USB и microSD мемории за сите употреби на Kioxia [ПРЕГЛЕД]

Решенијата за складирање пораснаа неверојатно, особено ако ги земеме предвид потребите на корисниците и можностите на новите мултимедијални датотеки со 4K резолуција кои се сè попопуларни. Затоа добро позната марка Киоксија одлучи да ја обнови својата палета на microSD картички и USB стикови.

Денес на тест-масата се наоѓа USB меморијата U365 и microSD картичката Exceria 128 GB од Kioxia. Откријте ги нејзините перформанси и нејзините идеални можности за извршување задачи за снимање, складирање и репродукција, со што ќе го подобрите начинот на создавање и консумирање содржина.

365 GB TransMemory U128

Во овој случај започнуваме со USB-меморијата Kioxia 128 GB. Последното лансирање на брендот се нуди во капацитети од 32/64/128 и 256 GB. Неговата идеална употреба е трансфер на податоци и има USB технологија. 3.2 генерал 1.

  • Големина: X x 55,0 21,4 8,5 mm
  • тежина: 9 грамови

Има лизгачко јазиче што ќе ни овозможи да заштедиме USB и со тоа да го заштитиме крајот за да ја подобриме издржливоста на производот. Како што се очекуваше, имаме компатибилност со Windows 8 наваму и macOS X 10.11 натаму.

Како предност, сите производи на Киоксија имаат петгодишна гаранција. Направен е од црна пластика јасно фокусиран на издржливост. Нашите тестови добивме изведба од околу 30 MB / s пишување и околу 180 MB / s читање, нешто над дури и податоците понудени од брендот, што гарантира најмалку 150 MB / s.

На овој начин, станува идеален производ за пренесување на нашите резервни копии или секундарно масовно складирање на нашиот компјутер или Mac. Ние лично ја анализиравме употребата што пренесува 4K HDR филмови, овозможувајќи ни да пренесуваме видео во овие квалитети до максимум 30 FPS, така што се појавува како разноврсна и интересна опција. Неговата цена ќе се движи помеѓу 20 и 30 евра во зависност од продажното место до 256 GB.

Exceria microSDXC UHS-I 128 GB

Сега се свртуваме кон картичките microSD, поточно кон моделот 128 GB од неговиот познат опсег Exceria кој е прикажан во зелена боја. Како што рековме претходно, имаме производ microSDXC I од класа 10 U3 (V30) особено фокусиран на снимање и репродукција на видео во 4K резолуција како што се очекуваше. Затоа, тој е прикажан како препорачан производ за врвни мобилни телефони или камери за снимање и фотографирање.

Во овој случај, извршените анализи обезбедија идентични резултати со оние што ги рекламира брендот, достигнувајќи 85 MB / s пишување и 100 MB / s читање. Ова е особено поволно кога станува збор за повторно пренесување на податоците што ги фаќаме во реално време, и снимањето и репродукцијата беа поволни. На нашите тестови користевме Dashcam што снима во 1080p на 60FPS и не најдовме никакви проблеми. Ние исто така ја искористивме Xiaomi Mi Action Camera 4K и таа успешно ги исполни податоците што Kioxia ги нуди на својот веб-портал во однос на читање и пишување.

Вкупно ќе можеме да зачуваме приближно 38500 фотографии, околу 1490 минути снимање со резолуција Full HD или 314 минути 4K снимање. Како детал, оваа картичка е компатибилна со сите производи со Android, има имунитет на ESD, е водоотпорна и докажана на Х-зраци (нема да се расипе кога ќе се анализира со оваа технологија). На ист начин, има превенција од прегревање за да се избегне губење на вашите податоци поради грешка во температурата и е отпорна на удари.

Капацитет HD (12 Mbps) HD (17 Mbps) Full HD (21 Mbps) 4K (100 Mbps)
256 GB 2620 1850 1490 314
128 GB 1310 920 740 157
64 GB 650 460 370 78
32 GB 320 230 180 -

Има Блесок BiCS што ја гарантира неговата издржливост во надзорните камери и во контролните камери кои постојано ја снимаат и бришат содржината на просторот за складирање, добра опција за создавање автономна безбедносна пошта.

Како и во претходните прилики, Киоксија го нуди овој microSD во складирање на 32/64/125 и вкупно 256 GB, да бидат компатибилни со постарите уреди FAT32.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)