Како да го направите вашиот WhatsApp побезбеден и да спречите да биде украден

WhatsApp

WhatsApp сега стана главно, а понекогаш и единствено средство за комуникација за корисниците. повеќе од една милијарда корисници дека го имате инсталирано на вашите уреди. Потпирањето на апликација за практично сите наши комуникации може да стане проблем, особено ако не внимаваме.

Виндоус на Мајкрософт отсекогаш бил мета на напади од хакери, бидејќи тој е најраспространетиот оперативен систем во светот. Меѓутоа, бидејќи мобилниот уред стана главен уред за употреба, заменувајќи ги персоналните компјутери во многу прилики, ние треба да водиме посебна грижа со нашиот паметен телефон.

Заштитата на нашата сметка на WhatsApp е многу едноставен процес кој нема некои поголеми компликации, сè додека применуваме здрав разум. Подолу ви покажуваме разни совети доколку сакате ваши Сметката на WhatsApp бидете безбедни и дека никој не може да ти го украде тоа.

Заштитете ја нашата сметка на WhatsApp Тоа е многу едноставен процес кој не бара големо знаење и што можеме да го сториме на два различни начина, како од самата апликација, така и однадвор.

Заштитете ја вашата сметка на WhatsApp одвнатре

Игнорирајте ги пораките што WhatsApp ни ги испраќа

WhatsApp код за верификација

WhatsApp никогаш не комуницирате со нас преку ваша сопствена платформа. Кога и да треба да ни испратите порака за потврда кога ќе се регистрираме, да го смениме нашиот телефонски број или да треба да го потврдиме нашиот идентитет, тоа СЕКОГАШ ќе го правите преку текстуални пораки.

Ако добиете порака преку WhatsApp во која се вели дека таа е самата платформа, првото нешто што треба да направите е пријавете го бројот на платформата со цел да спречи други луѓе да бидат измамени и да им биде украдена сметката. Следно, откако ќе биде пријавен телефонскиот број што тврди дека е WhatsApp, треба веднаш да ја избришете пораката.

Пораките што платформата за пораки може да ни ги испрати преку самата апликација секогаш ќе го бараат кодот што го добивме преку СМС, неопходен код во случај да инсталираме WhatsApp на друг уред поврзан со истиот телефонски број. Тој код е неопходен да или да потврди дека сме вистински сопственици на телефонскиот број.

Пазете се од врските

На сликата што е насловена на претходниот дел, можеме да видиме врска, врска што не насочува кон веб-страницата WhatsApp, така што е целосно безбедна и нема да имаме никаков проблем со нашата сметка. Меѓутоа, ако добиеме порака со врска до веб-страница што не е WhatsApp, тврдејќи дека е услуга за пораки, никогаш не треба да го притискаме а уште помалку внесете каков било вид на податоци што ги барате.

Затворете ги веб-сесиите што ги отворивме на компјутер или таблет

Затворете ги отворените веб-сесии на WhatsApp

Во зависност од бројот на часови што ги поминуваме пред компјутерот, веројатно е дека повеќе пати ќе имаме разговор преку WhatsApp Web, услугата што ни овозможува да користиме WhatsApp од прелистувачот без интеракција со нашиот терминал, секогаш кога е вклучено.

Ако користиме различни компјутери за да се поврземе со нашата сметка во WhatsApp, компјутери кои не се наши, најдобро што можеме да сториме е одјавете се секогаш кога ќе престанеме да го користиме. На овој начин, ќе спречиме другите луѓе кои имаат пристап до овие компјутери да ги гледаат разговорите што сме ги зачувале на нашиот уред.

Заштитете го пристапот до апликацијата

Заштитете го пристапот до WhatsApp

WhatsApp ни дозволува заштита на пристапот до апликацијата со цел да ги спречиме луѓето од нашето опкружување да имаат пристап до нашиот уред, ако го знаат кодот за отклучување на нашиот терминал или ако моментално го оставивме без да блокираме. Без оглед на тоа дали нашите терминали за Android или iOS за да додадеме код за активирање, ние мора да внесеме Поставки> Сметка> Приватност и заклучување на екранот.

Ако нашиот уред е Android, ние мора да пристапиме до апликацијата и да влеземе во Поставки

Вклучете ја верификацијата во XNUMX чекора

WhatsApp верификација во два чекора

Двостепената верификација стана еден од најбезбедните начини за заштита на нашата сметка и денес ја нудат повеќето големи компании кои нудат услуги преку Интернет или апликации за мобилни уреди. Овој систем за заштита, го има и на WhatsApp.

Работата на двостепената верификација во WhatsApp ни овозможува да воспоставиме 6-цифрен код, вКод што треба да се користи при инсталирање на апликацијата на нов мобилен уред. Без овој код е невозможно да пристапите до нашата сметка во WhatsApp, затоа не смееме да ги споделуваме со никого.

Заштитете ја вашата сметка на WhatsApp однадвор

Заштитете го пристапот до нашиот паметен телефон

Блокирајте го пристапот до паметниот телефон

Иако може да изгледа чудно и покрај тоа што сите уреди ни нудат некаков систем за заштита, сепак можеме да најдеме многу корисници кои немаат никаков систем на заштита на својот паметен телефон, било преку отпечатоци, преку шема, код за отклучување или преку систем за препознавање на лице.

Бидете претпазливи со апликациите што нудат да ја заштитат вашата сметка на WhatsApp

Од време на време, на Андроид, апликации што тврдат дека се појавуваат во Android Play Store понудете ни плус безбедност до најкористената апликација за пораки во светот. Овие типови апликации не ја прошируваат безбедноста што WhatsApp веќе ни ја нуди, а единственото нешто што можеме да го постигнеме ако ги инсталираме е да ни ја одземат сметката.

Како да ја вратите сметката на WhatsApp

Ако имаме несреќа да изгубиме пристап до нашата сметка, единствената можност да ја вратиме нашата сметка е преку едноставна е-пошта, поточно преку пошта поддршка@whatsapp.com, е-пошта каде што мора да ги испратиме следниве информации поврзани со нашата сметка:

  • Телефонски број на сметката на WhatsApp, вклучувајќи го и кодот на земјата.
  • Крајен моделl од каде што користевме WhatsApp.
  • Опис на она што се случило. Ако сакаме да добиеме одговор што е можно побрзо, мора да ја напишеме е-поштата на англиски јазик. Ако го напишеме на шпански, веројатно е дека и потврдниот и негативниот одговор од WhatsApp ќе трае подолго од предвиденото.

Ако причината поради која барате да ја вратите вашата сметка не е поврзана со кражба на истата, но претходно вашата сметка е суспендирана, веројатно овој пат ќе биде последната и нема да можете да ја вратите сметката на WhatsApp поврзана со вашиот телефонски број.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.