Вибер им овозможува на корисниците погодени од ограничувањето на Трамп да остваруваат бесплатни повици

Viber

Од минатиот викенд, кога стапи во сила извршната наредба на Трамп со која се спречува секој што е роден во Сирија, Ирак, Иран, Судан, Сомалија, Јемен и Либија да влезе во земјата, дури и ако тие имаат зелен картон и дозвола. Престој на САД . Многумина се технолошки компании, очигледно најпогодени, кои го изразуваат својот непријатност. Една од најпогодените компании е Гугл, која виде како 187 нејзини работници не можат да се вратат во САД бидејќи се родени во една од седумте споменати земји погоре. Но, освен плач и плачење до небото, овие компании кои тврдат дека се најтешко погодени прават малку повеќе  со овој нов закон кој првично ќе трае 3 месеци, но со можност за продолжување.

Вибер, една од компаниите за пораки што поуспешна во арапските земји, и тоа нуди VoIP услуга многу години за да остварува повици кон фиксни или мобилни телефони во други земји, како што е Skype, покрај тоа што дозволува бесплатни разговори помеѓу корисниците. Компанијата штотуку објави соопштение во кое се наведува дека поради неодамнешните настани во Соединетите држави, ќе овозможи бесплатни разговори на кој било фиксен или мобилен број во САД, Сирија, Ирак, Иран, Сомалија, Судан, Јемен и Либија, така што телефонската комуникација не е друга пречка.

Сите корисници кои престојуваат во која било од овие земји и кои договориле или сакаат да договорат стапка или ваучер за воспоставување повици кон овие земји, тоа ќе се појави бесплатно, за да можат да остваруваат повици без да им се одземаат од стапката. Компанијата не го одреди дневниот минутен лимит за оваа понуда, бидејќи сигурно има ограничување, бидејќи Вибер не е компанија како Скајп дека можете да си дозволите да давате неограничени повици. Добар гест од компанијата, која исто така сака да ја искористи за да добие популарност во САД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.