WhatsApp автоматски ќе ги извести вашите контакти дека сте го смениле вашиот телефонски број

WhatsApp

Ако некогаш од кога користите WhatsApp го сменивте вашиот телефонски број, сигурно ќе сфатите дека, ако сакате некој од вашите контакти да знае за оваа промена, треба самите директно да ги известите. Ова е постапка што дури и во Службените најчесто поставувани прашања на платформата е опишана дека, досега, тоа требаше да се прави на овој начин.

Меѓу новитетите што се очекуваат во следната верзија, бидејќи протече, очигледно, развивачите на платформата имплементираа нова функционалност, така што WhatsApp ќе ја заврши целата работа за вас. Во суштина, она што апликацијата ќе го стори е испратете известување до сите ваши контакти кога ќе го промените телефонскиот број. Во моментот не е официјално коментирано дали ова ќе биде функција што може да се оневозможи рачно.

WhatsApp ќе ги извести вашите контакти дека автоматски сте го смениле вашиот телефонски број.

Како што рековме, барем за момент, нема никаков вид на официјално соопштение што најавува дека WhatsApp навистина работи на оваа функционалност, иако неколку добро информирани корисници потврдуваат дека тоа е вистина и дека е само прашање на време пред овој вид на известување да биде присутен во WhatsApp Beta Затоа, забраната е отворена за шпекулации за можна работа на истата.

Враќајќи се во заедницата, многумина се корисници кои освен што потврдуваат дека работат на оваа новина, најавуваат дека апликацијата, при промена на телефонскиот број, ќе ни понуди две опции, да ги известиме сите наши контакти за промената или само контакти со кои неодамна разговаравме. Проблемот, повторно, е во што ќе се случи ако не сакаме да известиме кој било од овие контакти со кои неодамна сме разговарале ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.