WhatsApp ќе ги извести корисниците кога нивните пораки ќе бидат проследени

Ова е новата измама на WhatsApp со која вашите податоци ќе бидат украдени

Платформата за пораки продолжува да додава нови функции, функции што во некои случаи немаат никаква смисла, но други почнуваат да бидат причини да почнат да се грижат за приватноста што може да ни ја понуди, без оглед на односот со нашите сметки на Фејсбук, врска дека и покрај она што го велат надлежните, сепак е многу присутно.

Најновото ажурирање што WhatsApp ќе ни го понуди, го наоѓаме при препраќање пораки од разговорите каде што сме, без разлика дали сте групни или индивидуални. Како што можеме да видиме во WABeta Info, следното ажурирање ќе го извести контактот дека сте напишале порака што продолживме да ги споделуваме со следниве луѓе во група индивидуално.

Оваа опција е уште една во долгиот список на причини за напуштање на оваа платформа. Едно од највпечатливите и што може да биде проблем со некои наши контакти е кога бришеме порака. WhatsApp ни овозможува да го бришеме само 7 минутиПосле тоа време, можеме да го избришеме само од нашата апликација, не од уредот на примателот.

Покрај тоа, ако го избришеме, уредот на нашиот соговорник ќе покаже порака со која го известува дека продолживме со бришење порака. Не беше доволно да се прават работите погрешно, но исто така можете да ги влошите покажувајќи ја оваа порака. За да го завршите навивањето, ако кликнете на пораката „Избришана порака“ како да треба да одговориме на нормална порака, ќе се прикаже дел од пораката што е избришана.

Можноста за бришење пораки во Телеграма е присутна практично од неговото лансирање и кога ќе ја користиме, не остава никаков вид трага, за што всушност станува збор, бидејќи во спротивно ќе мора да бидеме подложени на испрашување во кое веројатно ќе се чувствуваме прилично непријатно.

WhatsApp стана главно средство за комуникација за многу милиони корисници и се чини дека со овој чичко на промени, платформата сака да охрабри контроверзии додека се користи, полемика што од време на време може да заврши многу лошо за некои од инволвираните .

Но, сè додека корисниците продолжат да ги прифаќаат сите овие мерки што единственото нешто што тие го создаваат е контроверзно меѓу нивните корисници, Марк Цукерберг ќе продолжи да ги спроведува. Следниот веројатно е да испратиме порака до контактот од кој сме направиле скриншот. И, ако не, во тоа време. Сè има ограничување и корисниците се тие што треба да започнат порано или подоцна.

Една од најдобрите алтернативи што можеме моментално да ја најдеме на пазарот и без да бидеме поврзани со која било друга социјална мрежа е Телеграм, една од најдобрите, да не ја спомнувам најдобрата апликација за пораки што е моментално достапна на пазарот, како по опции, така и по број на функции, приватност, прилагодување ... Никогаш тоа попладне да не менувате платформи, но логично ние треба нашите пријатели имаат намера да го сторат тоа премногу. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)