Vivo Y83: со „Notch“, со MediaTek Helio P22 и за 200 евра

Во живо игри Y83

Виво, една од најпопуларните компании за мобилни уреди во Кина, лансира нова опрема на пазарот: Vivo Y83. Овој терминал, освен што се обложува на еден од новите процесори на МедијаТек, се обложува и на дизајн со Notch и многу прифатлива цена.

Vivo Y83 е тим што сака да го освои влезот или средниот опсег на спортскиот сектор. телефоните. Сега, тоа е голем тим и дека можеме да ги класифицираме во категоријата phablet: неговиот екран има дијагонална големина од 6,22 инчи и достигнува HD + резолуција (1.520 x 720 пиксели). Сега, ќе го привлече вашето внимание дека Vivo исто така се одлучи да го вклучи тој мал изрез на горниот дел од панелот; точно, ние не се однесуваме на „Изрез“.

Кориснички интерфејс на Vivo Y83

Во меѓувреме, ова Vivo Y83 е тим што ќе пионери во една работа: ќе биде првиот паметен телефон да вклучи еден од најновите процесори на МедијаТек: Helio P22, процесор со 8 јадра процес со работна фреквенција од 2 GHz. Во моментов е невозможно да ви кажам како ќе се однесува, но нема да потрае долго за да се појават првите тестови.

Vivo Y83 MediaTek Helio P22

Во меѓувреме, овој процесор е додаден a 4 GB RAM и 64 GB простор за внатрешно складирање. Иако, како и во многу Андроид мобилни телефони, ќе биде можно да се користат мемориски картички со максимален простор од 256 GB. Иако, она што азискиот бренд не го сакаше е да вклучи задна фото-камера со двоен сензор: во овој случај, тој се определува за единствен сензор со резолуција од 13 мегапиксели, со интегриран LED блиц и нуди можност за снимање видеа во целост HD квалитет.

Од своја страна, предната камера има резолуција од 8 мегапиксели што ќе ви помогне самоили и, за да можете брзо да го отклучите терминалот, ќе имате препознавање на лице.

Vivo Y83 Android Funtouch 4.0

Во однос на оперативниот систем, Vivo Y83 обложува на Андроид 8.1 иако под слојот на персонализација Funtouch 4.0 - на сликите што ги прикачуваме можете да го погледнете. Исто така, ќе ви кажеме дека неговата батерија е со капацитет од 3.260 милиампер и дека можеме да мислиме дека нема да мораме да прибегнуваме кон полначот во текот на целиот ден.

Конечно, Vivo Y83 е уред што можете да го добиете во три различни нијанси: црвена, црна или сина. Иако најдоброто од сите ќе биде нејзината цена: 200 евра по тековниот курс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.