Патувајте мирно ова лето со автомобил со оваа контролна табла / ретровизор

Станува сè почесто да се носи а dashcam во нашите возила. Додека властите во Шпанија сè уште не одлучија да ја регулираат оваа работа, во други земји како што се Русија или САД тие веќе се многу баран производ од возачите. Во овој случај, ние сакаме да ви покажеме една од најинтересните контролни табли кои досега сме имале можност да ги тестираме.

Откријте со нас ретровизор Wolfbox G840H-1 со цртичка и задна камера, ретровизор со екран и многу карактеристики што може да ги понудите. Останете со нас и ние ќе ви покажеме од што се состои овој необичен производ што го привлече нашето внимание.

Како скоро секогаш, во Актуалидад Гаџет решивме да ја придружуваме оваа детална анализа со добро видео, затоа не пропуштајте ја можноста да претплатете се на нашиот канал YouTube И, секако оставете ни коментар на видеото доколку имате какви било прашања, ние ќе одговориме како и секогаш, што е можно побрзо. Така, можете да ни помогнете да продолжиме да ви ги носиме овие интересни анализи.

Дизајн и материјали

Ова ретровизорче Wolfbox G840H е истакнато, нешто поголемо од просекот на огледалата што ги гледаме секој ден, а тоа е дека има 12-инчен екран. Ретровизорот зафаќа 34 x 1 x 7 сантиметри, па сигурно ќе биде поголем од вашиот интегриран ретровизор. Има многу интересна цена на Амазон, проверете.

Во нашиот случај, го поставивме на ретровизорот на Peugeot 407 и го покрива целосно. Направен е од полурефлексивно стакло, кое ќе ни овозможи да го видиме екранот кога сакаме, или да го користиме како стандардно огледало. На горниот раб ќе ги најдеме врските за кои ќе зборуваме подоцна, на долниот еден централно копче за вклучување / исклучување за екранот и комплетниот уред, а во задниот дел главната камера што ќе дејствува како цртичка, со систем што ќе ни овозможи да ја прилагодиме насоката на снимање.

Технички карактеристики

Овој систем монтира двојадрен процесор ARMCortex A7 со моќност од 900 MHz, повеќе од доволно за перформанси на ретровизорот Wolfbox што ги извршува своите задачи без застој и се вклучува многу брзо откако ќе започнеме да возиме. Ние, се разбира, немаме знаење во врска со капацитетот на RAM меморијата што ја монтира уредот. Од своја страна, имаме читач на картички microSD, ова е вклучено со капацитет од 32 GB и ретровизорот ќе биде задолжен за складирање и бришење на содржината според доделената конфигурација.

 • Предна камера: 5MP Sony IMX415 со резолуција од 2,5K
 • Задна камера: Резолуција од 2MP FHD

Имаме надворешна ГПС-антена вклучена во пакетот, како и задна камера со резолуција 1080P која има различни потпори во зависност од нашите потреби. Екранот, кој е целосно тактилен, има FHD резолуција повеќе од доволна за извршување на дневните задачи. Од своја страна имаме Г-сензор што ќе прави снимки кога открива несреќи, како и мониторинг на паркирање Ако го прилагодиме на постојан извор на енергија што го дозволува тоа, тоа ќе зависи од видот на инсталацијата што ја извршуваме во тоа време.

Инсталација и ГПС-антена

Инсталацијата ќе биде многу полесна отколку што може да замислиме. Што се однесува до ретровизорот, ние едноставно го прилагодуваме со неколку гумени подлошки вклучени во кутијата на нашиот ретровизор и ќе биде совршено прилагодено. Сега допрете ги жиците, започнуваме со miniUSB, што препорачувам да поминете низ вистинската област на возилото, Ние едноставно го воведуваме кабелот одозгора, скриен зад насловот, како што е соодветно (препорачувам да го гледате видеото или да ги прочитате упатствата на пакетот) на една од запалките за автомобили.

Сега ја добиваме ГПС-антената, Поврзано е преку друго пристаниште за оваа намена. Антената има лента 3M, затоа препорачувам да ја залепите на стаклото за шофершајбната за најдобри можни резултати.

Конечно, задната камера е вклучен кабел од 6 метри, кој ќе биде доволен во повеќето случаи. Ние го ставаме кабелот преку тапацирот додека не стигнеме до задниот дел. Ние го поминуваме кабелот низ дупката на светилката за регистарски таблички и ја лепиме задната камера во централното подрачје на браникот на самата регистарска табличка без да го покриеме. Сега играј поврзете ја црвената жица со истата жица што ја снабдува енергијата со „обратното“ светло, на овој начин камерата ќе ги активира линиите за паркирање. За помалку од два часа требаше да ја завршите целата инсталација. Со овие чекори конечно ќе го инсталираме системот.

Систем за снимање и паркирање на Dashcam

Цртната камера ќе изврши снимање на јамка во зависност од нашите поставки, можеме да прилагодиме делови од 1 до 5 минути. Имаме WDR технологија што избегнува контраст со ноќни светла со цел да се одржи чисто снимање. Имајќи Г-сензор, снимката ќе биде зачувана и блокирана кога ќе открие ненадејно движење, истото може да се направи ако направиме „двојно допирање“ на екранот.

Ако ја поврзавме црвената жица со струјата на светлото за возење наназад, кога ќе го воведеме „R“, тие ќе се појават линиите за помош при паркирање во ретровизорот, кои прво мора да ги калибрираме рачно (со допир на екранот) така што тоа ни нуди сигурен резултат. Во секое време ќе можеме да избереме дали ќе ја видиме задната или предната камера на екранот, како и комуницирајте со нејзината осветленост со лизгање на левата страна на огледалото.

Што се однесува до ГПС-то, Ако го инсталиравме правилно, тој ќе ни понуди координати на местото каде што го правиме снимањето, како и ќе ни ја покаже точната брзина во реално време во долниот лев дел од ретровизорот. Овој систем се претстави добро во нашите тестови. Ноќното снимање е исто така доста поволно, без проблеми во овој поглед.

Мислење на уредникот

На нашите тестови, камерата се претстави многу добро. Има внатрешен микрофон, така што ќе можеме да прилагодиме дали сакаме да се снима звукот или не, на ист начин како што во поставките ќе можеме да го избереме шпанскиот јазик. Ако ја завршивме инсталацијата доволно добро, реалноста е дека добиваме прекрасни резултати и открив дека тоа е најинтересниот систем за безбедност по најдобра цена што можеме да ја инсталираме за да патуваме ова лето. Неговата цена на Амазон е 169 евра, иако честопати има многу попусти од околу 15 евра.

G840H
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
169
 • 80%

 • G840H
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Камера
  Уредник: 90%
 • GPS
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Вклучува сè за инсталација
 • Работи непречено и брзо
 • цена

Contras

 • Уште малку сјај за на отворено
 • Можеби е премногу голем за компактни автомобили

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис dijo

  Здраво. Заинтересиран сум за ретровизорот волкбокс G840H. Би сакал да ја користам камерата заден преглед за да ги гледам моите деца на задните седишта. Дали мислите дека би можел да вредам? Ова го велам со поставување на фотоапаратот и флип на фотоапаратот (дека изгледа наопаку). Благодарам

бул (точно)