WhatsApp ќе ни овозможи да преземеме копија од нашите податоци

Ова е новата измама на WhatsApp со која вашите податоци ќе бидат украдени

Не може да се негира дека настаните од 25 мај ги прават технолошките компании да работат спротивно на часовникот и прават промени да бидат потранспарентни кога станува збор за собирање податоци. Новиот закон за заштита на податоците може да ги казни компаниите кои не се прилагодуваат на новата регулатива. Y WhatsApp веќе е подготвен за тоа со промените што ги најави. Но, најважно: наскоро ќе можете да побарате копија од вашите податоци.

Во сопствен блог WhatsApp, компанијата најавува дека прави промени и повторно нагласува дека сите податоци се криптирани од крај до крај и дека дури ни тие не можат да ги читаат или слушаат разговорите што ги имате. Исто така, тие појаснуваат и дека не ги споделуваат вашите податоци за да го подобрат корисничкото искуство или да добиваат рекламирање на Фејсбук. Тие имаат намера да соработуваат со повеќе компании на Фејсбук, но вестите ќе пристигнат наскоро и многу детално. Како и да е, Она што најмногу нè интересира е можноста да побараме преземање на сите ваши податоци.

WhatsApp

Компанијата гарантира дека во следните недели ќе имаме нова алатка во конфигурацијата на WhatsApp и дека ќе биде достапна за сите корисници ширум светот. Се разбира, сите ќе треба да ја имаат на располагање најновата верзија на услугата за размена на инстант пораки. Исто така, ова ќе ги достигне и корисниците на Android и iOS.

Како можете да ги преземете сите ваши податоци? Мора да отидете во „Поставки“ и да отидете во делот „Сметка“. Тогаш ќе имаме нова опција - сè уште не е достапна додека го пишуваме овој напис - во која можете да побарате «Побарајте информации за сметката». Со ова ќе испратите барање до WhatsApp и со кое ќе добиете одговор за најмногу три дена.

По ова време, ќе добиете известување од компанијата што ќе ви каже дека веќе ја имате датотеката за преземање. Во овој случај треба да одите на истото место како порано Поставки> Сметка> Побарајте информации за сметката и таму ќе имате можност да го преземете целиот извештај. Ти ќе преземе ZIP-датотека која ќе содржи датотека со HTML екстензија и друга JSON.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.