WhatsApp ја продолжува работата за шест месеци на постари уреди

WhatsApp iOS

Зборуваме многу за BlackBerry во последно време, или заради лансирање на нови терминали, заради новите модели што ќе ги лансира на пазарот со физичка тастатура ... Сега е ред да зборуваме не за сегашните модели, туку за постарите модели. Пред неколку месеци, WhatsApp објави, како Skype, дека ќе престане да обезбедува услуги на уреди со постари оперативни системи, како на пр. паметни телефони со Android до 2.2, iOS 6, S40 и S60 од Nokia, BlackBerry OS, Windows Phone 7 и BlackBerry OS. Но, корисниците на овие терминали за ветерани сепак ќе можат да продолжат да користат WhatsApp во наредните шест месеци, благодарение на продолжувањето што WhasApp штотуку го објави за овие корисници.

Во многу земји, особено оние со економии во развој, пристапот до терминалите со повеќе карактеристики е сè уште многу ограничен а единствените терминали што можете да ги купите се надвор од рака или се терминали што се добиени од втора рака и кои во моментов немаат друга достапна опција.

Но, случајот со BlackBerry 10 е зачудувачки, оперативен систем со BlackBerry се обиде да го врати уделот на пазарот и чија работа е многу слична на онаа на Андроид, всушност ни овозможи да инсталираме Андроид апликации со правење на некои прилагодувања. Новиот рок објавен од WhatsApp е 30 јуни 2017 година. На тој датум, корисниците кои продолжуваат да користат терминали кои не се сметаат меѓу поддржаните од WhatsApp, повеќе нема да можат да ја користат апликацијата.

WhatsApp не е ниту првиот, ниту ќе биде последниот развивач напушта платформа, бидејќи е застарена и да не можеме да понудиме различни безбедносни мерки што ни ги нуди секое ново ажурирање. Skype е уште една услуга што во моментов престана да работи на терминали со верзија на Android помала од 4.1, од истата причина како WhatsApp.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.