Windows Update продолжува да проверува дали има ажурирања нон стоп? Така можете да го поправите

Слика на логото на Виндоус 10

Виндоус 98 со себе донесе многу нови функции и оперативен систем кој сè повеќе им нуди на корисниците поголема слобода за работа. Исто така, за прв пат се вклучени Windows Update модул, кој ни овозможува да го одржуваме нашиот софтвер секогаш ажуриран. Со текот на годините и верзиите на најпопуларниот оперативен систем на пазарот, овој центар за ажурирање се подобрува.

Се разбира, исто така се појавија проблеми, меѓу кои несомнено се издвојува дека при пристап до Windows Update никогаш не го добиваме очекуваниот одговор во форма на ажурирање. Тоа беше грешка во starвездите на Виндоус 7 и која Виндоус 10 ја наследи. Секако, не грижете се затоа што има решение и преку овој напис ќе ви покажеме на едноставен начин како да го прекинете компромитираниот момент кога Windows Update продолжува да проверува дали има ажурирања.

Овој туторијал е главно фокусиран на Виндоус 7, оперативниот систем кој има најмногу проблеми со Ажурирањето на Виндоус, иако е применлив и во Виндоус 10. За среќа, Мајкрософт значително го подобри својот центар за ажурирање и проблемите веќе се многу малку во новата верзија Виндоус со она што сме скоро повеќе од сигурни дека треба да го користите ова упатство со најкористената верзија на Виндоус, што не е никој друг туку Виндоус 7.

Завршете ја јамката "Проверка за ажурирања"

Првиот проблем или неуспех се наоѓа во самиот Windows Update, кој останува поврзан со бесконечна јамка на „Проверка за ажурирања“ и дека мора да запреме, иако за жал во пораката што е прикажано нема копче за да се запре.

Лесно да ја запрете оваа јамка мора да ги следите следниве чекори;

 • Отворете го менито Start, кое се наоѓа во долниот лев агол
 • Напишете "cmd" (без наводници) во пребарувачот од менито Start
 • Во единствениот резултат што треба да се појави, кликнете со десното копче на причината и изберете ја опцијата „Стартувај како администратор“
 • Сега, во командниот прозорец што требаше да се отвори, напишете; нето стоп wuauserv и притиснете Enter За да го завршите процесот, рестартирајте го компјутерот

Слика на менаџерот на Windows

Запомнете дека не заборавајте да го рестартирате компјутерот, бидејќи во спротивно направените промени нема да стапат на сила и ќе продолжите да живеете во таа бесконечна јамка на „Барате ажурирања“.

Овој едноставен процес треба да стави крај на сите ваши проблеми со Windows Update, па дури и ќе успееме, ненамерно, да го запреме и процесот „Svchost.exe“ кој во многу случаи работи на компјутери кои трошат голема количина RAM меморија во позадина, без многу објаснување или специфична улога.

Ако проблемот продолжи, не грижете се бидејќи ќе пробаме нов метод за ставање крај на овој проблем. Ако, напротив, сè се врати во нормала, одете директно на третиот чекор.

Втор метод за да се ослободите од проблемот со Windows Update

Ако сè уште не сте успеале да престанете да проверувате дали има ажурирања од Windows Update, сè уште постои втор метод за ставање крај на овој проблем, кој самиот Мајкрософт препорачува да се користи. За да го користите овој метод, мора да ги следите следниве чекори;

 • Отворете го менито Start
 • Сега ќе напишем Windows Update во полето за пребарување што ќе го видите на дното
 • Beе се прикаже список на програми од кои мора да изберете „Windows Updates“
 • Во прозорецот што се отвори, мора да го изберете табулаторот "Промени ги поставките"
 • Конечно, проверете го полето „Никогаш не проверувај за ажурирања“ и притиснете прифати. За да се појават модификациите, мора да го рестартираме компјутерот

Windows 7

Инсталирајте ја датотеката Windows Update за конечно да го решите проблемот

Можеме да кажеме дека ова е Последниот важен чекор од целиот овој процес, а тоа е дека тоа подразбира дека можеме повторно да ги преземеме ажурирањата на нашиот оперативен систем без проблем. Можете исто така да бидете склони да го прескокнете овој чекор, само што нема да можете да го ажурирате вашиот софтвер.

За повторно да преземеме ажурирања, ќе мора да преземеме две официјални датотеки на Microsoft, кои ќе се разликуваат во зависност од тоа дали имаме инсталирано Windows во неговата 32 или 64-битна верзија, нешто што можете многу лесно да го проверите од информациите на системот што ќе ги најдете во Одборот за контрола. Подолу ви ги покажуваме врските за преземање на двете датотеки што можеби ќе ни требаат.

 • архива KB3020369 за Windows 7 и Windows Server 2008 R2 (април 2015 година). Врска за преземање на 32-битна верзија: овде, 64-битна верзија врска: овде
 • архива KB3172605 за Windows 7 SP1 и Windows Server 2008 R2 SP1. Врска за преземање на 32-битна верзија: овде, 64-битна верзија врска: овде

Откако ќе ги преземеме двете датотеки, ние мора да започнеме со инсталирање на «KB3020369». Потоа го инсталираме „KB3172605“ и откако компјутерот заврши со рестартирање, мора да ги следиме следниве чекори за повторно активирање на пребарувањето за ажурирања во Windows Update:

 • Пристапете до делот за ажурирање на Windows
 • Кликнете на опцијата "Промени ги поставките" што ќе ја најдете во менито лево
 • Сега мора да ја изберете опцијата што ја обележавте пред да започнете со целиот овој процес што ви го прикажавме. Ако не се сеќавате, не грижете се како што треба да биде било што, освен „Не проверувајте за ажурирања“
 • Последниот чекор што мора да го извршите е да се вратите на главниот екран во делот Windows Update и да кликнете на опцијата "Барај сега"

Со овој процес Windows Update или што е исто, пребарувањето и инсталирањето на ажурирања треба повторно да работат како и обично. Самиот Мајкрософт ни нуди а официјална алатка За да го провериме правилното функционирање на нивната програма за ажурирање, замислуваме затоа што Редмонд е повеќе од свесен за огромниот број на грешки што се случуваат. За да пристапите до неа, мора да ја преземете оваа датотека, да ја стартувате и да кликнете на следната опција, за конечно да знаете дали сè се врати во нормала и ажурирањата на Windows веќе не се проблем за вас и вашиот компјутер.

Дали успеавте да го надминете проблемот со Windows Update?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ls122 dijo

  Не знам зошто, но работи, ќе го наречам магија