Windows Holographic VR, се очилата за виртуелна реалност на Microsoft

прозорци-холографски-вер

Продолжуваме да известуваме за сè што претстави Мајкрософт попладнево и што наскоро ќе биде достапно на пазарот. „Мајкрософт“ има систем на проширена реалност наречен „Мајкрософт хололенс“, очила кои во моментот се насочени кон многу специфична публика (главно компании), со која можат да обучуваат персонал за многу специфични задачи. Но, момците од Редмонд не сакаат да бидат изоставени од виртуелната реалност и се позајмија очилата за Microsoft Holographic VR, виртуелна и додадена реалност Тоа ќе дојде од следното ажурирање на Виндоус 10, Ажурирање на креаторите, во март следната година.

прозорци-холографски-vr-2

За разлика од хололените, овие очила за виртуелна реалност се многу поевтини бидејќи ќе се појават на пазарот со почеток од 299 долари. На овие очила не им требаат надворешни сензори за да функционираат и ќе имаат систем за следење со шест оски. Но до Ажурирањето на Виндоус 10 со име Креатор Студио не пристигнува, нема да можеме да ги видиме или тестираме овие нови очила за виртуелна реалност и се зголеми со што Microsoft сака целосно да влезе во овој свет каде HTC, Oculus и Sony се оние кои во моментов имаат најголемо присуство.

Мајкрософт се обиде да соработува со Dell, Acer, Lenovo, Asus и HP за да ги лансира овие очила и да ги понуди на пошироката јавност во форма на пакувања. Се чини дека Мајкрософт сака своите нови очила VR и AR да се фатат брзо Оттука, се обиде да постигне договор со главните производители на компјутери, иако во оваа област, момците од Редмонд им стојат настрана со уредите Surface Pro и Surface Book. Micorosft денес ја претстави втората генерација на Surface Book, на која ја додаде ознаката i7, за да се разликува од првата генерација и да стане јасно дека ќе се продава само со Core i7 Sky Lake од eIntel.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.