Темниот режим доаѓа на iPhone и вашиот телефон со Android, како да го активирате

WhatsApp мрачен режим

Конечно го имаме темниот режим дојде во WhatsApp за iOS и Android. Благодарение на најновото достапно ажурирање за двата система, променете го интерфејсот за да одговараат на избраната тема, било да е тоа темно или светло. Функција што е во бета фаза некое време и многу корисници беа желни да ги видат последните.

Апликациите како Telegram се со овој режим достапен подолго време, WhatsApp молеше, нешто што не го разбираме многу бидејќи е една од најпопуларните апликации во светот, да не кажам најмногу. Темниот режим се спроведува во двата система веќе 6 месециДури и други популарни апликации како Инстаграм со недели се во отклучен режим.

Беше во мај минатата година кога започнавме да гледаме мрачен режим на Андроид и за време на минатогодишната презентација на iOS 13, Apple го објави темниот режим како подобрување за очите на корисниците во услови на слаба осветленост. Ова според мене е вистина, бидејќи особено кога сме во кревет и го користевме терминалот може да му пречиме на партнерот, сега со темниот режим работите се променија, а ако имаме и активен ноќен режим, визијата ќе биде совршена и нашите очи и нашиот партнер ќе го ценат тоа.

Како е овој мрачен режим во WhatsApp

WhatsApp никогаш не била апликација која се издвојува по својот дизајн, иако отсекогаш се одликуваше со минимализам, ова не се менува со новиот темен режим. Тоа само ни овозможува да избереме помеѓу темната или светлата тема. Областите што претходно беа светли или скоро бели, сега се сиви многу близу до црните. Текстот очигледно станува бело или сивкасто наместо црно и во специфични области, како што се предупредувања дека разговорот е шифриран, текстот е златна нијанса. Во јасен режим, овие упатства се црни на златна позадина. Меурчињата што произлегуваат од пораките исто така се променија, оние на испраќачот се со потемна зелена боја, а оние на приемникот со сив тон.

 

Темен режим WhatsApp iOS

Како да го активирате за iOS

За да го имате на располагање овој мрачен режим на нашиот iPhone, неопходно е да ја ажурирате апликацијата до најновата верзија. дека можеш преземете од App Store. Од друга страна, од суштинско значење е да го имаме нашето iPhone е ажуриран на iOS 13, бидејќи е тука кога Apple го вгради очекуваниот мрачен режим во својот интерфејс.

Активирајте го темниот режим iOs

Со ажурираната апликација на iPhone со iOS 13, сè што треба да направите за да го активирате темниот режим во WhatsApp е да го активирате во iOS, т.е. активирајте го од поставките на системот за iPhone во делот за екран. Може да се активира и преку кратенката на Контролниот центар или автоматски ако ја имате конфигурирано. според времето или положбата на сонцето. WhatsApp автоматски ќе биде прикажан како што го оставивме конфигуриран и на овој начин ќе биде целосно интегриран како да е природна апликација.

Како да го активирате за Андроид

Во Андроид чекорите се слични, со Андроид 10 темниот режим може да се синхронизира со системскиот режим така што автоматски се менува. Исто така е можно рачно да се избере режим на темно или светло. Мора да ја имате најновата верзија на WhatsApp за Android инсталиран.

Активирајте го темниот режим на WhatsApp

 

За да го смените режимот на интерфејс, одете во поставките и потоа изберете „Разговори“. Во рамките на овој дел во „Тема“ ќе ги најдеме опциите на „Светло“ (светло) и „Темно“. Само притиснете „OK“ за да го потврдите избраниот режим. Во некои терминали успеавме да забележиме дека темниот режим на WhatsApp не е достапен Со ажурираната апликација, постојат неколку опции за ова. Дека ажурирањето со темниот режим сè уште не пристигнало за вашиот терминал, понекогаш ажурирањата се вршат на влечкав начин. Втората опција е дека Фејсбук сè уште тестира и затоа случајно им ја доделува опцијата на некои корисници. И во двата случаи, единственото нешто што треба да се направи е да се почека.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.