7-те причини зошто не треба да купувате iPhone X

iPhone X

Несомнено, пред се и поради огромното очекување предизвикано со месеци како резултат на изненадувачки број протекувања од сите видови, многумина беа оние кои, откако ја видоа презентацијата на новиот предводник на Apple, зборуваме за iPhone X, тие се целосно разочарани чекајќи многу поважни случувања во однос на дизајнот, па дури и архитектурата. Во овој пост, ќе разговараме за зошто не е интересно да се купи ваков уред.

Вистина е дека, барем засега, не можеме да бидеме толку тапи и да дојдеме до заклучок дека терминал како iPhone X не е доволно интересен, за ова најпрво ќе треба да можеме да ги фатиме нашите раце, пробајте го доволно и потоа искажете го ова мислење. Дури и да има, има многу новини и некои, барем така ни се чинеше при презентацијата, тие не се доволна причина зошто некој треба да се откаже од сегашниот врвен телефон и да ги даде своите пари на Apple.


iphoneX

IPhone X доаѓа со едноделно тело со стаклена завршница

Еден од деталите на кој Apple најмногу инсистираше и што тие навистина го претставија како невиден новитет во овој смартфон, беше посветеноста кон создавање терминал со едноделно тело и завршен во стакло. Во корист на Apple имаме дека, според американската компанија, не се соочуваме со обична чаша што може лесно да се скрши, бидејќи тие буквално ја претставија како најтврдото стакло во светот.

Сега и ова има своја лоша страна. Од моја лична гледна точка, можеме совршено да се повикаме на тој iPhone 7 претставен минатата година во сјаен црн финиш, кој поради неговата површина практично сите негови сопственици завршија со купување на куќиште. Прекрасна завршница што конечно се крие зад прекривка.

Имајќи го ова предвид, сигурно не чини премногу за да се разбере дека мобилен телефон како iPhone X, терминал чија цена надминува 1.000 евра во Шпанија, не ја напушта продавницата без навлака, нешто што за возврат ќе помогне во ублажување на можните стапалки што ќе заврши, рефлекси што ја предизвикува нејзината површина и нечистотија што обично собира секакви кристали.

iPhone X камера

Основна цена што во Шпанија лесно ќе ја надмине бариерата од 1.000 евра

Ако во претходната точка зборувавме за цената, сега ќе и посветиме цел дел бидејќи, како што сигурно ќе знаете, бидејќи вчера беше објавено од самиот Apple, во САД почетна цена за верзијата со помал капацитет што ќе се појави на пазарот е 999 американски долари, цената што Епл Шпанија веќе официјално ја објави ќе се зголеми во нашата земја до 1.150 евра.

Уште еднаш, гледаме дека неозначеното правило повторува дека, генерација по генерација, цената на новиот производ на Apple значително се зголемува. Во оваа прилика, многумина се луѓето што тврдат дека Капацитетот од 32 GB е конечно напуштен за основниот модел на овој уред да се понуди верзија од 64 GB, нешто што треба да биде "фати со пинцети".

iphone X екран

Уште еднаш исчезнува средната опција, само 64 или 256 GB верзии

Продолжуваме да се вртиме со можните проблеми што можеме да ги видиме на ниво на внатрешни карактеристики до ваков терминал. Во оваа прилика ќе ги споменеме различните капацитети со кои стигнува на пазарот, нешто што несомнено многу ги шокираше следбениците на Apple кои гледаат како компанијата буквално ги принудува да купете мобилен со многу поголем капацитет отколку што навистина им е потребен ако не сакаат да одат 'праведен на памет".

Ова е еден од големите проблеми со кои се соочува секој потенцијален купувач при одлучувањето која верзија на iPhone сака да ја купи. Овој пат одлуката ќе биде 64 или 256 GB, одлука што практично ве принудува на тоа поминете низ кутијата и оставете ви многу повеќе пари во верзијата од 256 GB Ако сте од оние кои ќе користат ваков уред особено за фотографирање и видео.

Лична карта

ID на допир завршува

Без сомнение, се соочуваме со една од најпознатите iousубопитни теми на пазарот бидејќи, сè уште се сеќавам како за време на презентацијата на тој моќен, во тоа време, iPhone 5S, Apple не продаде како нешто навистина посебно и способно да обезбеди пристап во секое време до нашиот терминал технологија како што е Допир проект.

По вчерашната презентација, несомнено се чини дека оваа технологија, можеби затоа што веќе ја користат сите нејзини конкуренти, понекогаш дури и на многу пооптимален начин, е минато. Секако, некако треба да ни ја продадат големата инвестиција што ја направија во развојот на Лична карта.

iOS-11

Интерфејс што ќе не принуди да научиме бесконечни нови гестови

Еден од проблемите со отстранување на физичкото копче од iPhone X значи дека буквално секој сопственик на ваков телефон е принуден научете бесконечни нови гестови Со кои сега ќе мораат да контролираат одредени функционалности на оперативниот систем, нешто што претходно беше едноставно како да се притисне едно или неколку пати на убавото и веќе карактеристично кружно копче на терминалот.

Ова, и јас веќе зборувам како развивач, е крајно комплициран предизвик бидејќи мора да покажете не само дека гестовите мора да бидат природни и доволно интуитивни за секој да може брзо да се навикне да ги користи. Засега, вистината е дека одговорот се чини прилично брз, иако, од друга страна, особено зачудува што останатите презентирани терминали продолжуваат да се обложуваат на физичко копче ... Дали е тоа само доказ за концептот? Дали овој интерфејс ќе достигне повеќе уреди?

iphoneX сензори

Многу голем екран со огромно црно место на горниот дел

Несомнено, една од карактеристиките што најмногу ни се допаѓа кај iPhone X е неговиот нов екран и бидејќи ова е практично присутно на скоро на целата површина на терминалот, го велам скоро сето тоа од она огромно црно место што е точно на врвот самата по себе, колку и да е неопходна, не изгледа многу добро.

Многумина се оние кои можат да тврдат дека ниедна апликација нема да ја искористи таа област затоа што се користи исклучиво за лентата за известување на терминалот, што е потребно за да се сместат неколку сензори на терминалот ... сето тоа е „хит“ и На пазарот веќе постојат други алтернативи кои го решија овој проблем, алтернативи кои немаат цена повисока од 1.000 евра.

iphone X вода

Многу убава надворешна структура, но не е потопна

Точно е дека за многу корисници, прашањето дали терминалот може да биде потопен или не не ги загрижува премногу бидејќи, ако може, тие нема да го стават ниту во вода. Дури и да е така, додека сите производители се обложуваат на понудата на оваа опција, Apple уште еднаш заостанува чекор или два.

Овој пат Apple ни нуди терминал со заштита IP67 што значи дека терминалот навистина има целосна заштита од прашина, иако може да биде потопен во вода најмногу до еден метар, тогаш се поставува прашањето за гаранцијата на Apple дека, во отсуство на пристигнување на iPhone X на пазарот, сега во iPhone 7, со истата заштита, тоа го рече буквално дека Apple не беше одговорен за терминалот оштетен од течности ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.