низ целиот свет. Во овој случај, ќе се најдеме пред паметен телефон кој необично има низа карактеристики што тешко дека ќе ги најдеме по толку ниска цена.

Уханс А6 Тоа е телефон со смешна цена што ни овозможува да уживаме во читач на отпечатоци, алуминиумска шасија и многу повеќе. Ајде да видиме што ни нуди овој ефтин телефон во нашиот преглед денес.

Како и обично, За моделот во овој преглед ќе продолжиме да анализираме серија параметри како што се екранот, перформансите, преносливоста и многу повеќе. Но, ако веќе прво го познавате Uhans A6 и сакате само да ги знаете најпознатите детали, добро е што го искористувате нашиот индекс и со тоа не се изгубите меѓу толку многу информации, и можете директно да отидете на тој став што навистина ве интересира, па без дополнително одложување Ајде да одиме на прегледот на Уханс А6.

Која марка е Уханс?

Ако внимателно ја следите нашата веб-страница, ќе видите барем два прегледи за нивните уреди, а Уханс ни нуди за нешто повеќе од една година серија уреди со многу ниска цена кои нудат доста интересни карактеристики. Во овој случај Уханс е со седиште во Хонг Конг, за што да не пишува дома, ако земеме предвид дека доаѓа од истата земја како и другите меѓународно признати брендови. како што се Meizu, Oppo или Xiaomi. На кратко, една од многуте кинески брендови кои нудат ниски цени на пазарот за телефонија.

Дизајнот и материјалите на Uhans A6

Алуминиум, навистина се соочуваме со исклучително ефтин телефон кој ни нуди алуминиумска шасија, во нашата единица уживавме во уредот со странични рамки во чиста црна боја. Пријатно сме изненадени како се снајдоа дајте му на Uhans A6 прилично силна црна боја на неговиот алуминиумски дел, што нè тера да мислиме дека е веројатно боја и во случај на каков било вид абразија да откриеме природен алуминиум, иако овие недели што го тестиравме Uhans A6 не сме имале можност да го потврдиме, бидејќи телефонот е исклучително отпорен на какво било лошо време. Покрај тоа, Уханс го нуди моделот во две бои: црна и златна.

Во задниот дел наоѓаме поликарбонатна обвивка составен од прилично груб материјал што го видовме во други единици од други брендови. Овој пластичен материјал обезбедува доста значителен зафат, иако е тешко да се навикнеш на тој чуден допир. Реалноста е дека благодарение на оваа пластика, ние зачувуваме дел од стапалките и give даваме можност за отстранување на батеријата и двете СИМ-картички и микро SD. Изненадувачки, Уханс сепак се обложува на дополнителна пол батерија, што за многу корисници е повеќе од корист заради можноста за брзо заменување.

На задната страна, исто така, го наоѓаме фотографскиот сензор, Флеш ЛЕД и веднаш под читач на отпечатоци. И покрај неговите X x 15.60 7.80 1.05 cm Лесно стигнуваме до читачот на отпечатоци без да мора постојано да го движиме уредот. Поен во корист на Уханс кој секогаш избира да го постави читачот на отпечатоци во овој дел. Десната страна е за трите копчиња за употреба, двете доделени за јачина на звук и онаа посветена на напојување и отклучување. Малку повеќе патување недостасува на копчињата, но тие изгледаат цврсто и работат доста добро.

Долниот дел е за звучник, микрофон и врска microUSB. Овој пат малку сме го пропуштиле можеби скокот до USB-C, иако имајќи ја предвид цената, можеби барањето на овој вид технолошка иновација е да се насочи превисоко. На горниот дел ќе ја најдеме Jackек конекцијата од 3,5 мм и ништо друго. За предната страна имаме селфи камера на врвот, 5,5 инчен панел со 2,5D стакло, нешто доста честа појава, исто така, во тимот на Уханс, а на дното трите класични капацитивни капаци за движење низ Андроид без осветлување.

Хардвер на Уханс А6

Ајде да дојдеме до чисто техничко. Во прашањата на чиста моќ, ќе се најдеме порано MediaTek, поконкретно MT6580 кој работи на вкупно 1,3 GHz, што иако ќе ни понуди прилично умерена потрошувачка на батерија, има некои ограничувања на напојувањето што мора да ги земеме предвид. Во однос на графичкиот процесор, тој е придружуван од класичниот ARM Mali-400 MP2 и вкупно 2GB од меморијата РАМКА. На кратко, тоа ќе покаже доволно за да управува со повеќето од секојдневните задачи, се додека не бараме супериорна графичка изведба.

За екранот, Уханс обично се одлучува за HD резолуција без помпа, наоѓаме 1280 x 720 px, повеќе од доволно за да консумираме аудиовизуелна содржина, иако можеби 5,5 инчи повеќе ценат Full HD панел. Уште еднаш цената и имајќи предвид дека нуди 410 cd / m2 осветленост и 178º агол на гледање благодарение на IPS LCD-таблата, не натерајте да сметаме дека карактеристиките се доволни и повеќе од доволно. Екранот исто така има редослед на контраст 1000/1 и до 10 точки на повеќе допири, што го позиционира доста добро против ривалите како DooGee кои нудат многу помалку.

Камера, складирање и автономија

Во однос на камерите, се враќаме еднаш на истото правило како и секогаш, овие типови ефтини телефони и кинеско потекло се ограничени на сензор од 8MP Samsung CMPOS дека во услови на целосна светлина ќе ни понуди малку бавно снимање, но доволна слика. Од друга страна, селфи камерата ни нуди 5MP со низа подобрувања на ниво на софтвер што ги крие неговите недостатоци. Дефинитивно, уште еднаш фотоапаратот е најслабиот дел на уредот со овие карактеристики. Recordе снимаме видеа во 720 Pvideo и ќе имаме вкупна решетка од 2.0 f.

El внатрешната меморија ќе биде 16 GB стандард, со слот за микро SD картички до 64 GB, што ќе ни даде вкупно 80 GB во уредот, доволно и за да се поштедиме. Автономијата е исто така силна точка за многу корисници, а вие ќе имате повеќе од доволно, а тоа ни нуди батерија од 4.150 mAh што ќе биде повеќе од доволна за два дена на нормална употреба, целосна ако и дадеме многу од трска. Ми требаше многу за да ги извадам боите од оваа батерија, морам да бидам искрен.

Читач за поврзување и отпечатоци

Овој пат максималната мрежа со која ќе можеме да уживаме Уханс А6 Има 3G конекција со податоци, нејзината големина и добрата антена ни понудија добри перформанси и ги прифаќа по ред повеќето постоечки бендови во Шпанија. Можеби 4G врската е пропуштена, иако повторно ја гледаме цената и разбираме многу работи. Батеријата е нешто оштетена ако користиме две СИМ-картички, но за многумина ова е предност. Во однос на WiFi, ние се движиме во класичниот 802.11 b / g / n и исто така ќе го имаме Bluetooth 4.0.

Исто така, ќе уживаме во A-GPS конекција и GPS што не покажа недостаток на нашите тестови, над класичното губење на сигнали кога сме под земја или помеѓу големите згради на Мадрид. Нагласуваме дека како и секој кинески телефон, вреден за неговата сол, ќе го најдеме Радио FM, луксуз за партиски недела ... нели?

Конечно читачот на отпечатоци ја дава изведбата што би ја очекувале од него, Не е бавно, иако не е едно од најбрзите на пазарот, а преку софтвер можеме да го конфигурираме да извршува повеќе задачи отколку отклучување.

Софтвер и заклучоци

El Уханс А6 доаѓа придружено со Андроид 7.0 НугатИако компанијата не избира да вклучува премногу bloatware, вистината е дека наоѓаме одредена содржина за која ќе биде потребен Root за да се отстрани. Тој е доста ефикасен и ги користи сите можности на оперативниот систем Гугл, како што е сплит екранот, вистината е дека не најдовме премногу поплаки на ниво на софтвер, иако е точно дека транзициите мора да се забрзаат за да се пронајдат перформанс што ни се допаѓа во целост.

Уредот може да се набави преку ОВОЈ ЛИНК од цена од 80 €, или можете да ја искористите можноста да одите директно во Амазон на ОВОЈ ЛИНК. Реалноста е дека имајќи ги предвид цената, карактеристиките и дизајнот што ни ги нуди, Уханс претстави многу компетентен уред и многу за да се земе предвид. Проблемот не е во неговата сурова изведба, туку во до кој степен наоѓаме телефони што можат да се натпреваруваат со овој во истиот опсег на цени, реалноста е дека е доста тешко да се најде нешто толку тесно и што нуди толку многу за толку малку. Ние секогаш се сеќаваме дека theвездите на нашите рецензии се доделуваат врз основа на квалитет на цената.

Уханс А6
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
60 a 130
 • 80%

 • Уханс А6
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 75%
 • Перформанси
  Уредник: 75%
 • Камера
  Уредник: 65%
 • Автономија
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Материјали
 • Дизајн
 • Читач на отпечатоци

Contras

 • Дебелина
 • тежина

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.