Virustotal.com анализира датотеки со 32 различни антивируси, на Интернет, бесплатно и на шпански јазик

¿П.Што се случува кога имаме сомнителна датотека и не веруваме целосно во нашиот антивирус? Или кога некој ќе ни каже „мојот антивирус вели дека има вирус“, а сепак вашиот не го открива. Дали сакате да ја анализирате таа датотека со 32 различни антивирусни програми, без да инсталирате ништо и целосно бесплатно?. Ако вашиот одговор е да, продолжете да читате.

Тотален вирус

RИзлезе дека некое време го ставам во карантин играчот Aimp Classic затоа што во негово време се појави полемика во која беше наведено дека овој играч има вирус, јас Ја анализирав датотеката "aimp_full.exe" со неколку антивируси и не најде ништо. Но, толку многу корисници постојано тврдеа дека датотеката содржи тројански коњ и како што сметав дека е претерано да се стави инсталирајте ги сите антивируси еден по еден За да ја потврдам оваа изјава, решив дека најдоброто нешто ќе биде да издадам безбедносно предупредување и да дозволам секој сам да одлучи дали ќе го инсталира или не овој софтвер.

EФакт е дека, како и многу други работи, се чекаше нова анализа на овој плеер за да се види како еволуирала темата. Почнав да малку гуглајќи И најдов VirusTotal.com услуга онлајн, слободенВо Español, и со која можете да анализирате која било сомнителна датотека со 32-те различни антивирусни мотори што ги содржи во моментов. Ова е комплетниот список на антивируси заклучно со 12 декември 2007 година:

Aда, да видиме како работи Вирус тотал и во минување ќе ја искористиме можноста да ја анализираме најновата верзија на Aimp Classic и да видиме дали наоѓа скриен вирус или тројанец.

1-ви) Оди до VirusTotal.com и кликнете на копчето "Испитува" за да ја пронајдете датотеката што сакате да ја анализирате. На пример, ќе ја користам извршната датотека "Aimp_2.08.2.exe" од најновата верзија на AIMP. Кога ќе го пронајдете, кликнете на синото копче "Испрати датотека".

Испратете вирус на Вирус тотал

2-ви) Датотеката ќе започне да се искачува кон Вирус Тотал. Времето на поставување ќе се разликува во зависност од големината на датотеката што сакате да ја анализирате, мрежното оптоварување и брзината на вашата врска.

Испраќање на датотека до вирустотал

Во зависност од бројот на датотеки што вирусот тотал ги анализира во тоа време, тие ќе ве стават внатре редица каде ќе мора да почекате неколку секунди додека не дојде вашиот ред да ја анализирате вашата датотека.

Редица на Вкупно вируси

3-ви) Кога започнува процесот на анализа, датотеката ќе ја анализира секој од достапни мотори за антивирусно скенирање во тоа време во Вирус тотал. Во моментов има 32, по неколку минути ќе се појави комплетниот список со сите употребени антивируси, нивните верзии и датумот на нивното последно ажурирање. Како што можете да видите на сликата, еден од антивирусите, VBA32 Тој открил «Осомничен за Тројан-PSW.Игра.23 (параноидна хеуристика)".

Тројан откриен во Аимп

Ова откривање не е со препознавање на Тројан од базата на податоци, туку со хеуристичка анализаСо други зборови, користејќи одредени техники тој „интуира“ или заклучува дека зад датотеката, PSW.Игра.23 Тројанец. Заклучоците од хеуристичката анализа не мора да бидат точни резултатот мора да се земе со претпазливост.

4-ви) На крајот од процесот ќе најдете резиме за анализата со процент на позитивно откривање добиено, односно колку антивируси од 32-те откриле нешто злонамерно во датотеката.

Резултат на скенирање на вируси

Y тоа е се. Како што можете да видите, многу е корисно да можете да анализирате датотека со толку многу различни антивирусни програми без да мора да инсталирате ништо. За случајот што го искористив како пример, најдовме можен тројански, но антивирусен како што е Битдефендер, Мекафи, Каперски, Панда и Нортон не најдоа ништо

¿П.Што да правам во овие случаи? Па, првото нешто е да се знае тоа ниту еден антивирус не открива сите вируси и затоа, дури и ако не се појави позитивно во анализата, ова не гарантира дека датотеката е без вируси. И втората работа е дека мора да бидеме претпазливи кога инсталираме програми на нашите компјутери. Ако имате најмало сомневање во софтвер, не инсталирајте го ако имате друга алтернатива. Јас сè уште нема да користам за момент Aimp Classic. Поздрав од лозов орев.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кампси dijo

  Оваа алатка ќе ми помогне, за оние датотеки испратени по пошта или преку инстант пораки за кои имате прашања.

  Благодарам и со почит

 2.   комоловес dijo

  И за да може да го анализира целиот компјутер, нема начин, нели? Бидејќи ActiveScan на Panda претходно беше бесплатен, но сега кога сакате да дезинфицирате треба да платите.

 3.   Оцет убиец dijo

  @Kamps тоа е една од најголемите употреби на овој систем.

  @komoloves total virus само скенира индивидуални датотеки. За да го скенирате целиот компјутер, направете пребарување на Google за „онлајн антивирус“ и ќе најдете решенија слични на пандата и бесплатно.

 4.   Молчи dijo

  Искрено, треба многу време, не им верувам, со Касперски е добро за мене, немав никакви проблеми

 5.   Оцет убиец dijo

  Тивко, на што точно мислиш, не им веруваш, антивирус?

 6.   Pk_JoA dijo

  Па, Nod32 ми беше доволен
  Но, ајде, 90% од откривањето на антивирус е здрав разум. Вашите пријатели нема да ви испратат слика од нивната нова фризура, ајде XD

 7.   Rb dijo

  Лошата страна е што не дозволува многу големи датотеки (се обидов да анализирам една од 15 мегабајти) и колку и да изгледам, не ја поставува дозволената граница ...

  Честитки!

 8.   Молчи dijo

  Јас велам дека не верувам во антивирус преку Интернет, но да не оставам ништо на случајот, ќе го пробам. 😀

 9.   Pablo dijo

  Одличен пост, многу елаборат, ми се допаѓаат на тој начин!
  Во врска со алатката, изгледа добро, единственото што можам да го видам е дека треба многу време за анализите, како што рекоа погоре, повеќе сакам да имам само добар антивирус локално и тоа е тоа, нема да биде најбезбедно нешто во светот, но барем е побрзо. поздрав!

 10.   Оцет убиец dijo

  Во право сте Pk_JoA, она што се случува е дека понекогаш е многу тешко да се одлучи дали содржината е сигурна или не.

 11.   Оцет убиец dijo

  @Rb имаш право не видов ниту која е максималната големина.

  @silent на антивирусот не може да верувате 100% но мора да ги користите.

  @Pablo оваа алатка е корисна за спорадично анализирање на датотеките, кога се сомневате во нивната безбедност и сакате „второ мислење“.

  Поздрав до сите.

 12.   авгус dijo

  Па, идејата не е лоша, особено ако е бесплатна, иако прашањето за ограничување на поставување на тешки датотеки ќе биде затоа што или тие имаат многу работа со испратеното или затоа што штотуку започнаа, ако можам да би сугерирал дека покрај анализата тие би можеле да го исчистат или во најдобрите случаи да дистрибуираат мини решенија за штети предизвикани од вируси кои, за жал, веќе работат на нашите компјутери.

 13.   Оцет убиец dijo

  augus, сепак, најконфликтните датотеки имаат тенденција да тежат неколку мегабајти. Во право сте за мини-решенијата, има и такви, но не доволно.

 14.   ИСУС dijo

  и дали можете да ја избришете заразената датотека?

 15.   Оцет убиец dijo

  Не Исус ве известува само за инфекција на датотеки, ако видите дека е заразена, ја бришете и периодирате, не е за инсталирани работи.

 16.   може да се открие со вируси dijo

  СИТЕ ЛАГОВИ КОИ ГИ ОДДЕЛУВААТ СТАРИТЕ ВИРУСИ ХАХАХА ДА СТАНАТА ИНДЕКТИВНИ ВИРУСИ ХАХА