Volafile.io ги споделува датотеките анонимно со другите корисници

Volafile.io_ Главно

Volafile.io е услуга во облак што е посветена на оние кои имаат некои датотеки за споделување со други корисници, Ова без потреба да ги регистрирате вашите податоци, ситуација што ги разликува од сличните во кои, кога креирате добро дефинирана сметка, тоа е неприкосновено правило.

На пример, ако имате сметка Google може да го користите Drive, или Skydrive ако имате услуга претплатена на Microsoft; Овие примери на хостинг во облак со претплата, исто така, вклучуваат DropBox или МЕГА, вториот нуди 50 GB бесплатно складирање. Може да се каже дека Volafile.io работи „на мува“, поради создавање простории во кои секој може да влезе со цел да соработува, привремено анонимно споделувајќи информации.

Групи и простории за споделување датотеки на Volafile.io

Можеби можеме да се сетиме што порано постоеше пред повеќе од една деценија кога започнаа првите простории за разговор на Интернет, каде што корисникот можеше да влезе во овие средини со цел да се сретне со пријателите; во овој случај, намерата на Volafile.io е да споделува документи или датотеки, можност да бидат mp3, видео датотеки или која било друга што може да биде потребна. Нема ограничување или ограничување при влегување во овие простории за споделување информации, што е практично неограничена одлика на која секој може да биде добредојден. Сега, некои од овие датотеки може да се прегледаат веднаш за да се види дали нè интересираат или не, што ќе зависи главно од видот на прелистувачот што го користиме, бидејќи некои би можеле да дозволете репродукција на mp3-датотека или прикажување на слика или фотографија во реално време. Во случај прелистувачот да не ја поддржува оваа одлика, поканетиот корисник ќе мора да ризикува да презема што е споделено таму, мора да продолжи на конвенционален начин кога треба да преземеме датотека од Интернет, т.е. користете го контекстуалното мени на нашето десно копче со избор на опција «Зачувај го линкот како«; Ако во една просторија се споделуваат различни видови датотеки (покрај мултимедија), ова може да биде голема предност кога се обидувате да пронајдете нешто што е од интерес за нас.

Volafile.io_Gain 02

На пример, може да има соработници кои споделуваат и видео и датотеки со слики, аудио (што може да е музика), текстуални документи, меѓу другите. Ако ситуацијата е претставена на таков начин во таква група или просторија, тогаш ќе му се восхитуваме што на врвот има мала лента за опции, каде се категориите што ќе го идентификуваат овој тип датотеки.

Доволно е само да треба да кликнете на која било од категориите прикажани во лентата за да можете да им се восхитувате на сите датотеки што се споделуваат со овие карактеристики. Покрај тоа, кон десната страна од лентата за категории што ги споменавме се мал пребарувач, простор во кој ќе треба да го напишеме само името на видеото, аудио, апликацијата или документот за кој сме заинтересирани, да можеме да прикажеме еден, неколку и можеби никакви резултати во зависност од тоа што се споделува таму; Бидејќи станува збор за просторија или група создадена од корисници заинтересирани за одредена тема, развивачот на оваа услуга Volafile.io смета дека е соодветно да постави дополнителен прозорец за да можат членовите на групата да комуницираат едни со други; Од оваа причина, кон левата страна на интерфејсот можеме да забележиме дека има мал дел за разговор, каде што можете да разговарате со групата или со одреден корисник, за достапноста на некој вид документација за која сте заинтересирани .

Volafile.io_Gain 03

Сега, на почетокот на статијата го спомнавме тоа оваа услуга е еден вид привремено хостирање во облакот, нешто што е целосно докажано бидејќи датотеките што ќе се споделуваат на нивните сервери ќе имаат максимална важност од 12 часа, поради што, откако ќе се најде специјалниот, тие мора да се преземат. Покрај тоа, во случај на споделување на голема датотека, потребно е да имате добра Интернет врска за преземање, бидејќи ако неколку членови се заинтересирани за преземање на истата датотека, ова може да ја засити услугата.

Повеќе информации - Како лесно да споделувате датотеки во Google Drive, Мајкрософт лансираше официјална апликација SkyDrive за Windows Phone 7 и iOS, Сервис за хостирање МЕГА, зошто да го користите меѓу другите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.