Wacom ги претставува новите таблети со кои ќе ја искористиме нашата најкреативна страна

Ако постои компанија специјализирана за додатоци или периферни уреди, насочена кон графички дизајн, тоа е Wacom, водечка компанија која ни е на пазарот многу години, дозволувајќи ни трансформираме во дигитално сè што поминува низ нашиот креативен ум. И дали многумина од вас веројатно биле во можност да ги испробаат своите класични таблети Бамбус, таблетите кои за прв пат го трансформираа нашиот компјутер во дигитално платно.

Ваком сака да оди подалеку од оние класичните бамбуси, Ваком е Cintiq и Intuos, новиот опсег што сака да оди чекор понапред, опсег што оди од најпрофесионалните (со поглед на 3D, AR и VR), за да продолжите да ги подобрувате ситеКвалитетите на малку креативни кои сите ги носиме внатре. По скокот ќе ви кажеме како нова палета на таблети Wacom за оваа нова година, нов опсег што се движи од потребното за најсложениот професионалец до обичниот корисник кој сака да ги развива своите креативни способности.

Cintiq Pro 24, најпрофесионалниот таблет за дизајн на пазарот

За секој што бара центар за работа на високо ниво, ви го претставуваме Wacom Cintiq Pro, нов модел на добро познат (во индустријата за дизајн) графички таблет, или поточно: интерактивен монитор. Wacom Cintiq Pro што пристигнува во нова големина од 24 инчи што му додава на семејството што веќе ги сочинуваше верзиите од 13 и 16 инчи. Најмоќниот Wacom Cintiq Pro досега со дисплеј со 4K резолуција, 98% точност на бојата на Adobe RGB и можност за прикажување на една милијарда бои. Сето ова со цена што оди од 2149 до 2699,90 евра.

И не само тоа, Wacom Cintiq Pro 24 доаѓа од раката на Wacom Cintiq Pro мотор, на решение да имаме сè во едно во нашето креативно работно опкружување. А компјутерски модул кој е вграден во задниот дел на Wacom Cintiq Pro без кабел. Може поддржете Windows 10 со комплексни апликации за дизајн (3Д, виртуелна реалност, додадена реалност). Се разбира, да се има комплетен комплет бара да се помине низ касата, плаќајќи до 3549,90 евра во најмоќната верзија со Xeon процесор.

И да, со Wacom Cintiq Pro 24 доаѓа Wacom ProPen 2, ново дигитално пенкало способно да одговори на 8192 нивоа на притисок, сите едновремено неверојатен одговор што нè тера да заборавиме на класичната латентност што можеме да ја најдеме кај уредите од овој тип. Без батерии, без паралакса ... верувајте ми дека на тестовите што го видовме ова Wacom Pro Pen 2 е многу изненадувачки.

Wacom Intuos, најразновидната таблета за секој корисник

И сега се фокусираме на моделот на таблети низ кој ќе поминат многумина од вас Ваком интуос, графички таблет што може да го набавите од 79 € (мала верзија без Bluetooth), до 199 € (средна верзија со Bluetooth), што несомнено ќе го воодушеви секој што сака да започне да ја искористува својата креативна страна и не знае од каде да започне.

И тоа е совршен подарок (подарок што можете и самите да го направите). Треба само да го купите, да го извадите од кутијата и да започнете да играте со креативност. Wacom Intuos вклучува интересен софтверски пакет со кој можете да цртате, сликате и уредувате слики. Не, не треба да започнувате со Фотошоп или Илустратор, можете да направите многу работи со сопствениот софтвер на момците Ваком, софтвер кој патем е совршено прилагоден на овој нов Wacom Intuos.

Вие ќе го изберете моделот Wacom Intuos што ќе го изберете, верзија со Bluetooth или кабелска верзија, ќе имате ново дигитално пенкало со 4096 нивоа на чувствителност до притисок. Покрај тоа, следејќи ја нејзината постара сестра, Wacom Cintiq Pro, ова пенкало има и EMR технологија што ќе избегне батерија, така што ќе можете да ја користите кога сакате без грижи.

Знаете, време е да одлучиме што бараме, сигурно многумина од вас се повеќе од услужени со решение како Wacom Intuos, наша препорака за обичниот корисник. Уште нешто велиме: развијте ја вашата креативност, имате многу моќни алатки по пристапни цени, добредојде на дигиталната креативност ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.