USB Raptor: Заклучете го вашиот компјутер со Windows кога сте сами

заклучете ги Windows со USB-стик

Сите информации што сме ги зачувале во персоналниот компјутер со Windows мора да бидат добро зачувани така што никој друг не може да ги прегледа. Приватноста е еден од најважните аспекти што секој сака да го зајакнеЗатоа, мора да се обидеме да донесеме неколку мерки за да не може никој друг да ги види нашите податоци.

Поволно е тоа што постојат неколку алатки што можеме да ги користиме за да ја зајакнеме оваа безбедност и приватност на нашиот компјутер Виндоус, Тоа е задача на која ќе посветиме некое време во овој напис. Со цел да го спроведеме, ќе предложиме да користиме бесплатна апликација за да работи на која било верзија на Windows, а исто така, на USB pendrive, што може да има кој било капацитет што го сакате, па дури и, оној за кој размислувавте правилно, поради малиот простор за складирање.

Преземете и извршете USB Raptor на Windows

Како што споменавме претходно, името на оваа алатка USB Raptor може да се изврши во која било верзија на Виндоус, бидејќи според инвеститорот може да се користи од Windows 7 до Windows 10 во претходната верзија. Препораката што ја дадовме во претходниот пасус се должи на фактот дека датотеката што ќе се генерира благодарение на оваа алатка има исклучително мала тежина и не е потребно да се користи USB pendrive со голем капацитет. И покрај тоа што е нешто невообичаено, но доколку имате ваши USB-стик од околу 100 или 200 MB, ова ќе биде оној што ќе го користите како безбедносен клуч на нашиот компјутер Виндоус.

Откако ќе ја стартувате алатката, ќе мора да отидете на табулаторот со натпис „Отклучи ги поставките на датотеката“, каде што ќе ја најдеш прелиминарната конфигурација со која мора да се справиш еднаш вметнете го USB флеш-уредот во портата на вашиот компјутер со Windows. Имате неколку полиња за пополнување, овие се:

  • Лозинка. Тука ќе мора да ја внесете лозинката што ќе се користи за отклучување на компјутерот Виндоус. Бидејќи се препорачува користете силна и безбедна лозинка, корисникот треба да го активира полето што ќе овозможи прикажување на секој од знаците што ќе бидат дел од оваа лозинка.
  • датотека k3y. Ова е мала датотека што ќе треба да се генерира на USB флеш-уредот. Бидејќи го вметнавте овој уред во една од точките на вашиот компјутер Виндоус, треба да го дефинирате бројот на единицата во која се наоѓа подоцна за да го користите ова копче. Датотека со исклучително мала тежина е онаа што ќе се генерира внатре и таа што ќе треба да ја препознае оваа апликација за да го блокира или деблокира компјутерот со Виндоус.

заклучете ги Windows со USB стик 01

Во суштина, ова се двете најважни полиња со кои ќе мора да се справувате во рамките на USB Raptor, со кои практично ќе го конфигурирате вашиот компјутер со Windows да одговара автоматски, секогаш кога ќе го пронајде вашиот USB pendrive со датотеката за шифрирање внатре.

Како работи USB Raptor со нашиот USB pendrive вметнат во компјутерот?

Ова е најинтересниот дел од целиот овој процес, бидејќи алатката ќе открие USB pendrive што го конфигуриравме преку претходните чекори и ќе се обидеме да ја најдеме датотеката за шифрирање за блокирање или отклучување на компјутерот со Windows. Ако УСБ-флеш-уредот е вметнат во портата, компјутерот Виндоус ќе се отклучи, што ќе се смени во состојба (во заклучено) кога УСБ-флеш-уредот ќе се отстрани од приклучокот.

Лесно е да се дешифрира што се случило со оваа ситуација, бидејќи апликацијата ќе ја прочита датотеката кога е присутен USB pendrive; Ако оваа датотека е оштетена, избришана или едноставно не е присутна затоа што е извлечена на USB-стикот, lАлатката автоматски ќе го заклучи компјутерот со Виндоус.

Напредни опции за USB Raptor во Windows

Обезбедивме само одредени карактеристики за конфигурација и употреба на корисникот за овој корисник, што исто така нуди неколку напредни опции за употреба. На пример, можете да ја нарачате алатката за да дејствува секогаш кога ќе започне Виндоус, а со тоа избегнуваме да кликнуваме двапати на USB Raptor секогаш кога сакаме алатката да се активира.

заклучете ги Windows со USB стик 02

Единствениот недостаток што може да се појави е во континуираната активност што овој USB pendrive треба да ја изврши; истиот тТреба да бидам трајно поврзан со компјутерот Ако сакаме Windows да биде отклучен, нешто што може да биде вознемирувачко ако имаме само неколку USB порти и тие мора да се користат за други различни додатоци (како што се печатач, веб-камера или кој било друг дополнителен уред).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.